Asi bychom byli všichni rádi, pokud by na trhu bylo nějaké zařízení, které dokáže rozpoznat koronavirus mnohem rychleji než běžný test. Podle CBS News některé chytré hodinky, jako například Apple Watch a produkty značek Fitbit nebo Garmin, dokáží rozpoznat přítomnost viru v těle ještě před prvními příznaky a výsledkem běžného testu. To je důležité především v návaznosti na množství lidí, kteří nemají žádné příznaky a přesto jsou pozitivní.
Informace tohoto typu kupodivu nepřicházejí od žádného z výrobců elektroniky. Zdrojem jsou legitimní zdravotnické instituce, jako je newyorská síť nemocnic Mount Sinai nebo Stanfordova univerzita v Kalifornii.
Variabilita srdečního tepu
Podlé výzkumů Mount Sinai dokáží hodinky od Applu rozpoznat změny srdečního rytmu, které mohou signalizovat přítomnost viru, a to dokonce už 7 dní před propuknutím prvních rozpoznatelných příznaků nebo pozitivního testu. Zásadním měřeným parametrem je zde tzv. variabilita srdečního tepu (HRV), což zjednodušeně představuje časové změny mezi jednotlivými údery srdce. Dle HRV lze velmi dobře poznat, jak je na tom váš imunitní systém.
Jednotlivci s COVID-19 mají nižší variabilitu srdečního tepu, což znamená, že čas mezi údery srdce zůstává téměř neměnný. Naopak pokud COVID-19 nemáte, vaše HRV bude vyšší. Je ale potřeba rozlišovat právě HRV a zrychlený tep, protože to není to samé. Dlouhodobě zvýšený tep není známkou dobrého zdraví, naproti tomu vyšší HRV je pozitivním znakem.
Testem prošlo 300 pracovníků nemocnic Mount Sinai, kteří od května do konce září 2020 nosili právě Apple Watch. Díky tomuto typu monitorování zdravotního stavu pracovníků už nebyla nemocnice závislá pouze na indikacích pomocí příznaků a následného testování, ale určité změny zdravotního stavu bylo možné rozeznat mnohem dříve.
Podobná studie probíhala také na Stanfordově univerzitě, kde používali hodinky Apple, Garmin, Fitbit a další. Zjistili, že u 81 % pozitivních lidí koronavirus působí změny HRV už 9 dní před vypuknutím prvních příznaků. Podle studie byly odhaleny zhruba dvě třetiny pozitivních případů. Zkoumaná data pocházela od 32 pozitivních pacientů ze vzorku 5000 lidí.
Další obrovskou výhodou monitoringu pomocí chytrých hodinek je to, že data získáváte 24 hodin denně a můžete je kdykoliv kontrolovat. Klasické testování nemusí být stoprocentní, protože můžete být například v ranné fázi onemocnění a test vás ještě neodhalí. Zároveň je tu nevýhoda časové prodlevy mezi testem a jeho výsledkem.
Změny tělesné teploty
Na výzkumu této problematiky se podílejí i další firmy a univerzity. Finská firma Oura Health, která vyrábí chytrý prsten Oura Ring, pomohla financovat další výzkum Kalifornské univerzity. Ten prokázal, že chytrý prsten může detekovat časný nástup horečky při nakažení koronavirem.
Frekvence dýchání při spánku
Další výrobce zařízení pro sledování spánku – Whoop ve spolupráci s Central Queensland University v Austrálii vydal studii, která prokazuje, že koronavirus lze detekovat i pomocí změn frekvence dýchání ve spánku. Zdraví lidé by měli mít velmi stálý dech i během noci. Nakažení naopak dýchají méně pravidelně.
Ať už je to parametr HRV, změna tělesné teploty nebo změny dýchání při spánku, je zřejmé, že naše chytrá nositelná elektronika dokáže pomoci i při rozpoznávání infekce koronaviru. Každá z technologií sice má své limity, při jejich spojení by ale mohlo dojít k vytvoření ideálního zdravotního senzoru, který nám možná pomůže najít cestu ven z globální pandemie.