Domů » Bleskovky » Federální obchodní komise vyšetřuje Apple pro podezření z porušení antimonopolního zákonu

Federální obchodní komise vyšetřuje Apple pro podezření z porušení antimonopolního zákonu

Americká federální obchodní komise (FTC) podle nových informací agentury Reuters prošetřuje, zda společnost Apple u svého App Storu neporušuje antimonopolní zákony. V čem je problém?

FTC podle tří nejmenovaných zdrojů Reuters začala (zatím) neformálně prošetřovat politiku, kterou Apple uplatňuje u svého obchodu s aplikacemi App Store. U aplikací stažených si totiž americký gigant bere 30 % z každého nákupu, který uživatel provede uvnitř aplikace. To až doposud nikomu nevadilo – k možnému porušení antimonopolních zákonů došlo podle FTC až po spuštění hudební služby Apple Music.

Problém je v tom, že většina konkurenčních předplatitelských služeb, které nabízejí své aplikace jak na Androidu, tak i na iOS si účtuje za měsíční předplatné částku 9,99 dolarů. Blíže nejmenovaní tvůrci hudebních služeb si však u FTC stěžovali na to, že z důvodů nízkých marží v hudebním průmyslu musejí cenu svých aplikací (kvůli 30% provizi Apple) v App Store zvyšovat, což je však v konečném důsledku znevýhodňuje oproti Apple Music, jež stojí právě zmíněných 9,99 dolarů měsíčně.

Firmy si stěžují také na další omezení vyplývající z podmínek užívání App Store, díky nimž například nemohou ve svých aplikacích uživatele upozornit na to, že si levnější předplatné mohou pořídit na webu. I když se zmíněná omezení samozřejmě vztahují nejen na hudební, ale i na všechny další aplikace dostupné v App Store, je možné, že se spuštěním Apple Music se FTC bude na doposud legitimní politiku amerického gigantu dívat jinak.

Martin Stančík

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).