TOPlist

Apple ubránil soukromí uživatelů, britská vláda zařadila zpátečku

iPhone 16 Pro na vlajce Velké Británie (ilustrační obrázek)
  • Velká Británie před časem vyvinula tlak na Apple, aby pro ni zřídil „zadní vrátka“ do iCloudu
  • Důvodem bylo snadnější vyšetřování závažných zločinů a terorismu
  • Apple žádosti nevyhověl

Uživatelská data na našich chytrých telefonech jsou pro řadu organizací velmi cenným zdrojem informací, které mohou využít k různým účelům. Kromě komerčních subjektů, jež se na nich snaží vydělat, jsou tady ještě vlády jednotlivých zemí, které rovněž usilují o přístup k osobním datům uživatelů. Nejčastějším důvodem, za který se vlády schovávají, je ochrana obyvatel před terorismem a snazší dopadení pachatelů závažných zločinů, mimo jiné například souvisejících s dětskou pornografií. Linka oddělující dobrý úmysl a potenciální zneužití je nicméně velmi tenká, a proto se nejeden technologický gigant snaží chránit soukromí uživatelů, jak jen to jde.

Velká Británie přístup k zařízením od Applu nedostane

Výjimkou není ani Apple, který v technologickém světě platí za velkého ochránce soukromí uživatelů, a to i v případech, kdy veřejnost není zcela na jeho straně. Jinak tomu nebylo ani v případě, kdy britská vláda chtěla od giganta z Cupertina přístup k šifrovaným datům uživatelů. Konkrétně vláda Spojeného království v tichosti požadovala od Applu, aby pro ni vytvořil „zadní vrátka“ v rámci iCloudu, což by jí dalo přístup ke všem šifrovaným uživatelským datům.

Argumentace byla v jejím případě poměrně očekávatelná a nikterak překvapivá – přístup je podle ní důležitý pro uplatňování práva, přičemž bezpečnostní složky by s ním mohly efektivněji vyšetřovat vážné zločiny, jako je terorismus či sexuální zneužívání dětí. I když jsou tyto cíle jistě bohulibé, otázkou zůstává, kdo bude kontrolovat ty, kteří kontrolují a zajistí, že potenciální přístup k uživatelským datům nebude zneužit. Apple možné zneužití (a také narušení důvěry uživatelů), neriskoval a podal právní stížnost ve snaze tomuto požadavku ze strany vlády Velké Británie zabránit.



Mobilní volby v Evropské unii



Nepřehlédněte

Apple může slavit. Vyhnul se masivnímu zdanění v Evropské unii, tedy aspoň prozatím

A to se podle webu listu Financial Times nakonec podařilo, neboť dle jeho informací britská vláda upustila od své snahy donutit Apple vytvořit přístup k šifrovaným uživatelským datům pro orgány činné v trestním řízení. Nutno podotknout, že v tomto rozhodnutí jistě hrály velkou úlohu také samotné Spojené státy, kterým se nátlak ze strany cizí vlády na americkou firmu příliš nelíbil a vyvolal ostrou reakci.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku