Domů » Bleskovky » Apple prý pracuje na technologii, která výrazně ovlivní způsob skladování energie

Apple prý pracuje na technologii, která výrazně ovlivní způsob skladování energie

Společně s údajným vývojem vlastního automobilu se kalifornský výrobce začíná poohlížet po nových technologiích pro skladování elektrické energie. Současná auta na elektrický pohon využívají stejné Lithium-Iontové akumulátory, které můžeme nalézt i ve zbytku spotřební elektroniky. Ačkoliv se můžou produkty od Applu chlubit relativně slušnou výdrží, technologie Li-Ion článků začíná hrubě narážet na své limity.

Technologické oddělení proto hledá další cesty, jak posunout dosavadní standardy na novou úroveň. Pokud by došlo k nalezení vhodného řešení, Apple získá konkurenční výhodu, které by mohl náležitě využít.

Podle zákulisních informací se v Applu poslední dva měsíce zaměřili na vylepšení Li-Ion technologie. Kromě vypsání pracovních nabídek na specializované pozice došlo k sestavení projektu, který zahrnuje vyhodnocování a testování nových materiálů umožňující vylepšit současné akumulátory nad běžný rámec.

iphone_baterie

Mezi stavební kameny baterií patří katody, anody a elektrolyt. Apple si údajně pohrává s myšlenkou nahrazení kapalného elektrolytu keramikou. V praxi by tím došlo k rychlejšímu nabíjení a vyšší bezpečnosti z hlediska vznícení. Celosvětové zásoby lithia ovšem nejsou neomezené a v případě masivního úspěchu Apple Car to může znamenat závažný problém. Americká společnost se proto zaměřuje i na tuto otázku a zkoumá schopnosti ostatních látek. Konkrétně jde o blíže neurčený minerál se zajímavým potenciálem.

Přestože to zatím není oficiální, Apple by mohl přistoupit k přechodu na stříbro-zinkové články založené na reakci mezi oxidem stříbrným a zinkem. Tato technologie se pyšní vysokou kapacitou a životností. Bohužel výrazným nedostatkem je vysoká cena stříbra. Apple však může využít masivní produkce, díky níž by srazil koncovou cenu na přijatelnou úroveň.

Ať už bude finální výsledek jakýkoli, Apple se ambice na vytvoření nového akumulátoru s lepšími vlastnostmi nevzdává a jeho využití bychom se v budoucnu mohli dočkat i u iPhonů či iPadů. Za optimálních okolností může dojít k vytvoření průmyslového standardu pro skladování elektrické energie. Odhodlání společnosti navíc dokazuje neustávající poptávka po odbornících.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments