Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Apple prý pracuje na technologii, která výrazně ovlivní způsob skladování energie

Apple prý pracuje na technologii, která výrazně ovlivní způsob skladování energie

Společně s údajným vývojem vlastního automobilu se kalifornský výrobce začíná poohlížet po nových technologiích pro skladování elektrické energie. Současná auta na elektrický pohon využívají stejné Lithium-Iontové akumulátory, které můžeme nalézt i ve zbytku spotřební elektroniky. Ačkoliv se můžou produkty od Applu chlubit relativně slušnou výdrží, technologie Li-Ion článků začíná hrubě narážet na své limity.

Technologické oddělení proto hledá další cesty, jak posunout dosavadní standardy na novou úroveň. Pokud by došlo k nalezení vhodného řešení, Apple získá konkurenční výhodu, které by mohl náležitě využít.

Podle zákulisních informací se v Applu poslední dva měsíce zaměřili na vylepšení Li-Ion technologie. Kromě vypsání pracovních nabídek na specializované pozice došlo k sestavení projektu, který zahrnuje vyhodnocování a testování nových materiálů umožňující vylepšit současné akumulátory nad běžný rámec.

iphone_baterie

Mezi stavební kameny baterií patří katody, anody a elektrolyt. Apple si údajně pohrává s myšlenkou nahrazení kapalného elektrolytu keramikou. V praxi by tím došlo k rychlejšímu nabíjení a vyšší bezpečnosti z hlediska vznícení. Celosvětové zásoby lithia ovšem nejsou neomezené a v případě masivního úspěchu Apple Car to může znamenat závažný problém. Americká společnost se proto zaměřuje i na tuto otázku a zkoumá schopnosti ostatních látek. Konkrétně jde o blíže neurčený minerál se zajímavým potenciálem.

Přestože to zatím není oficiální, Apple by mohl přistoupit k přechodu na stříbro-zinkové články založené na reakci mezi oxidem stříbrným a zinkem. Tato technologie se pyšní vysokou kapacitou a životností. Bohužel výrazným nedostatkem je vysoká cena stříbra. Apple však může využít masivní produkce, díky níž by srazil koncovou cenu na přijatelnou úroveň.

Ať už bude finální výsledek jakýkoli, Apple se ambice na vytvoření nového akumulátoru s lepšími vlastnostmi nevzdává a jeho využití bychom se v budoucnu mohli dočkat i u iPhonů či iPadů. Za optimálních okolností může dojít k vytvoření průmyslového standardu pro skladování elektrické energie. Odhodlání společnosti navíc dokazuje neustávající poptávka po odbornících.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

16 komentářů

 1. Richy (neregistrovaný)

  O to samé se pokouší Sony, dal si na to čas do roku 2020, ten „tajný“ materiál Je Magnesium, kterého se nachází v zemi dost. Jinak Sony jako jedna ze značek stojí za zrodem dnešních baterií takže mu dávám větší naději.

  • Motorola stála za zrodem mobilů a kde je, Kodak stál za zrodem fotografií a kde je, atd.:)

   • mirek (neregistrovaný)

    ja myslel ze za zrodem mobilu stoji Apple, nepletes se nahodou?

   • mirek (neregistrovaný): Ten „jen“ stojí za zrodem dnes nejrozšířenější formy mobilního telefonu, nikoli za mobilním telefonem jako takovým:) Prakticky platí slova z Keynote, znovuvynalezení telefonu, protože to byla skutečně silná dělící čára.

 2. PAvel (neregistrovaný)

  Pokoušet se mohou, ale kdo jim to vyrobí. Dá se říci, že na světě jsou pouze dva velmi dobří výrobci článků. A to Sanyo a Panasonic. Vyrobit něco v laboratoři ještě neznamená nic. Navíc to vypadá, že současná situace okolo tzv. nevyměnitelných baterií vyhovuje výrobcům telefonů. A zlepšení v řádu jednotek procent? To nic neřeší. Cestou je naprosto jiná technologie. Kam se například ztratili ty displaye se solární vrstvou? Atd.

  • Jo jen Sanyo a Matsushita, panasonic je jen značka, koncern se jmenuje jinak, jen pro info :-)

   • maser (neregistrovaný)

    To už neplatí, tuším před 5 lety se přejmenovali na Panasonic Corporation.

   • maser (neregistrovaný)

    To už neplatí, tuším před 5 lety se přejmenovali na Panasonic Corporation.

   • A pred nekolika lety bylo Sanyo koupeno Panasonicem. Aspon Samsung a LG se v bateriich zmahaji.

  • Aku jim bude vyrábět Elon Musk:)

 3. Možná před rokem Microsoft sliboval dvě baterie v jednom telefonu a výrazné zvýšení výdrže. Předtím Nokia slibovala solární články do displejů. A předtím i během toho bylo publikováno asi milion článků s převratnými technologiemi, které vyřeší problémy s výdrží … a kde jsme dnes? ,,Vyřešilo“ se to rychlonabíjením takže se může hrdě přejít od QHD displejů k božským 4K a jede se dál … KOMEDIE

  PS.: jasně a celej svět začneme cpát do baterií stříbro … https://www.silverum.cz/srovnani_se_zlatem.html

 4. Dalsi z nekonecne serie clanku o tom jak za par let budou baterky ve smartfonech na tyden..uz to tu ctu takhle peknych par let a furt nic :D

 5. No než „skladování“ se mi zdá příhodnější „uchovávání“:) Skladování mi přijde, že je od slova naskládáno, což se s energií dělá poměrně obtížně:)

  • ale všichni víme o co jde, to je hlavní :) stejně tak jako všichni víme, že se u velkých výrobců nedočkáme ani VĚTŠÍCH akumulátorů, natož nových technologií :D

 6. mirek (neregistrovaný)

  A opet se ceka na Apple kdy zacne dalsi revoluci. Neni to ostatnim vyrobcum trapne?

  • Apple ale už není tak revoluční jako kdysi. Teď jen jede na vlně toho, že byl revoluční dříve.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel