Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Bleskovky » Není to už příliš velké sousto? Apple údajně pracuje na vývoji vlastního automobilu

Není to už příliš velké sousto? Apple údajně pracuje na vývoji vlastního automobilu

Server Wall Street Journal zveřejnil poměrně zajímavou informaci, podle které má Apple údajně pracovat na vývoji vlastního automobilu. Podobné spekulace se objevily již v minulosti, nicméně tentokrát tu máme bližší podrobnosti a celá záležitost působí věrohodnějším dojmem. Americký výrobce v minulém roce vytvořil samostatný tým pracovníků, jejichž cílem je zkoumat nové technologie a výrobní postupy z automobilového průmyslu. Za tímto účelem Apple najal několik renomovaných inženýrů, kteří mají odborné zkušenosti s vývojem a produkcí automobilů.

  
Už za éry Steva Jobse se v Applu koketovalo s myšlenkou vlastního automobilu

Projekt nese kódové označení Titan a na základě interních zdrojů se má jednat o automobil z kategorie kompaktních MPV. Ostatně tento segment vozů je ve světě velice populární a do budoucna se předpokládá, že poptávka po těchto modelech bude dále narůstat. Pohonným ústrojím se má stát elektromotor v kombinaci s bezestupňovou převodovkou. Současné elektromobily však stále trápí krátký dojezd a zdlouhavé nabíjení jejich vysokokapacitních akumulátorů. O odstranění těchto zásadních neduhů se snaží řada projektů, nicméně v každém případě se jedná pouze o koncepty s nepřijatelnými náklady či nereálnými nároky na vybudování komplikované infrastruktury.

 
Toyota Mirai se stala prvním komerčně dostupným automobilem s vodíkovým pohonem

Odborná komunita o vozech na elektřinu dokonce hovoří jako o slepé větvi, kterou má nahradit řešení využívající technologie palivových článků a vodíku. Ostatně svou vizi na toto téma se snaží protlačit Honda a nově i Toyota, která v letošním roce začala nabízet první vodíkové auto. Nemluvě o skutečnosti, že náklady na vývoj a výrobu automobilů se pohybují v astronomických částkách. Začít doslova na zelené louce je pro Apple krajně rizikovým artiklem, což by mohlo v případě neúspěchu vyústit v nemalé nesnáze. Jako relevantnější možnost se jeví navázání spolupráce s výrobcem, který má dostatečné zkušenosti a disponuje prostředky pro finální montáž.

 
Pokud se Apple pustí do vývoje vlastního automobilu, čekají ho nemalé investice

V tomto ohledu se přímo nabízí možná dohoda se společností Tesla Motors, která může Applu poskytnout výrobní linky a adekvátní zázemí. Produkce automobilů si v porovnání s výrobou spotřební elektroniky žádá naprosto odlišené postupy ve všech zohledněných směrech. Stačí si pouze uvědomit výrobní rozdíly, životní cyklus výrobku, servis, záruky či dodávky náhradních dílů a každému je ihned jasné, že Apple to nebude mít s vývojem vlastního vozu příliš jednoduché.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments