Domů » Bleskovky » Apple přiznává: Meltdown a Spectre ovlivňují všechna zařízení s iOS a macOS

Apple přiznává: Meltdown a Spectre ovlivňují všechna zařízení s iOS a macOS

V tomto týdnu byly zveřejněny informace o dvou zranitelnostech Meltdown a Spectre, které měly podle prvotních spekulací postihovat procesory Intel, poté se ukázalo, že ohroženy jsou i čipsety AMD a ARM (byť v menší míře). Výrobci hardwaru i softwaru již pracují na opravách, například Intel tvrdí, že v příštím týdnu by mělo být opraveno více než 90 procent čipů z posledních let. K situaci se také vyjádřil v tiskové zprávě Apple.

Firma z Cupertina přiznává, že objevená zranitelnost ovlivňuje všechna zařízení se systémy macOS a iOS, zatím však nejsou známé žádné případy zneužití, které by měly na zákazníky vliv. I tak Apple doporučuje instalaci aplikací pouze ze spolehlivých zdrojů, aby se riziko napadení minimalizovalo.

Apple již stihl vydat opatření proti zranitelnosti Meltdown (díky které může útočník získat přístup do paměti jádra), a to v aktualizacích iOS 11.2, macOS 10.13.2 a tvOS 11.2 (watchOS opatření nevyžadoval). Podle testů benchmarků GeekBench 4, Speedometer, JetStream a ARES-6 opravy v systémech nijak neovlivnily výkonnost systémů.

V následujících dnech hodlá Apple vydat opatření i proti chybě Spectre, která dorazí jako aktualizace systémů iOS, macOS, tvOS i watchOS a jejich aplikací. Updatován bude i prohlížeč Safari, neboť díky Spectre lze (byť velmi obtížně) získat neoprávněný přístup k jádrové paměti skrze JavaScript běžící ve webovém prohlížeči. Podle benchmarkových testů, které Apple provedl, by měl být dopad na výkon prohlížeče v řádu jednotek procent, podle JetStream maximálně 2,5 %.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments