Domů » Články » Apple Pay můžete používat po celém světe, musíte mít ale účet u americké banky

Apple Pay můžete používat po celém světe, musíte mít ale účet u americké banky

Platební systém Apple Pay lze používat po celém světě. Uživatelé potvrzují funkčnost v Austrálii, Kanadě či Spojených Arabských Emirátech. Podmínkou je, abyste měli účet u americké banky.

Apple v pondělí v USA spustil vlastní platební systém Apple Pay, se kterým lze skrze podporovaná zařízení (nové iPhony a iPady) provádět bezkontaktní platby. Uživatelé v Kanadě, Austrálii či Spojených Arabských Emirátech ale začali hlásit, že platby skrze Apple Pay fungují také u nich a neměl by být problém ani ve zbytku světa (samozřejmě pouze u obchodníků, kteří bezkontaktní platby akceptují).

Zas tak snadno to nepůjde

Drobný háček to ale má. Abyste Apple Pay mohli využívat, je nutné mít zřízení účet u některé z amerických bank – American Express, Bank of America, Capital One Bank, Chase, Citi, Merrill Lynch, U.S. Trust a Wells Fargo. Podporované jsou kreditní a debetní karty MasterCard PayPass, Visa payWave a American Express ExpressPay), respektive účet je teoreticky možné mít založený i u banky v Austrálii, Kanadě či jiné zemi. Americké předplacené karty Apple Pay nepodporuje. Důležité také je je, abyste v iOS 8.1 v nabídce Nastavení – Obecné – Jazyk a oblast u položky Region zvolili Spojené státy.

Následně stačí spustit aplikaci Passbook, která vám nabídne možnost přidání kreditní či debetní karty. U karty by však měly být vyplněny americké údaje, v opačném případě ji Passbook odmítne.


V případě, že nemáte kartu od americké banky, Passbook ji při ověřování odmítne

Pokud máte účet u americké banky, neměli byste s přidáním karty do Passbooku pro Apple Pay mít problém. Pokud se službu rozhodnete vyzkoušet, zjistěte si nejprve, zda vám banka nebude účtovat nějaké další poplatky za platby v zahraničí, v opačném případě by se vám totiž tahle legrace mohla celkem prodražit.

Pozitivní zprávou ale je, že by se služba Apple Pay mohla rychle rozšířit také do Evropy. Doufejme, že se Applu povede uzavřít smlouvy i s bankovními institucemi v Evropě, případě přímo v České republice a na Slovensku, aby uživatele platební systém Apple Pay mohli také bez omezení využívat.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

11 komentářů

 1. Bylo by to dobré, docela bych uvítal mít jako platební instrument mobil. Nicméně stejně na velmi dlouhou dobu platebním kartám hrana zvonit nebude.

  • Mě zlobí (min u nás v zapadákově) stále velmi malé rozšíření plat. karet v podobě nálepek, což považuji pro mě za ideální. Lípnul bych ji na covec mobilu a bylo. Sice by byla neustálá diskuse u terminálu „ale telefonem zde nemůžete platit-já tam ale nebudu platit telefonem, ale kartou uvnitř…“. Bezpečné, univerzálně platné, jednoduché. Ale banky jsou nějak zkostnatělé (aspoň že už nás nehoní k přepážce, ale svět je přeci jen dál, viz i tento článek).

  • lerion (neregistrovaný)

   Bezpečné? Asi jako klasické NFC karty – tedy v malých částkách vůbec.

   Z hledicka bezpečnosti jednoznačně NFC platbu mobilem. Ať už klasicky nebo v provedení Applu.

   A proč by ti měli říkat, že tam nemůžeš platit mobilem? Pokud podporují bezkontaktní platby, podporují i platby mobilem.

  • lerion: souhlas. Z hlediska bezpecnosti je urcite lepsi platit mobilem, zvlast v okamziku, kdy je platba zabezpecena pres TouchID.

   mike: tak treba se dockame hned pristi rok…

  • lerion (neregistrovaný)

   Pokud vím, místo TouchID lze vždy použít heslo, takže bezpečnost není lepší, jen je to pohodlnější.

  • lerion (neregistrovaný): Pokud se nepletu, i přes mobil je do 500,- bez autorizace ne? Tedy bezpečnost na stejné úrovni jako u NFC karet (až na Apple Pay, který vyžaduje u jakékoli platby, přes TouchID pak prakticky bez úkonu navíc).

   Ad druh platby, pokud je z hlediska terminálu jedno, zda se jedná o platbu NFC kartou nebo telefonem, tím lépe.

   A bezpečnost? Tak zcele jistě je bezpečnější plně pasivní NFC plat. karta než cosi v rootlém telefonu….

  • lerion (neregistrovaný)

   Zda to bude vyžadovat pin i při nákupu pod 500 lze většinou nastavit. Např. to takto funguje u WP.

   Z hlediska terminálu ke to naprosto jedno. A pozor, v telefonu to bývá pres NFC, karty jsou převážně jen RFID.

  • lerion: nevim jak ty, ale kdyz mam heslo zadavat na verejnosti, nemam z toho prilis dobry pocit – nikdy nevis, kdo se diva. S TouchID tyto problemy rozhodne nemam:). IMO je to bezpecnejsi.

 2. shd (neregistrovaný)

  super som uneseny, applu funguje nieco co uz ma konkurencia 3 roky… hned si idem zalozit ucet v americkej banke, aby som to mohol vyuzivat ako 0,001 % slovakov a cechov a ako 0,000001 % navstevnikov smartmanie …. asi pre tolko ludi bude ten clanok aktualny … ale hlavne ze je tu opat nieco o apple, uz sa tu dlho o nich nepisalo.. aj ked o tom, ze by v iphone nieco fungovalo spravne som uz nepocul hodne dlho..

  • Jiří Mrázek (neregistrovaný)

   Tak konkurence to má, ale zase jen ve spojených státech. Naštěstí se Google Wallet a platby přes NFC v příštím roce dočkají slováci a pak češi :)

  • Asi máš problém se sluchem…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).