TOPlist

Apple Park patří mezi nejdražší budovy světa: sedm faktů, o kterých jste nevěděli

Apple Park

Vedení společnosti Apple sídlí v Apple Parku, pečlivě navrženém a mimořádném kampusu v Cupertinu v Kalifornii. Většina fanoušků však minimálně tuší, kde se sídlo jejich oblíbené společnosti nachází, případně jak vypadá. Ve skutečnosti bychom ale našli mnohem více pozoruhodnějších a méně známých detailů, které by vás mohli zaujmout.

1. Patří mezi nejdražší budovy na světě

Už od pohledu není těžké uhádnout, že výstavba Apple Parku nebyla nejlevnější záležitostí. Díky nedávné zprávě jsme však dozvěděli konkrétní číslo. Hodnota stavby se odhaduje na astronomických 3,6 miliard amerických dolarů. Kdybychom do konečného součtu zahrnuli i počítače, kancelářské vybavení a další interiérové položky, cena by se vyšplhala na konečných 4,17 miliard amerických dolarů.

Apple park 2

Díky tomu se Apple Park řadí mezi nejdražší budovy na světě, přestože se nejedná o masivní mrakodrap s mnoha desítkami pater jako v případě dubajské „věže“ Burj Khalifa či jiných výškových staveb.

2. Kompletně na zakázku

Jak bychom mohli očekávat od společnosti, která se zaměřuje i na ty nejmenší detaily, konstrukce Apple Parku je unikátní. Design kampusu měli na starosti architekt Norman Foster a bývalý dlouholetý šéfdesignér Appu Jony Ive. Společně pak tito pánové dohlíželi na každičkou drobnost.

Apple park 3

Prakticky vše, s čím přijdete v kampusu do styku, bylo vyrobeno na zakázku. Vezměte si taková okna v hlavní budově, která jsou tvořena největšími kusy zahnutého skla na světě. Nevšední důraz na detail byste našli i na něčem tak samozřejmém, jako je krabice na pizzu. Ano, i tu si společnost Apple navrhla sama, nemluvě o tom, že na ni má dokonce i patent.

3. Využívá výhradně energii z obnovitelných zdrojů

V Apple Parku se pochopitelně odráží celkové hodnoty společnosti včetně úsilí o udržitelnost a ekologickou šetrnost. Kromě masivních zelených ploch obklopujících téměř celý kampus, je se kompletně využívá energie z obnovitelných zdrojů. Dokonce se jedná o jednu z energeticky nejefektivnějších budov na světě.

Apple park 4

To se ukazuje například na promyšleném systému chlazení. Budova jako taková v podstatě „dýchá“. Uvnitř podlah a stropů jsou zabudované trubky s vodou, které udrží vnitřní teploty na příjemných 20 až 25 °C. Stavba díky tomu po většinu roku nepotřebuje klasickou klimatizaci.

4. Apple Park v číslech

Nyní se podívejme na několik zajímavých číselných údajů:

  • Apple Park se rozkládá na téměř 708 200 metrech čtverečních, což se rovná rozloze 40 fotbalových hřišť
  • Hlavní budova, přezdívaná „spaceship“, se rozkládá na více než 260 000 metrech čtverečních
  • V sídle může pracovat téměř 12 000 zaměstnanců
  • The Steve Jobs Theater, které se nachází v samostatné budově, pojme 1000 diváků
  • Ve čtyřpodlažní jídelně se v jeden moment může stravovat až 4000 lidí
  • Asfalt či beton byste hledali marně. Díky terénním úpravám je 464 515 metrů čtverečních pokrytou trávou a přibližně 9000 druhy rostlin včetně těch odolných vůči suchu

5. Podle představ Steva Jobse

K oficiální otevření Apple Parku došlo v dubnu 2017, prvotní myšlenka je však mnohem starší. Výstavbu futuristického kampusu si vysnil už samotný zakladatel Applu Steve Jobs. Nebyl jediný, jeho vizi sdílel také již zmíněný Jony Ive.

Jony Ive Steve Jobs

V červnu roku 2011 Jobs dokonce navštívil veřejné zasedání městské rady v Cupertinu, kde se snažil výstavbu Apple Parku prosadit. Bylo to naposledy, kdy se bývalý šéf Applu objevil na veřejnosti. „Viděli jsme mnoho kancelářských komplexů, všechny se nám však velmi rychle omrzely. Chtěli bychom postavit něco lepšího,“ uvedl tehdy na adresu Apple Parku.

Nepřehlédněte – Steve Jobs: osm faktů, o kterých jste možná nevěděli

6. Ve zdravém těle zdravý duch

Apple se velmi pečlivě stará o zdraví svých zaměstnanců. Kromě mnoha pěších stezek a možnosti využít sdílených jízdních kol byste v Apple Parku našli obrovské fitness centrum, zubního lékaře a místnost určenou pro cvičení jógy.

Apple park 5

U jógy se na chvíli zdržíme. Jedná se totiž o dvoupodlažní budovu zdobenou kamenem, který pochází z velmi specifického lomu v Kansasu. Tento kámen byl tak pečlivě vybrán, aby připomínal horninu na oblíbeném hotelu Steva Jobse v Yosemitském národním parku.

Apple park 1

7. Zemětřesení? Pro Apple Park žádný problém

Kalifornie je země častých zemětřesení. K čemu by bylo všechno to pečlivé plánování a důraz na detail, kdyby stavba nedokázala odolat přírodním katastrofám. Apple Park je konstrukčního hlediska navržený tak, aby bez újmy přečkal většinu zemětřesení.

Apple park 6

Stavba je inspirována japonskou architekturou. Její struktura je navržená, aby fungovala jako obrovský gyroskop. Základy jsou v podstatě odpojeny od země a budova místo toho sedí na masivních talířových strukturách.

Autor článku Marek Bartík
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku