Domů » Bleskovky » Jony Ive nesouhlasil se směřováním Applu. Zlom přišel po vydání Apple Watch

Jony Ive nesouhlasil se směřováním Applu. Zlom přišel po vydání Apple Watch

Dlouholetý šéfdesignér Applu Jony Ive sice podal výpověď minulý týden, jeho odchod však patrně započal mnohem dříve. A to v době, kdy se Apple přestal soustředit na design, místo něhož se do popředí zájmu začaly dostávat služby a operace. Informaci s odvoláním na nejmenované zdroje přinesly servery WSJ a Bloomberg.

Jony Ive
Jony Ive (zdroj: Wikimedia.org)

Ive se podle dostupných informací nedokázal smířit s nedostatkem zájmu o design ze strany současného šéfa Applu Tima Cooka. Obzvláště s ohledem na svou blízkou součinnost se zesnulým Stevem Jobsem. I kvůli tomu se Ive objevoval v kancelářích společnosti mnohem méně často než dříve. Tato situace nastala poté, co byly na trh uvedeny chytré hodinky Apple Watch.

Zlom nastal po vydání Apple Watch

Spíše než periferii k iPhonu, vnímal Ive Apple Watch jako módní doplněk, což vedlo k častým rozporům s vedením ohledně směrovaní produktu. Výsledné zařízení prodalo, pro Apple nedostačujících, 10 milionů kusů. Tisíce kusů limitovaných zlatých hodinek (které se prodávaly za 17 000 dolarů, tedy v přepočtu asi 380 tisíc korun) si své zákazníky navíc nikdy nenašly.

Jony Ive and Tim Cook
Tim Cook a Jony Ive

Podobně jako mnoho fanoušků, také Ive začal pociťovat zklamání z nově nastavené firemní politiky, která se v mnohém lišila od dřívějšího přístupu, kdy stál design na prvním místě. A byl to právě Ive, kdo společně se Stevem Jobsem pomáhal tento přístup prosadit. Naproti tomu Cook nejevil o proces vývoje produktů příliš velký zájem a věnoval se mu pouze okrajově. Celé situaci navíc kontinuálně neprospíval fakt, že se rada Applu postupně plnila řediteli, kteří s obchodní strategií jablečné společnosti neměli téměř žádné zkušenosti.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
JP23
Uživatel
JP23
Offline

Tyhle bulvární články fakt miluju. O kolik lepší by mohl být tenhle server kdyby nebyly… WSJ realita nestačila a proto udělali z Iveova odchodu dojemný příběh se zápletkou. Realita je totiž vetšinou nudná a neprodává se dobře. Cook: „The story is absurd. A lot of the reporting, and certainly the conclusions just don’t match with reality. At a base level, it shows a lack of understanding about how the design team works and how Apple works. It distorts relationships, decisions, and events to the point that we just don’t recognize the company it claims to describe. The design team is… Číst vice »

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Cookovi, jako CEO, bych nevěřil ani nos mezi očima. Samozřejmě, že to bude zametat pod koberec, jako že se nic nestalo. Ale o neshodách Johnyho a Cooka se psalo a píše už několik let. První třešničkou na dortu bylo, že Ive už odmítal být vizuálně spojený s výrobky Apple v jeho reklamách. Těch článků je za těch 5 let několik, takže bych řekl, že pravda bude někde uprostřed a růžové to určitě nebylo. On Cook je znám tím, že „kdo nejde s námi, jde proti nám“, viz v minulosti vyhození Scotta Forstalla, který také neodcházel s láskou z Applu, spíše… Číst vice »

MrViki
Uživatel
MrViki
Offline

Forstall stál za spoustou nekvalitního software. Puntičkář právě nebyl vůbec a proto šel.

JP23
Uživatel
JP23
Offline

Jasně, protože byl moc velký puntičkář – kde na to chodíš, na aeronetu? Bylo to právě naopak – protože Mapy v iOS byly 10 let za Google Maps a Forstall odmítnul převzít odpovědnost. Ale nejen to, Forstall byl jedním z favoritů na CEO a nenesl dobře kariérní prohru. Tvoje výmysly o vztahu Cooka a Ivea jsou k pousmání, stejně jako údajná Cookova nedůvěryhodnost. Ta se prosím tě zakládá na čem? Odhaduju, že především na tvých osobních antipatiích. Máš nějaké linky nebo si to klasicky cucáš z prstu?

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Cookova nedůvěryhodnost pramení z jeho samotné funkce CEO. Je snad jasné, že i kdyby to byla pravda, Cook bude mlžit, aby nepadly akcie, aby stabilizoval firmu, aby uklidnil akcionáře. To poslední, co dobrý CEO udělá je, že bude přiznávat vnitřní rozepře ve firmě. A o tom, že Cook (i když ho z duše nesnáším za to, co s odkazem SJ udělal) dobrý CEO je se snad nemusíme bavit. Bože, tak základní fakta o managmentu, vzdělávej se trochu JPčko.

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Jinak o Forstallovi tu uvadíš to, co uvedl Apple. Já Applu (tedy Cookovi) nevěřím, tudíž považuji za směrodatnější samotné vyjádření Forstalla. A ten se nevyjádřil vůbec dobře.

JP23
Uživatel
JP23
Offline

Díky za radu qame, vezmu si ji k srdci, už skoro pět let řídím tým zhruba 50 lidí ve velmi dynamickém mezinárodním IT prostředí, ale každá rada od zkušenějšího pardála se hodí. Ano, o tom, že je Cook výborný CEO není nejmenších pochyb, na tom se shodnem, takže nechápu proč ta nedůvěryhodnost – to je nějaký atribut dobrého CEO? Myslím si, že kdyby se Ive nerozešel s Cookem v dobrém, jejich businessový vztah by nepokračoval, čemuž je právě naopak. A k tomu Forstallovi – nějak si nevybavuju jediné prohlášení vůči Applu nebo Cookovi. Dokonce ani před dvěma lety, když proběhlo… Číst vice »

io
Anonym
io
Offline

..super je to okamžité tykání každému, kdo je proti, i když tito lidé Vás pane Vůdce velkého týmu ani neoslovili jen komentovali texty. Arogance, nespokojenost, že má někdo jiný názor, nepochlebuje opravdu ukazuje skvělého lídra.. ještěže už nevedu žádné lidi a nemusím s nikým takového formátu nic řešit – tyhle diskuze o větším pinďourovi napříč internetem mne o tom vždy přesvědčí kolik samolibých Narcisů je na každém konci drátu.. jinak jako vždy jen konstatuji k tématu – všechny tyhle názory jsou stejně těmto lidem úplně u pr…. – děláte tu advokáty nikomu – jen osobní exhibicionismus.

Carda
Anonym
Carda
Offline

Jejich směřovaní je jen zvyšovat cenu bez inovací :D