Domů » Bleskovky » Konečně jsme se dočkali: Apple Watch v ČR dostávají podporu EKG

Konečně jsme se dočkali: Apple Watch v ČR dostávají podporu EKG

Apple včera vydal desetinkové aktualizace svých operačních systémů přinášející několik zajímavých novinek. Ta patrně největší přichází do systému WatchOS, který povýšil na verzi 5.2.1 – pokud vlastníte poslední generaci jablečných hodinek, můžete si nově aktivovat aplikaci pro měření EKG a také oznamování nepravidelného srdečního rytmu. Tyto funkce jsou nově dostupné nejen v ČR, ale i na Slovensku, v Polsku, Chorvatsku a na Islandu.

Apple také povýšil systém iOS na verzi 12.3. Update přináší novou generaci protokolu AirPlay 2, a také zcela přepracovanou aplikaci Apple TV, kterou Apple ukázal na březnové tiskové konferenci. Nová Apple TV poskytuje personalizovaná doporučení pořadů a filmů z více než 150 videoaplikací a streamovacích služeb, z toho jich více než 100 tisíc pochází z knihovny iTunes Movies. Apple se také chlubí největší kolekcí 4K HDR titulů. Nová verze aplikace přistála na Apple TV s novou verzi tvOS 12.3. Apple také aktualizoval macOS na verzi 10.14.5, zde však došlo pouze na opravy chyb.

 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. Je to pěkná funkce, ale všem zájemcům o EKG se doporučuji mrknout na přesnost měření, která je 1/24, tudíž 4,16%.
  Což ono z logiky věci asi nepřekvapí nikoho, ale kdo se nad tím nezamyslí, tak by si náhodou mohl myslet, že je to použitelná funkce.

  • Je to použitelná funkce, neb zařízení má k dispozici další nejen biometrická data (na rozdíl od stand alone EKG). No a zbytek už je jen matematika případně práce s databází z celého světa. A pokud se nepletu, testu ukázali menší přenost, ale rozhodně ne 24x, to jsi vyhrabal probůh kde?

  • Jasně monitoring spánku není dost přesný, ale na tuhle problematiku to stačí? :-D
   [odkaz]
   Ale je to sranda – v hodinkách je nepřesný detektor tepu, krokoměr s přesností … :-D s přesnost … tí :D měření spánku přes tep a akcelerometr, GPS s přesností x metrů.

   Krása vidět horníka rozebírat jadernou fúzi.

  • Jednosovodvé EKG jako je v Apple Watch opravdu nedokáže žádné zázraky a jakékoliv porovnání s vícesvodovým EKG (10 či 12) je úplně nesmyslné. Co Apple Watch dokáží detekovat jsou některé poruchy rýmu. Nic víc není techniky možné. I když si asi uni myslí něco jiného.

  • rýmu = rytmu :)

  • zkill: Jednosvodové EKG už z principu věci nelze provést, minimum jsou 2 svody a přesně to Apple Watch i dělají – 1 zdroj je zápěstí, druhý palec přiložený ke korunce. Jinak souhlasím, že přesnost už z principu nemůže být stejná. Otec je lékař a měřil mi EKG standardním 10ti svodovým EKG zhruba před půl rokem – dneska jsem mu poslal output z AW ať to porovná jaká je tam odchylka. Jsem sám zvědavý :-)

  • uni ako vzdy, teoreticky bazarovy odbornik usvedceny z klamstiev a nezmyslov zdrhol z diskusie ako smrad :D

  • lololol: teraz vedla Qho presviedca o moralnej hodnote spotrebnej elektroniky :D

  • Zdroj? CNN tvrdí něco o studii, která je na 98% přesnosti: the app was able to accurately tell people they did not have a-fib 99.6% of the time and accurately tell them they did have a-fib 98% of the time, according to the study.

  • Poruchy rytmu jako je fibrilace síní pomocí AW detekovat půjde. Jenže EKG není opravdu jenom o poruchách srdečního rytmu…

  • Však to tam všude píšou, že to není například na infarkt.

  • Ono platí, že přesnost detekce roste s věkem a u lidí nad 60 let je to opravdu nad 90%. U mladších jsou poruchy srdce a rytmu spíše vzácnostní – jsou buďto vrozené anebo způsobené extrémně špatnou životosprávou, vysokou nadváhou atd.

  • Proč asi roste přesnost detekce, když většina lidí v tomto věku jednoduše trpí tímto symptomem :-D
   Tzv. špatně detekce už nejsou tak časté protože se není kam splést.

  • @J.B.: To je naprostý nesmysl.

  • Ano, měření na AW je naprostý nesmysl.
   Teda měření na smartwatch všeobecně.

  • A proto to uz zachranilo zivoty ty nesmysle.

  • Tu jistotu, že byly vymyšlené, bereš kde? Nějaký důkaz?

  • To myslíte ten článek o člověku co krvácel, ztrácel vědomí apod. a pak mu Apple Watch řekl, že je něco blbě a teprve pak šel k doktorovi? :-D
   Jako ani Apple Watch nevyléčí lidskou stupiditu.
   Počkat počkat … bude Apple Watch v další generace měřit míru stupidity?

  • JoeBlack: Těch případů je mnohem více. Přijde mi stupidní si vybrat zrovna tento. Zda se, že se poptáváš po vhodné funkci.

  • Počkat počkat, tady se nevybírá jen to, co se hodí do krámu?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).