- Apple nesouhlasí s tlakem Evropské komise na změnu podmínek svých platforem
- Proti pokutě 500 milionů eur, který mu byla udělena v dubnu, se odvolá k Soudnímu dvoru v Lucemburku
Špičkování mezi Evropskou komisí, výkonnou mocí Evropské unie (EU) a americkou společností Apple, dosáhlo další úrovně. V dubnu společnosti Komise vyměřila obrovskou pokutu 500 milionů eur (12,3 miliardy korun) za nedodržování pravidel nastavených Aktem o digitálních trzích (DMA). Nyní Apple oficiální cestou podává odvolání k Soudnímu dvoru Evropské unie v Lucemburku.
Apple bojuje s Evropskou unií
Společnost Apple podle Evropské komise porušuje DMA tím, že zakazuje vývojářům informovat o výprodejích a slevových nabídkách mimo obchod aplikací App Store. Spotřebitelům je tak omezen přístup k levnějším alternativním cestám, jak případné aplikace či hry získat, čímž údajně dochází k pokřivování digitálního trhu a znevýhodňování konkurence.
Nepřehlédněte
Apple má obavy o soukromí uživatelů. Proti rozhodnutí EU se odvolal, svůj ekosystém otevírat nechce
Komise pak udělila Applu důrazné doporučení, aby zavedl změny ve svých online platformách a do budoucna se jim vyvaroval. Protože ale k porušování DMA mělo docházet delší dobu, byla firmě zároveň udělena pokuta ve výši 500 milionů eur, tedy asi 12,3 miliardy korun.
Případ půjde k soudu
Apple se ve svém vyjádření jasně vymezuje proti diktování změn, které podle něj přispívají k nepřehlednosti celého systému jak pro spotřebitele, tak pro partnerské vývojáře.
„Dnes jsme podali odvolání, protože se domníváme, že rozhodnutí Evropské komise – a její bezprecedentní pokuta – jde daleko za rámec toho, co vyžaduje zákon. Jak ukáže naše odvolání, EK nám nařizuje, jak máme provozovat náš obchod, a vnucuje obchodní podmínky, které jsou matoucí pro vývojáře a špatné pro uživatele. Zavedli jsme je, abychom se vyhnuli pokutám, a o fakta se podělíme se Soudním dvorem,“ stojí ve vyjádření, které nám Apple zaslal.
Podle dalšího vyjádření Apple již mnohé změny ve svých systémech a v obchodě App Store zavedl, pokuta je přesto takto masivní. Apple také zdůrazňuje, že Evropská komise ve svých stanoviskách často mění definici toho, co vlastně Apple dělá špatně.
Vloni cupertinský gigant například upravil své pokyny tak, aby umožnil vývojářům z EU propojení s externími platebními metodami a používání alternativních metod plateb přímo v aplikacích. Nyní však Apple tvrdí, že Komise nově definovala problém tak, aby byla zahrnuta i propagace alternativních platebních možností v aplikacích a webových náhledech v aplikacích, jakož i propojení s jinými alternativními obchody a aplikacemi třetích stran distribuovanými prostřednictvím těchto tržišť. Blíže jsme se sporu Evropské komise a Applu věnovali v samostatném článku.