Apple Music platí interpretům dvojnásobek oproti Spotify. O závratnou částku se přesto nejedná

Už dávno jsou pryč doby, kdy se hudební vydavatelé zuřivě bránili muzice na internetu. Ačkoli přehrávání a stahování skladeb přes internet udělal negativní reklamu Napster, otevřel svým počínáním dveře pro známé platformy jako Spotify, Tidal, Pandora či Apple Music. V rámci těchto služeb probíhá alespoň nějaké odměňování směrem k vydavatelům a samotným hudebníkům.

Otázkou vždy bylo, kolik peněz vlastně muzikanti díky své přítomnosti na streamovacích platformách uvidí. S informací o odměnách přišel The Wall Street Journal, jenž zjistil, že Apple Music platí držitelům práv zhruba jeden cent za přehrání skladby (cca 20 haléřů).

apple music
Ilustrační obrázek

To na první pohled není moc, nicméně populární Spotify tvůrcům platí ještě méně, konkrétně o polovinu (tedy zhruba 10 haléřů). Apple k tomu přidává také podíl z předplatného, konkrétně 52 procent z každého dolaru, které firma z Cupertina od předplatitelů obdrží.

Nepřehlédněte – Předplatné od Apple rozčílilo Spotify. Jablečný gigant prý zneužívá dominantního postavení

Na jednu stranu se může zdát, že Apple je vůči interpretům štědřejší, na tu druhou je potřeba zmínit fakt, že Apple Music má mnohem méně posluchačů a předplatitelů než Spotify. Na konci roku 2020 mělo Spotify okolo 345 milionů předplatitelů, zatímco Apple Music pouze 60 milionů.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku