Domů » Bleskovky » Apple Music platí interpretům dvojnásobek oproti Spotify. O závratnou částku se přesto nejedná

Apple Music platí interpretům dvojnásobek oproti Spotify. O závratnou částku se přesto nejedná

Už dávno jsou pryč doby, kdy se hudební vydavatelé zuřivě bránili muzice na internetu. Ačkoli přehrávání a stahování skladeb přes internet udělal negativní reklamu Napster, otevřel svým počínáním dveře pro známé platformy jako Spotify, Tidal, Pandora či Apple Music. V rámci těchto služeb probíhá alespoň nějaké odměňování směrem k vydavatelům a samotným hudebníkům.

Ilustrační obrázek

Otázkou vždy bylo, kolik peněz vlastně muzikanti díky své přítomnosti na streamovacích platformách uvidí. S informací o odměnách přišel The Wall Street Journal, jenž zjistil, že Apple Music platí držitelům práv zhruba jeden cent za přehrání skladby (cca 20 haléřů).

apple music
Ilustrační obrázek

To na první pohled není moc, nicméně populární Spotify tvůrcům platí ještě méně, konkrétně o polovinu (tedy zhruba 10 haléřů). Apple k tomu přidává také podíl z předplatného, konkrétně 52 procent z každého dolaru, které firma z Cupertina od předplatitelů obdrží.

Nepřehlédněte – Předplatné od Apple rozčílilo Spotify. Jablečný gigant prý zneužívá dominantního postavení

Na jednu stranu se může zdát, že Apple je vůči interpretům štědřejší, na tu druhou je potřeba zmínit fakt, že Apple Music má mnohem méně posluchačů a předplatitelů než Spotify. Na konci roku 2020 mělo Spotify okolo 345 milionů předplatitelů, zatímco Apple Music pouze 60 milionů.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

2 komentářů

 1. Ja nevim.

  Predplatne je 149 vcetne DPH ale i kdybych pocital komplet cenu, tak 149/0,2 = 745 pisnicek mesicne.

  Ted otazka, jestli plati tu sumu za celou pisnicku nebo kdyz preskocim na dalsi v polovine tak je to polovina, ale stejne, je to pri 3 minutach na pisnicku jenom 37 hodin, tedy neco kolem 1,7 hodiny za pracovni den a sluzba by byla ztratova (nepocitam taky naklady na provoz).

  Taky, co si predstavit pod „Apple k tomu přidává také podíl z předplatného, konkrétně 52 procent z každého dolaru, které firma z Cupertina od předplatitelů obdrží.“ – komu? Jak? A znamena to tedy ze na ty centy za pisnicku zustava jenom 48% te platby? To by byla sluzba ztratova jiz pri 50 minutach denne.

  Kdyz Spotify dava polovinu a taky nedava ruzne procenta, tak bych to chapal, pri stejnem predplatnem je to vic nez 3 hodiny za den na uzivatele, to uz je realnejsi ze vetsina nedosahne a z predplatneho zustane nejaky zisk.

  • Tihle počtáři kteří si neuvědomují naprosté základy a počítají se špatnými vstupy to je fakt mor…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).