Domů » Bleskovky » Apple koupil firmu zabývající se výkonným bezdrátovým nabíjením. Opustí standard Qi?

Apple koupil firmu zabývající se výkonným bezdrátovým nabíjením. Opustí standard Qi?

Jednou z velkých novinek všech letošních iPhonů je podpora bezdrátového nabíjení, byť pouze v podobě známé technologie Qi, kterou používá konkurence několik let. Nyní však firma z Cupertina lovila v novozélandských vodách a ukořistila společnost PowerbyProxi, která se již nějakou dobu bezdrátovým nabíjením zabývá.

PowerbyProxi není v oblasti bezdrátového nabíjení žádným nováčkem, společnost byla založena v roce 2007 a disponuje třemi stovkami patentů. Její systém Proxi-Module umí pracovat s výkonem až 100 Wattů, účinností až 91 procent a zvládne dobíjet automatizované vozíky, drony, lodě, apod.

The Proxi-Module

Cena akvizice není v tuto chvíli známá, stejně tak zatím nevíme, jak Apple s nově nabytou firmou naloží. Je možné, že bude chtít rozšířit bezdrátové nabíjení i na své tablety a počítače, u mobilních zařízení si však zřejmě ponechá standard Qi – ten je totiž rozšířený (zejména v USA) ve stolech restaurací, hotelů a v přihrádkách automobilů. Opuštění Qi by v tuto chvíli nedávalo pro Apple žádný smysl. Viceprezident Apple pro oblast hardwaru Daniel Riccie nicméně uvedl, že koupená firma bude skvělým pomocníkem ve vytváření bezdrátové budoucnosti.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Tak to není žádná záhada, Qi ano coby univerzální std., AirPower s přidanou hodnotou Apple vendor lock-in. Přeci ani nyní není žádné opouštějní Qi konsorcia.
    Zase jen rádoby senzachtivý nadpis, ach jo.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).