Apple chce dát Číně sbohem. Kde bude vyrábět iPhony?

china factory foxconn seagate flickr

Podle analytika Ming-Chi Kua bude o letošních Vánocích na trhu chybět 15–20 milionů iPhonů Pro, a to kvůli velkým nepokojům v Číně. Ty zapříčinila znovu se šířící nemoc covid-19 a na ni navázaná vládní opatření, která jsou zde mimořádně tvrdá. Největší výpadek hlásí továrna Foxconn v čínském Šen-čenu, která je se svými 300 tisíci zaměstnanci jednou z největších svého druhu – v jednu chvíli v ní vznikalo 85 procent všech iPhonů Pro, v roce 2021 dokonce sama zajistila téměř 4 procenta celého čínského exportu. Nyní tento závod podle Kua běží pouze na 20 procent.

Nastalá situace Apple pochopitelně zneklidňuje, protože kvůli výpadku výroby nebude schopný pokrýt současnou poptávku, což se negativně projeví ve finančních výsledcích za aktuální kvartál. V Cupertinu potřebují stabilní dodávky, a proto aktivně hledají způsoby, jak snížit svoji závislost na Foxconnu a na totalitní Číně celkově.

Postupné vzdalování se od dříve neochvějných partnerství má Apple v zájmu dlouhodobě, avšak nyní tuto iniciativu ještě urychluje. Nejvíce se jeho zraky upírají směrem k Indii a Vietnamu. Nejlidnatější země světa hned po Číně v současnosti vyrábí jednotky procent jablečných produktů, přičemž Apple by chtěl tento podíl navýšit až na 45 procent. Do Vietnamu by zase Tim Cook a jeho lidé chtěli přenést část produkce AirPodů, chytrých hodinek a notebooků.

foxconn tovarna
Jedna z továren Foxconnu

Přesun pochopitelně bude pro Apple pozvolný a zřejmě nebude úplný – přeci jen kalifornský gigant za Velkou zdí stihl vytvořil již přibližně 1 milion pracovních míst. Bývalý ředitel Foxconnu Dan Panzica navíc nevěří, že je vůbec možné vyrábět jablečné produkty jinde. Zmíněné alternativní lokality prý nejsou vhodné, neboť jejich obyvatelé prý nedokáží vyrábět v takovém množství a v takové kvalitě jako ve společnosti, kterou vedl.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku