Apple koupil společnost Emotient, která vyvíjí technologii pro pokročilé rozpoznávání osob a emocí

Internetový deník The Wall Street Journal informoval o nové akvizici jablečného giganta Apple. Předmětem nákupu se stal startup Emotient, za kterým stojí nadaní vývojáři z amerického San Diega. Kalifornský gigant své portfolio obohatil o pokročilou technologii na rozpoznávání osob a jejich emocí v reálném čase. Podobná technologie byla rovněž k vidění na letošním veletrhu CES v Las Vegas. Ačkoliv se o tom příliš nemluví, analýza lidí a výrazů je mezi technologickými společnostmi tématem číslo jedna. Poměrně dobré výsledky má v tomto odvětví Facebook.

Za zmínku stojí zpřístupnění funkce americkým uživatelům na automatické rozpoznávání tváří. Nejedná se však o regionální exkluzivitu pro domácí trh. Ze strachu z předpisů EU o ochraně soukromí a osobních dat je tato funkce evropským uživatelům záměrně blokována. V současné chvíli není bezprostředně jasné, s jakými úmyslem se Apple rozhodl pro první letošní nákup. Je ovšem velice pravděpodobné, že dojde k začlenění do stávajících projektů, jenž zkoumají nové možnosti, jak v budoucnu posunout funkcionalitu produktového portfolia.

Startup Emotient se v minulosti vyprofiloval v lídra na odhalování emocí a analýzu sentimentu z výrazů snímaných osob. Drtivou většinu klientů tvořily firmy, které si technologii pronajímaly pro monitoring zákazníků, kterým zobrazovaly reklamní sdělení.

Pokud patříte mezi vnímavější část našeho publika, moc dobře si uvědomujete, jak silný nástroj Apple získal. Zůstává ale otázkou, jak s ním naloží a zda bude sloužit uživatelům či jako futuristický optimalizátor reklam na některou z budoucích generací iPhonu.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

8 komentářů

 1. RadekLaz (neregistrovaný)

  Když už nám výrobci elektroniky dokázali namluvit jak moc nutně potřebujeme hodinky aby nám řekli jestli jsme se dobře vyspinkali a jestli děláme dost pro to abychom nebyli tlustí…. Já tedy ráno moc dobře poznám jak jsem se vyspal a občas to pozná i má manželka a také při pohledu na mé břicho poznám že mám příliš málo pohybu na to kolik toho sním.

  Tak nám dokážou i namluvit, že potřebujeme nějakou blbost aby nám řekla jakou máme náladu.

  Jinak si opravdu nedokážu představit na co by to mohlo být jiného než na cílenou reklamu. Naštěstí používám windows a za plnou verzi aplikace si rád zaplatím, takže mě neděsí reklama na každé blbosti v telefonu.

  • steelspace (neregistrovaný)

   Čím hůř žiješ, tím víc takových blbin potřebuješ a zpětnovazebně se stresuješ.

  • Radeczek (neregistrovaný)

   Tak ono ti to nebude říkat, jakou máš náladu, to by byla opravdu nadbytečná funkce :) Ale třeba přijdeš domů ožralej jak Dán, pustíš hudbu a Apple music ti naservíruje hudbu z playlistu, která tě pořádně rozparádí. Naopak dívce plačící z právě prožitého rozchodu pustí něco v klidnějších tónech. A těch věcí se dá vymyslet samozřejmě více, jen to chce mít krapet fantazie a nebýt věčný bručoun :)

  • RadekLaz (neregistrovaný)

   Omyl, nejsem věčný bručoun, jsem naopak optimista. Jen si myslím, že by měl člověk svůj život žít a ne se nechat nějakým způsobem ovlivňovat. Za chvilku budou ovce z nás všech. Tedy ze mě ne. Já si raději pořídím starou M3 bez elektroniky než abych jezdil v jablečném automatizovaném autě. Já si chci svůj život užít a samozřejmě i protrpět (v co nejmenší míře) podle sebe.

  • Radeczek (neregistrovaný)

   Člověk je ovlivňován vnějšími vlivy prakticky nepřetržitě, pokud nežije v izolované vypolstrované místnosti. Ale ona i ta místnost tě vlastně ovlivňuje… I ta stará M3 v tobě evidentně probouzí emoce, což je přesně to, co její tvůrci chtěli. A dostali tě :) Ale teď vážně,problém nastane až v případě, že ti někdo bude diktovat, jak se máš cítit a nebudeš mít na výběr. Ten výběr zatím je, takže jsem v klidu :)

 2. uni (neregistrovaný)

  Bude se snáze posílat status na fb „hovínko bylo dnes hodně vydřené“.

 3. tomas (neregistrovaný)

  Neviem ale mozno to ma nieco s vyvojom prihlasovanie pomocou duhovky a tvare. Nieco podobne ako ma MS. Kto vie co vsetko vyvijaju.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *