AnexTEK moboDA 3360: další PocketPC komunikátor

m66301Zřejmě je již pryč doba, kdy skoro jediným pořádným výrobcem PocketPC komunikátorů byla firma HTC. Jak si správně ostatní firmy uvědomily, komunikátory jsou tržní sektor s dynamickým rozvojem a slibnou budoucností, a tak se každý snaží zabrat část pro sebe. Setkat se proto můžeme jak s výrobky firem dříve neznámých, tak i s těmi, jenž si spojujeme s úplně jiným segmentem trhu (například s výpočetní technikou-viz Gigabyte, Asus, Quanta, …). Síla trhu je zkrátka neúprosná a kdo chce v dnešní době pořádně prosperovat, musí vyrábět všechno možné (i nemožné:).

AnexTEK je názorným příkladem neznámé firmy. Se svým předchozím modelem AnexTEK SP230 (recenzi naleznete na ce4you.cz) zrovna velkou díru do světa neudělal, takže se nyní pokouší o nápravu. Nástrojem je nový PocketPC phone jménem AnexTEK moboDA 3360. To ale není vše. Během příštího roku hodlá AnexTEK uvést další dva modely, a pokud je dostane na více trhů, můžeme se těšit na pěkný konkurenční boj. Jak je jistě dobře známo, z konkurenčního boje výrobců nakonec vždy těží zákazník. Nyní se však podíváme na typ moboDA 3360, konkrétně zda-li se jedná o konkurenceschopné zařízení.

Větší, ale stále v mezích
Oproti běžným telefonům je 3360 samozřejmě větší, ale bráno z pohledu komunikátorů a chytrých zařízení se nejedná o nic hrozného. Jistě, díky rozměrům 123 x 61.5 x 23 mm se nemůže měřit s MDA Compact (108 × 58 × 18 mm), ale nesmíme zapomenout na přítomnost klávesnice, což hovoří ve prospěch 3360. Hmotnostně jsou na tom kupodivu oba přístroje stejně, což znamená příjemných 150 gramů. Dominantním prvkem je displej o úhlopříčce 2,8 palce s rozlišením 240×320 QVGA a 65 tisíci barvami. Vzhledem k PocketPC Phone Edition verzi je samozřejmě dotykový.

m33603

Příjemným zjištěním je operační systém-u 3360 najdeme Windows Mobile 5! Dnes se to již může zdát jako samozřejmost, ale například Samsung i300 se svými Windows Mobile 2003SE má na to jiný názor. Hlavní \”pohon” tvoří procesor Intel XScale PXA272 na 520MHz, což je takový lepší průměr-myšleno na poměry PDA. Stěžovat si nebudete ani na nedostatek paměti, 64MB RAM a hlavně 192MB ROM uspokojí snad každého. Příjemnou zprávou je rozšiřující slot pro paměťové karty-nepodlehl trendu miniaturizace, a tak se setkáme s plnohodnotným SD/MMC slotem, podporujícím dokonce SDIO funkci. Energii dodává Li-Ion akumulátor o kapacitě 1300mAh, což by dle výrobce mělo stačit na 4 hodiny hovoru nebo 150 hodin pohotovostního režimu.

m33608 m33607

Komunikace je základ
A moboDA 3360 ji bere poměrně vážně. Dovoláte se s ním v klasických GSM sítích, konkrétně se jedná o triband s 900/1800/1900 MHz. Pro data je určeno GPRS třídy 10, EDGE bohužel nebude. S okolím se \”domluvíte” pomocí Bluetooth 1.2 nebo Infraportu. Ochuzeni nebudeme ani o Wi-Fi typu b/g. Připojení k PC zajišťuje USB port, takže se snadno připojíte kdekoliv pomocí běžného kabelu. To vše dohromady tvoří opravdu slušnou výbavu, za kterou se jistě 3360 nemusí stydět.

m336011

Multimédia jsou zastoupena 1,3Mpx fotoaparátem s průměrnou kvalitou-trochu vypomoct se snaží integrovaný blesk. Chybět nesmí výstup na sluchátka, ovšem musíme se obejít bez rádia.

m33609

Protože obrázek vydá za tisíc slov, popíšu přístroj pouze v krátkosti:
– levá strana obsahuje ovladač hlasitosti, Irda, SD/MMC slot a otvor pro reset
– pravá strana obsahuje hlavní vypínač, tlačítko pro hlasové nahrávání a rychlé spuštění fotoaparátu
– vzadu nalezneme reproduktor, objektiv kamery a společný kryt SIM karty/baterie
– přední strana je z větší části obsazena displejem, pod ním je čtyřsměrné tlačítko s potvrzovacím středem, 2 skupinky funkčních kláves a samotná klávesnice

m33604
m33605

Jelikož k testu dorazilo úplné balení, seznámíme se s obsahem standardní prodejní verze: krom přístroje moboDA 3360 zde nalezneme nabíječku, manuál, základní pouzdro a nabíječku poněkud větších rozměrů-prostě nic extra.

m33606

Dostane se k nám?
Nejdříve by se měl AnexTEK moboDA 3360 objevit na anglicky mluvících trzích následovaných čínsky mluvícími zeměmi. Až pak se začne pracovat na dalších lokalizacích. Do prodeje se dostane pouze modro-stříbrná verze, ačkoliv k vidění byly i ryze stříbrná a černá. Příliš bych ale nevsázel na to, že se s AnexTEKem setkáme i u nás. Ačkoliv by se určitě jednalo o velmi zajímavé setkání. Zvláště pokud se udrží plánovaná cena 650 dolarů.

m336012 m336010

Zdroj: DigitalReviews.net

Autor článku Aleš Lalík
Aleš Lalík

Kapitoly článku