Domů » Bleskovky » Andy Rubin: Android byl původně určen pro fotoaparáty

Andy Rubin: Android byl původně určen pro fotoaparáty

Operační systém Android, na kterém dnes závisí každý den miliony uživatelů, se málem nedostal na telefony a tablety. Andy Rubin, tvůrce a bývalá hlava vývoje systému odhalil, že Android byl původně navržený pro chytré fotoaparáty. Rubin prohlásil: „Je to stejná platforma, stejný operační systém, který jsme vytvořili pro fotoaparáty, později se z něj stal Android pro mobilní telefony.“ Vývojový tým hledal cestu na propojení fotoaparátů a kamer s počítači. Později synchronizovat obsah na server, který je známý jako „Android Datacenter.“

 
První koncept telefonu s Androidem

Jak růst průmyslu zpomaloval, všiml si Rubin příležitosti na trhu s chytrými telefony. Přesto, že náklady na hardware padaly neustále dolů, společnosti jako Microsoft si stále účtovaly stejné licenční poplatky. Android byl zvažován jako platforma na prodej další produktů a služeb. Rubin sledoval hlavně růst, než zisk na jedno zařízení. Původní cíl byl dosáhnout desetiprocentní podíl v roce 2010. Androidu se dařilo nad očekávání a v roce 2012 kontroloval více než šedesát procent trhu. Dnes již Android není limitován jen na chytré telefony a tablety, ale nalezneme jej i v televizích, ledničkách, herních konzolích a dokonce v původně plánovaných chytrých fotoaparátech. 

David Podzimek

11 komentářů

 1. To mnohé vysvětluje….

 2. Mirek (neregistrovaný)

  Vsechny dnesni pouzivane mobilni OS (snad s vyjimkou Blackberry – nestudoval jsem moc na cem je zalozen, takze tam nevim) pochazi ze systemu vyvijenych pro zarizeni ktere nebyly mobily a casto ani prenosne…

  Idea systemu od pocatku cileneho na mobily se neujala… Vzhledem k vykonostni explozi se ukazalo vyhodnejsi upravovat „vetsi“ systemy (i ten fotoaparatovy Android byl zalozen na velkem Linuxu) nez delat primo od pocatku pro mobily… Symbian doplatil na prilisnou „optimalizaci pro mobily“, ktera se ukazala problemem ve chvili kdy uz vykonu a pameti bylo dostatek…

  • er.nest (neregistrovaný)

   Az na Windows Phone, který byl cilene vyvijen pro mobilni telefon. Obcas se objevi nejaky sprimar, který se snazi WP spojovat s Windows CE ve verzi Windows Mobile, ale ten obvykle nemá o této technologii hlubšího tucha.

   U WP je zcela jasne znatelna architektura mirena na co nejuspornejsi beh a soucasne co nejvyšší responsivitu systemu – presne ony dve vlastnosti, které Android ocividne z navrhu postrada (to není ocernovani, to je pragmaticky fakt)… a postrádalo i WM.

   Paradoxni je ze MS se poucil ze svých předchozích kreaci (které zastaraly, ještě před hlavnim HW boomem) v tom co je opravdu dulezite na mobilu. Google tuto zkušenost nemá, protože se do dila vlozil v době, kdy HW dozene neduhy neoptimalizovaného navrhu.

  • VNavrátil (neregistrovaný)

   No vzhledem k různorodým stížnostem na chybějící funkce ve WP7, který byly stěžejní ve WM bych ale neřekl, že MS má schopnost poučit se

  • Rezza (neregistrovaný)

   OS na Playbooku a BB10 jsou zalozene na QNX – [odkaz] – tedy puvodne taky netelefonni vec ;-)

 3. Nelson (neregistrovaný)

  haha

 4. Ono to na Androidu bylo ze zacatku dost videt, hlavne ta idea ovladani pomoci tlacitek + smeroveho krize. Nicmene od te doby uplynulo hodne vody a od verze 3.x a 4.x uz je android konecne pouzitelny i na dotykovem displeji (i kdyz porad to ma svoje mouchy:D).

  • Ted to neni narazka na Andorid, ale obecne na trend, jakym se ubira trh – tlacitka, smerove krize a dalsi veci mi na dnesnich telefonech chybi. Obcas se slzou v oku vzpominam na stary HTC Touch Cruise, ktery mel spoustu HW ovladacich prvku a diky tomu jsem radu veci udelal rychleji, pohodlneji a hlavne jsem se na telefon nemusel divat a mohl jsem to udelat po pameti.

 5. W8 (neregistrovaný)

  a aj ten jediný foták ,s tým BASTL OS je na prd

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).