Domů » Bleskovky » Do Androidu zamíří podpora odemykání skenerem duhovky, ovšem jen částečná

Do Androidu zamíří podpora odemykání skenerem duhovky, ovšem jen částečná

Odemykání telefonů s Androidem obličejem či duhovkou není žádná novinka. Od představení iPhonu X s Face ID začali však výrobci tuto možnost zdůrazňovat a různě vylepšovat. Samsung tak u svého nového Galaxy S9 představil technologii nazývanou „inteligentní skenování“, která v podstatě kombinuje odemykání duhovkou s rozpoznáváním obličeje v závislosti na světelných podmínkách. Velmi rychlé a nepříliš bezpečné řešení odemykání obličejem propaguje také OnePlus u svého nejnovějšího modelu 5T.

Všechny tyto metody ale mají jedno společné — jsou to proprietární řešení výrobce, který implementuje vlastní způsob odemykání. Nyní to však vypadá, že do Androidu brzy zamíří podpora odemykání duhovkou přímo systémová, tak jak tomu je už například u snímače otisků prstů.

Do kódu Android Open Source Project bylo nedávno přidáno několik commitů přidávajících skener duhovky jako další biometrickou metodu autentizace. Implementace aktuálně není kompletní a jedná se tak spíše o jakýsi základ pro vložení konkrétních řešení výrobci, ovšem už alespoň nebude nutné vytvářet vše znovu. Je také možné, že se do vydání nové verze Androidu funkce ještě vylepší.

Zajímavé je, že za novou funkcí nestojí přímo Google, ale soukromá společnost Fingerprint Cards. Ta vyvíjí různé čipy a senzory související s biometrickým ověřováním, takže přímou implementací do Androidu zřejmě chce především podpořit prodeje svých produktů.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

3 komentářů

  1. „Odemykání telefonů s Androidem obličejem“ tak to zmaknou protoze na tak tupy androidi xichty to bude reagovat jedna basen

  2. Jasně tupoune…

  3. Paci sa mi ako iphone nieco okopiruje a tym, ze to okopiroval iphone tak teraz sa po.ka.kaj.me a podme vsetci kopirovat to iste :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).