Do Androidu zamíří podpora odemykání skenerem duhovky, ovšem jen částečná

Odemykání telefonů s Androidem obličejem či duhovkou není žádná novinka. Od představení iPhonu X s Face ID začali však výrobci tuto možnost zdůrazňovat a různě vylepšovat. Samsung tak u svého nového Galaxy S9 představil technologii nazývanou „inteligentní skenování“, která v podstatě kombinuje odemykání duhovkou s rozpoznáváním obličeje v závislosti na světelných podmínkách. Velmi rychlé a nepříliš bezpečné řešení odemykání obličejem propaguje také OnePlus u svého nejnovějšího modelu 5T.

Všechny tyto metody ale mají jedno společné — jsou to proprietární řešení výrobce, který implementuje vlastní způsob odemykání. Nyní to však vypadá, že do Androidu brzy zamíří podpora odemykání duhovkou přímo systémová, tak jak tomu je už například u snímače otisků prstů.

Do kódu Android Open Source Project bylo nedávno přidáno několik commitů přidávajících skener duhovky jako další biometrickou metodu autentizace. Implementace aktuálně není kompletní a jedná se tak spíše o jakýsi základ pro vložení konkrétních řešení výrobci, ovšem už alespoň nebude nutné vytvářet vše znovu. Je také možné, že se do vydání nové verze Androidu funkce ještě vylepší.

Zajímavé je, že za novou funkcí nestojí přímo Google, ale soukromá společnost Fingerprint Cards. Ta vyvíjí různé čipy a senzory související s biometrickým ověřováním, takže přímou implementací do Androidu zřejmě chce především podpořit prodeje svých produktů.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku