TOPlist

Android si posvítí na tiché žrouty baterie! Pomůže odhalit špatně optimalizované aplikace

Android postavička v roli pomocníka (ilustrační obrázek)
  • Google zpřístupnil nový nástroj, který pomáhá vývojářům s optimalizací aplikací
  • Společnost chce zefektivnit odhalování aplikací, které jsou zbytečně spuštěné na pozadí a mají tak negativní vliv na výdrž baterie
  • Jde o první z řady kroků, které mají tvůrcům poskytnout přesnější informace o fungování aplikací

Už se vám někdy přes noc záhadně vybila baterie telefonu nebo jste v průběhu dne zkrátka zjistili, že bez nabíječky se vaše zařízení nedožije večera? Na vině může být „nenasytná“ aplikace spuštěná na pozadí. Podle Googlu jde totiž o jednu z nejčastějších stížností uživatelů Androidu v souvislosti s výdrží baterie. Situaci by ale v budoucnu mohla zlepšit nová sada nástrojů, která vývojářům umožní efektivněji rozpoznat aplikace, které váš telefon obírají o drahocennou energii i ve chvíli, kdy by měly být v nečinnosti.

Nenápadní žrouti energie

Součástí nové betaverze Androidu je i nástroj, který vývojářům umožní sledovat tzv. „excessive wake locks“, ve volném překladu by se mohlo jednat třeba o „nadměrné probouzení telefonu“. Jde o funkce na úrovni operačního systému, které udržují váš telefon v aktivním režimu, ačkoliv správně by měl být v úplné nečinnosti. Některé aplikace k tomu pochopitelně mají dobrý důvod – přehrávají hudbu nebo sledují vaši aktuální polohu. Existují však také aplikace, které tuto funkci využívají nesprávně či nadbytečně, čímž se významně podílejí na rychlosti vybíjení baterie.

Nový nástroj od Googlu ale „vyhmátne“ všechny aplikace, které v průběhu 24 hodin udržují váš telefon v pohotovosti déle než tři hodiny, ale zároveň běží na pozadí bez aktivní služby v popředí. Podle technologické společnosti budou moci tvůrci aplikací problém efektivněji odhalit a opravit dřív, než začne postihovat velké množství uživatelů.

Google chce zatočit se špatnou optimalizací

Google podle svých slov úzce spolupracuje s předními výrobci telefonů, mezi něž patří například Samsung, s cílem stanovit jednotnější definici „adekvátní“ náročnosti na výkon u zařízení s operačním systémem Android. Vývojáři by díky tomu měli být schopní vytvářet optimalizovanější aplikace napříč různými modely a značkami telefonů, kterých je samozřejmě v případě Androidu požehnaně.



Android 16



Nepřehlédněte

Android 16 přinese funkci, která byla dosud exkluzivní pouze pro telefony od Samsungu a Googlu

Z pohledu Googlu jde o první krok v rámci dlouhodobého plánu, jehož cílem je poskytnout vývojářům lepší přehled o tom, jak jejich aplikace fungují při skutečném používání. V plánu už jsou i další nástroje zaměřené na výkon a výdrž baterie. Kdo ví, třeba se jednou v Obchodě Play dočkáme speciální kategorie či záložky, která bude uživatelům doporučovat jen ty nejlépe optimalizované aplikace.

Autor článku Marek Bartík
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku