Domů » Bleskovky » Android sbírá 20× více uživatelských dat než iOS, tvrdí nová studie

Android sbírá 20× více uživatelských dat než iOS, tvrdí nová studie

Otázka soukromí je v dnešní internetové době čím dál tím palčivější. Kdejaká webová stránka či aplikace sbírá co možná největší množství dat, přičemž velmi často selhává v jejich ochraně. S uživatelskými daty se poté obchoduje na černém trhu a uživatelé jsou následně mnohem více vystaveni různým druhům podvodů.

iOS 14
Ilustrační obrázek

Apple i Google se delší dobu snaží sběr dat omezit na co možná nejnižší míru. Zatímco Applu se to víceméně daří, Google je na tom o poznání hůř. Není se co divit, firmu z Mountain View živí primárně reklama a k jejímu přesnému cílení je potřeba co největší množství dat. Konkrétní množství sběru dat nicméně zkoumal Douglas Leith z Trinity College.

romero android unsplash
Ilustrační obrázek

Výsledkem jeho výzkumu je, že Google v rámci Androidu sbírá zhruba 20x více dat než konkurenční systém od Applu. Při sběru dat vycházel Leith z telemetrických údajů nejen při používání předinstalovaných aplikací, ale také ho zajímalo, kolik dat sbírají zařízení v případě, kdy nejsou aktivně používána.

smartphones
Ilustrační obrázek

Oba systémy zasílají data i v případě, že uživatel není přihlášen či ručně neodvolal souhlas se zasíláním informací. Údaje zařízení posílají na příslušné servery, i když uživatelé dělají naprosto banální věci, jako je vložení SIM karty nebo úvodní nastavení. Pakliže své zařízení nepoužíváte, navazují operační systémy spojení se servery zhruba každé 4,5 minuty. Zajímavý je také objem dat za 12 hodin – v případě iOS se jedná o zhruba 52 kB, u Googlu je to skoro 1 MB.

ios 14 preview
Ilustrační obrázek

Celkově ve Spojených státech za 12 hodin nasbírá Android 1,2 TB uživatelských dat, zatímco Apple pouhých 5,8 GB. Firma z Cupertina se k výzkumu odmítla vyjádřit, nicméně Google své stanovisko zveřejnil. Podle něj je výzkum neobjektivní, neboť nerozlišuje, jaká data se na servery zasílají. Googlu se také nelíbí použitá metodologie.

Nepřehlédněte – Jsou aplikace pro iOS a Android bezpečné? Výzkum odhalil překvapivý výsledek

Gigant z Mountain View se brání tím, že moderní chytré telefony pracují určitým způsobem, při kterém je sběr dat nutný. K obhajobě použil Google příměr k automobilům, které podle něj také posílají velké množství dat zpátky do továrny. Ačkoli musíme přiznat, že určitý sběr dat je pro využívání chytrých telefonů nezbytný a ne všechna data mají stejnou váhu, trochu nás zarazilo, jaký nepoměr mezi odvěkými rivaly v tomto ohledu panuje.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

13 komentářů

 1. Hlavní problém je, že, ta odeslaná data nemůže uživatel téměř ovlivnit a ani přesně zjistit, co se odesílá.

  1 MB dat je cca 560 normostran textu (UTF-8) to může být v podstatě veškerá uživatelská komunikace i lokalizačními údaji každých pár minut + ještě zbude.

  A všechna tato data míří do jiné země, kde podléhají tamním zákonům…

  • White Hat ت

   Data uživatele včetně analýzy při používání aplikací nebo celého přístroje odesílá každý mobil bez ohledu na výrobce , dokonce i operátoři zabírají data.

   Samozřejmě že se to dá omezit na minimum , ale úplně stopnout ne. V zásadě platí že čím méně aplikací od Googlu a Applu tím lépe + ještě se dá kouzlit v nastavení a pokud se vyprdnete na záruku a střihnete si Root či Jailbreak tak už může opravdu kouzlit .

 2. Je to očekávaný výsledek vzhledem k tomu, že Apple tvoří software pro podporu prodeje svých produktů a služeb, zatímco Google pro sběr uživatelských dat a jejich prodej, což je jejich byznys model. Na konci celého řetězce je uživatel, který si rozhodne, co má pro něj větší hodnotu.

  • Jen ovce žijí v tom, že Apple s jejich daty nikterak nehandluje. Pocit falešného bezpečí je však pro mnohé přesnější.

  • Maxi, Apple s uživatelskými daty pracuje anonymně a lokálně na zařízení. Na servery se posílá pouze nezbytné minimum.

   [odkaz]

   Pokud máš informace, které potvrzují opak tvrzení applu, obrať se na příslušné státní orgány. Bude z tebe milionář.

  • Timotej Varič

   mag.net: odkaz na článok z roku 2018? starší už si nenašiel?

   asi ako argumentovať že škodovka vyrába stodvaciny za 50k CZK

  • Timotej: Mas nejake nove informace, ktere dany clanek vyvraci?:)

  • Myslim, ze nema, ale je to jeho zbozne prianie :)

  • White Hat ت

   Data uživatele včetně analýzy při používání aplikací nebo celého přístroje odesílá každý mobil bez ohledu na výrobce , dokonce i operátoři zabírají data.

   Samozřejmě že se to dá omezit na minimum , ale úplně stopnout ne. V zásadě platí že čím méně aplikací od Googlu a Applu tím lépe + ještě se dá kouzlit v nastavení a pokud se vyprdnete na záruku a střihnete si Root či Jailbreak tak už může opravdu kouzlit .

  • Krásně ti ležím v žaludku nulo kradoucí nicky :-D

  • White Hat ت

   To je adresované komu ?

  • Tomu chcípákovi co se tu za mě vydává.

  • White Hat ت

   Jedině změnit přezdívku a nebo tam šoupni nějaký spešl znak. . .

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).