Google znovu před soudem. Žalobce požaduje 5 miliard dolarů za údajný sběr dat v Chrome

google chrome incognito 1

Velké korporace jsou oblíbeným terčem žalob a Google není žádnou výjimkou. Tentokrát se soudní spor týká oblíbeného prohlížeče Google Chrome a špatné ochrany soukromí jeho uživatelů. Podle žaloby totiž Chrome v režimu inkognito sleduje své uživatele, aniž by je o tom předem informoval.

Chrome, respektive Google samotný, v tomto režimu uživatele nešpehuje, ale umožňuje třetím stranám o nich sbírat data. Žalující strana chce po Googlu astronomických 5 miliard dolarů (cca 110 miliard korun). Nutno podotknout, že celý případ stojí tak trochu na vodě. Google ve svém prohlížeči totiž nikdy netvrdil, že uživatelé budou v režimu inkognito „neviditelní“, a podle zástupců giganta z Mountain View jde o nepochopení.

Nepřehlédněte – Google Chrome čeká řada změn, týkají se spotřeby RAM i rychlosti načítání

Režim inkognito či anonymní režim totiž neznamená, že prohlížeč a webové stránky o vás nesbírají žádná data. Tento způsob prohlížení internetu byl navržen tak, aby do zařízení ukládal co nejméně informací – ať už jde o cookies či historii prohlížení. Zda bude žaloba úspěšná, teprve uvidíme, nicméně velkou šanci na úspěch žalující strana nemá.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku