Google vylepšil ochranu soukromí. Data bude automaticky mazat po 18 měsících

google maps v mobilu

Google včera představil několik novinek v oblasti ochrany soukromí. Od nynějška bude data uživatelů, kteří se rozhodnou začít ukládat údaje o své poloze a aktivitě na webu a v aplikacích, automaticky mazat po 18 měsících od jejich zaznamenání. Firma také zjednodušila přechod do anonymního režimu a zavedla nová doporučení pro uživatele v oblasti kontroly ochrany soukromí.

Google logo
Ilustrační obrázek

Zvýšený důraz na soukromí a zabezpečení uživatelských účtů je v současnosti podle Stephana Micklitze, šéfa Google Safety Engineering Centra v Mnichově, z jehož dílny pochází většina oznámených novinek, jednou z hlavních priorit Googlu. Data, které firma od svých uživatelů získává, přispívají k tomu, aby služby a produkty Googlu měly pro uživatele co největší přínos. Zároveň se je však společnost snaží uchovávat pouze po nezbytně dlouhou dobu.

Google bude mazat data o poloze i vyhledávání

Již v loňském roce Google zavedl možnost automatického mazání historie polohy a aktivity na webu a v aplikacích. Uživatel se tak doteď mohl dobrovolně rozhodnout, že chce, aby se údaje o jeho poloze, vyhledávání nebo hlasové aktivitě mazaly po třech nebo 18 měsících od jejich zaznamenání.

Omezení časového rámce uchovávání dat však bylo otázkou individuálního nastavení uživatele. To se teď firma rozhodla změnit a uživatelům s novými účty nebo těm, kteří se nově rozhodnou začít ukládat údaje o své poloze a aktivitě na webu a v aplikacích, bude osmnáctiměsíční hranice uchování dat nastavena automaticky.

Google Safety Search

Po vypršení této doby budou všechny související uložené osobní údaje zlikvidovány. Pokud bude uživatel chtít uchovávat svá data déle, bude si moci tuto možnost sám navolit v nastavení, stejně jako v případě, že se rozhodne pro kratší časový rámec. Tato novinka se nevztahuje na stávající Google účty s již zapnutým sledováním polohy a aktivity. Tyto uživatele bude firma intenzivněji upozorňovat na možnost nastavení časového rámce pomocí notifikací a zpráv na domovské stránce.

Jednodušší přístup k nastavení

Google se také rozhodl co nejvíce usnadnit uživatelům přístup k ochraně jejich dat tak, aby si každý jednoduše mohl zvolit takovou míru ochrany, která mu nejvíce vyhovuje. Odteď tak bude snazší dostat se k ovládacím prvkům Google účtu přímo z Vyhledávání.

Po zadání dotazu typu „Je můj účet Google bezpečný?“ do pole vyhledávače se přihlášenému uživateli zobrazí jeho nastavení zabezpečení, které bude možné upravit přímo z Vyhledávání. Snazší bude také přístup do anonymního režimu, ten půjde spustit pouhým dlouhým stisknutím profilového obrázku.

V loňském roce Google představil také nový nástroj Kontrola hesel, který kontroluje sílu a bezpečnost všech uložených hesel a zároveň dokáže uživatele upozornit, pokud by některé z jeho hesel mohlo být ohroženo. Teď se kontrola hesel stává přímou součástí obecné kontroly zabezpečení, a bude tak pro uživatele jednodušší pohlídat si, zda jsou jeho hesla v bezpečí a nehrozí jejich prolomení.

Autor článku
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku