Domů » Bleskovky » Historicky největší únik dat v ČR: Zaměstnanec T-Mobile ukradl údaje o 1,5 milionu zákazníků

Historicky největší únik dat v ČR: Zaměstnanec T-Mobile ukradl údaje o 1,5 milionu zákazníků

Český T-Mobile má zaděláno na pořádný skandál, o který se postaral jeden z jeho (již bývalých) zaměstnanců s přístupem k interní databázi klientů. Podle údajů MF Dnes tento zaměstnanec zcizil a následně prodával marketingová data zákazníků, postižených klientů má být údajně až 1,5 milionu.

T-Mobile se pochlubil nejvyšší rychlostí v LTE síti. Data lze stahovat až 375 Mbit/s

T-Mobile únik dat potvrdil na svých stránkách, avšak ujistil své zákazníky, že ke ztrátě citlivých dat (lokalizační a provozní data či hesla) nedošlo a jednalo se „pouze“ o data využitelná pro marketing, tedy patrně jména a telefonní čísla.

„Chci zákazníky ujistit, že reálně k úniku dat nedošlo a že jejich data jsou v bezpečí,“ říká Milan Vašina, generální ředitel T-Mobile, a dodává: „Důvěra zákazníků a jejich bezpečnost jsou pro nás naprostou prioritou. Přestože jsme při důkladné kontrole neshledali systémové pochybení, znovu celý systém přezkoumáme a zvážíme případné zavedení dalších preventivních opatření.“

I přesto se jedná o největší únik dat v české historii; kvůli probíhajícímu vyšetřování, které má na svědomí ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu), však nejsou známé další podrobnosti.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  T-Mobile at its best

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  K tomu nadpisu…

  Zaměstnanec neprodal, ale chtěl prodat. Ne prodal údaje 1,5 milionů zákazníků, ale snažil se prodat údaje o 1,5 milionech zákaznících. A ty údaje byly ve vlastnictví zákazníků, ale T-Mobile…

 3. Zaměstnanec bude exemplárně ukřižován na počátečním písmenu T před budovou firmy. Lístky do předních řad jsou vyprodané a v tuto chvíli se dají sehnat už jen u překupníků za trojnásobnou cenu…

  • haha (neregistrovaný)

   ja cetl, ze jiny zamestnanec ukradl listky i do predni rady a snazi se je prodat.

   • …dalšímu co si taky něco málo prisoli.
    Jinak donesli se mi že ho na to T co zdobí centrálu na pražských roztylech, budou za přítomnosti zástupců vedení az němec, vědět za něco úplně jiného… říkal kluk z APB ze už maji rezervovaný jeřáb a je pripraven vyrazit z Plzně….nelhal by mi a pana Březinu jsem párkrát potkal i osobně :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).