Zatímco výrobci smartphonů pomalu aktualizují svá zařízení na Android 9.0 Pie, Google vypustil do světa první preview Androidu Q. Jako první si jej mohou stáhnout majitelé všech tří generací smartphonů Google Pixel, stačí se zapsat do programu Android Q Beta a vyčkat na OTA aktualizaci. Netrpěliví uživatelé si mohou stáhnout ze stránek Google manuálně instalovatelné obrazy. A jaké přináší Android Q Beta novinky?

Android Q: vyšší míra zabezpečení
Jako první Google ve svém blogu pro vývojáře vyzdvihuje zlepšení zabezpečení systému na straně ochrany souborů a API pro vývojáře aplikací třetích stran. Transparentnější bude kontrola aplikací, které vyžadují informace o poloze; uživatel bude moci udělovat celkem tři typy oprávnění – povolit, zakázat, a nově také povolit pouze v případě, že je aplikace používaná. Jakmile ji „shodíte“ na pozadí, přístup k poloze automaticky ztratí.

Uživatelé také budou moci lépe chránit svá data, a to ovládáním přístupu aplikací k jednotlivým knihovnám souborů jako jsou fotografie, zvukové nebo videosoubory.
Android Q bude rovněž bránit aplikacím vyskakovat do popředí a tím si získávat pozornost uživatele (například příchozí hovor nebo alarm). Vývojáři u těchto případů musí nově použít klasické notifikace s vysokou prioritou.
Google navíc v systému omezí přístup k nenulovatelným identifikátorům zařízení, a to včetně IMEI, sériového čísla, apod. Ve výchozím nastavení bude mít zařízení náhodnou MAC adresu.
Android Q je připraven na ohebné telefony
Android Q přinese nativní podporu pro ohebné a skládací telefony. Pro vývojáře to znamená změny funkcí onResume, onPause a atributu resizeableActivity, pro běžného uživatele to znamená zejména podporu systému pro více displejů, přepínání mezi nimi či změna velikosti aplikací během jejich používání.

Ještě rychlejší sdílení na Androidu Q
Android Q rovněž urychlí sdílení obsahu, k čemuž poslouží funkce Sharing Shortcuts. Ta umožní uživateli přímo přeskočit do jiné aplikace, skrze kterou pak může sdílet obsah s někým jiným. Vývojáři budou moci přesně definovat, jaké akce mají být skrze tuto funkci spuštěny.

Plovoucí panely nastavení
Některé položky nastavení se budou moci zobrazit jako plovoucí okno přímo nad aplikacemi bez nutnosti aplikaci opouštět. Přímo nad aplikacemi tak bude možné přepínat se mezi sítěmi Wi-Fi, měnit hlasitost zvuku, apod., pokud je v přímo v aplikaci k této položce odkaz.

Android Q a konektivita
Google provedl několik změn v připojování systému k sítím, mimo jiné vytvořením nových požadavků pro API. Přidány byly nové standardy Wi-Fi, jako WP3 a OWE. V Androidu Q si aplikace budou moci vyžádat funkci adaptivní Wi-Fi, která zajistí vysoký výkon a nízkou latenci, například při hrách v reálném čase nebo hlasových hovorech. Android Q také přidá podporu pro síťový protokol TLS 1.3, díky čemuž má být možné navazovat bezpečná spojení až o 40 procent rychleji.
Novinky v audiu/videu a fotografiích
Spousta fotoaparátů ve smartphonech dnes umí softwarově dotvářet bokeh efekt, tedy rozmazávat pozadí na foceným objektem. Děje se tak získáváním informací o hloubce scény a jejich ukládání do metadat, která jsou pak aplikována na běžné snímky. Počínaje Androidem Q budou moci aplikace o informace související s hloubkovou mapou požádat a dále s nimi pracovat, například k vytváření 3D obrazů nebo k použití v AR.
Android Q přinese podporu nových kodeků, mezi nimi videokodek AV1, kódování zvuku pomocí Opus či HDR10+ pro video s vysokým dynamickým rozsahem u zařízení. Kromě toho Android Q zavádí nativní MIDI API a aktualizovaný ovladač OpenGL pro všechna zařízení postavená na systému Vulcan s experimentální podporou grafické abstrakční vrstvy ANGLE. Google chce, aby se z Vulcanu stalo široce podporované a konzistentní vývojářské rozhraní pro grafiku, a proto spolupracuje s výrobci zařízení, aby by byl Vulcan 1.1 požadován na všech 64bitových zařízeních běžících na Androidu Q a novějším.
Google také rozšiřuje funkce v API pro neuronové sítě, zejména spolupracuje s dodavateli hardwaru na optimalizaci a spuštění NNAPI 1.2 s pomocí využívání strojového učení TensorFlow.
Rychlejší spouštění aplikací
Android Q přinese několik vylepšení v runtime ART, díky čemuž mají aplikace startovat rychleji a mají spotřebovávat méně systémových prostředků, aniž by k tomu bylo zapotřebí jakéhokoliv vývojářského zásahu.
Moderní aplikace
Google bude po vývojářích vyžadovat, aby v nových aplikacích a aktualizacích těch původních nastavili jako cílovou verzi API 28, která byla představena s Androidem Pie, aby mohly tyto aplikace využívat veškerých výhod. U aplikací využívajících API 23 (Android Marsmallow), bude zobrazováno upozornění. Google také upozorňuje, že později v tomto roce bude Google Play Store vyžadovat zasílání pouze 64bitových aplikací.
Kdy se dočkáme finální verze Androidu Q?
Jak je vidět, první beta verze Androidu Q přináší novinky spíše pro vývojáře aplikací a pár kosmetických změn pro běžného spotřebitele. Doufáme, že další verze přidají novinky, které budou poznat na první ohmatání. Google má v plánu vypustit do světa celkem 6 beta verzí, následující tři by měly přijít na začátku měsíců dubna, května a června. Finální kód pak bude zřejmě uvolněn o letních prázdninách.