Domů » Články » Android N je tu. Google uvolnil testovací verzi, přináší podporu Split screenu

Android N je tu. Google uvolnil testovací verzi, přináší podporu Split screenu

Vývojářská konference Google I/O se letos uskuteční od 18. do 20. května a bývá železným pravidlem, že při této příležitosti dojde k uvolnění testovacího sestavení nové verze Androidu. Tentokrát ale Google nechtěl čekat a testovací verzi Androidu N uvolnil už dnes. Google samozřejmě upozorňuje, že se jedná o sestavení pro vývojáře, které není vhodná pro běžné používání. Pokud však máte některé z podporovaných zařízení řady Nexus, můžete si Android N vyzkoušet už dnes.

Android N

Největší novinkou má být integrace funkce Split Screen, která dovolí pracovat s více aplikacemi na jedné obrazovce, a to nejen na tabletech, ale i na smartphonech. Nativní součástí systému bude i PIP režim (picture in picture), kdy si například budete moci zobrazit plovoucí okno s přehrávaným videem kdekoliv na ploše (tuto funkci už celkem dlouho umějí například zařízení od Samsungu, kde je součástí prostředí TouchWiz).

AndroidN

Změn se dočkají také notifikace a práce s nimi. Nově bude možné například na zprávy reagovat přímo z notifikační nabídky a chybět nebude ani možnost shromažďování více notifikací od jedné aplikace. Android N také přinese řadu optimalizací v oblasti výkonu, správy energie, šetření baterie a přidá rovněž podporu jazyka Java 8.

Android N zatím nemá žádný konkrétní název po cukrovince. Některé zdroje hovoří o možné pojmenování po Nutelle, tak uvidíme, jaká nakonec bude realita – jasno v tom budeme mít už v květnu.

Odkazy pro stažení Androidu N:

Odkazy pro další Nexusy najdete na této stránce. Nexus 5 bohužel zatím v seznamu podporovaných zařízení chybí.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments