Domů » Bleskovky » Analytik Horace Dediu: Post PC éra se blíží, impulzem mají být rozvojové země

Analytik Horace Dediu: Post PC éra se blíží, impulzem mají být rozvojové země

Analytik Horace Dediu (populární mimo jiné díky serveru Asymco.com a podcastu Critical Path) je známý svými detailním pohledem na problematiku, jedinečnými údaji a jejich povedeném grafickém zpracování. Během neděle zveřejnil na svém účtu na sociální síti Twitter graf, který ukazuje procento populace využívající internet v různých zemích a doplnil ho komentářem: „Porozumění budoucnosti je pouze otázkou načasování.“

 

Často se píše o přechodu uživatelů od tradičních počítačů k mobilním zařízením, nebo o éře označované trochu nepřesně jako Post-PC. Motorem tohoto přechodu budou především země jako je Indie, Čína a Indonésie, kde žijí stovky milionů lidí, kteří v následujících letech získají přístup k internetu. Budou k němu přistupovat především přes obrazovku chytrého telefonu nebo tabletu, vzhledem k jejich příznivější ceně a dnes již i díky zvyku.

Dominance mobilních zařízení v těchto regionech bude daleko větší, než jak tomu je na vyspělých trzích, kde je běžná vysoká penetrace klasických PC. Vzhledem k populační převaze dokáže tento proces změnit globální poměr využívaných zařízení. Možná i proto si řada společností uvědomuje, jak je tento segment do budoucnosti klíčový a pokud chtějí zůstat na vrcholu, případně se na něj dostat, musí mít jasně definovanou strategii pro mobilní budoucnost. 

David Podzimek

5 komentářů

 1. To jsou zase žvásty, jestli tu za 10 let nebudou stolní PC, tak to svoje vlastní rozdritim a snim :)

  A to že se vývoj využívání netu na přesouvá na mobilní zařízení je úplně normální díky pokroku v technice, před 10 lety asi nikoho nenapadlo, že se bude sjíždět net na tenké placce v posteli nebo i v lese, tehdy to prostě nebylo ani možné.

  Takže jaká Post-PC éra sakra?! Už vidim jak většina firem přejde na tablety nebo mobily, místo desktopů a noťasů :)

  U nás ve firmě asi bude Pentium 4 to nejmodernější do konce věků ;)

 2. pc tu bude navzdy, presne ako rezistivne displaye stylusy bez ktorych si nenapsies ani sms…a kto bude zbierat bavlnu ak nie otroci?

 3. Pořád všichni mluví o post PC éře a já stále čekám a ona nepřichází… A to, že má dneska spousta lidí tablety a smartphony? Stejně mají doma ještě počítače a vzhledem ke špatnému pohodlí a omezené funkcionalitě to tak ještě dlouho zůstane.

  Tablet nebo smartphone má výhodu v přenositelnosti, ale víc než ke konzumaci mediálního obsahu přečtení novinek na Facebooku se od něj ještě dlouho očekávat nebude. Komfort alespoň trochu srovnatelný s mám notebookem mi žádný ze současných tabletů ani zdaleka nenabízí…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).