Analytik Horace Dediu: Post PC éra se blíží, impulzem mají být rozvojové země

Analytik Horace Dediu (populární mimo jiné díky serveru Asymco.com a podcastu Critical Path) je známý svými detailním pohledem na problematiku, jedinečnými údaji a jejich povedeném grafickém zpracování. Během neděle zveřejnil na svém účtu na sociální síti Twitter graf, který ukazuje procento populace využívající internet v různých zemích a doplnil ho komentářem: „Porozumění budoucnosti je pouze otázkou načasování.“

 

Často se píše o přechodu uživatelů od tradičních počítačů k mobilním zařízením, nebo o éře označované trochu nepřesně jako Post-PC. Motorem tohoto přechodu budou především země jako je Indie, Čína a Indonésie, kde žijí stovky milionů lidí, kteří v následujících letech získají přístup k internetu. Budou k němu přistupovat především přes obrazovku chytrého telefonu nebo tabletu, vzhledem k jejich příznivější ceně a dnes již i díky zvyku.

Dominance mobilních zařízení v těchto regionech bude daleko větší, než jak tomu je na vyspělých trzích, kde je běžná vysoká penetrace klasických PC. Vzhledem k populační převaze dokáže tento proces změnit globální poměr využívaných zařízení. Možná i proto si řada společností uvědomuje, jak je tento segment do budoucnosti klíčový a pokud chtějí zůstat na vrcholu, případně se na něj dostat, musí mít jasně definovanou strategii pro mobilní budoucnost. 

Autor článku
David Podzimek

Kapitoly článku