Domů » Bleskovky » Analytik Horace Dediu: Post PC éra se blíží, impulzem mají být rozvojové země

Analytik Horace Dediu: Post PC éra se blíží, impulzem mají být rozvojové země

Analytik Horace Dediu (populární mimo jiné díky serveru Asymco.com a podcastu Critical Path) je známý svými detailním pohledem na problematiku, jedinečnými údaji a jejich povedeném grafickém zpracování. Během neděle zveřejnil na svém účtu na sociální síti Twitter graf, který ukazuje procento populace využívající internet v různých zemích a doplnil ho komentářem: „Porozumění budoucnosti je pouze otázkou načasování.“

 

Často se píše o přechodu uživatelů od tradičních počítačů k mobilním zařízením, nebo o éře označované trochu nepřesně jako Post-PC. Motorem tohoto přechodu budou především země jako je Indie, Čína a Indonésie, kde žijí stovky milionů lidí, kteří v následujících letech získají přístup k internetu. Budou k němu přistupovat především přes obrazovku chytrého telefonu nebo tabletu, vzhledem k jejich příznivější ceně a dnes již i díky zvyku.

Dominance mobilních zařízení v těchto regionech bude daleko větší, než jak tomu je na vyspělých trzích, kde je běžná vysoká penetrace klasických PC. Vzhledem k populační převaze dokáže tento proces změnit globální poměr využívaných zařízení. Možná i proto si řada společností uvědomuje, jak je tento segment do budoucnosti klíčový a pokud chtějí zůstat na vrcholu, případně se na něj dostat, musí mít jasně definovanou strategii pro mobilní budoucnost. 

David Podzimek

5 komentářů

 1. To jsou zase žvásty, jestli tu za 10 let nebudou stolní PC, tak to svoje vlastní rozdritim a snim :)

  A to že se vývoj využívání netu na přesouvá na mobilní zařízení je úplně normální díky pokroku v technice, před 10 lety asi nikoho nenapadlo, že se bude sjíždět net na tenké placce v posteli nebo i v lese, tehdy to prostě nebylo ani možné.

  Takže jaká Post-PC éra sakra?! Už vidim jak většina firem přejde na tablety nebo mobily, místo desktopů a noťasů :)

  U nás ve firmě asi bude Pentium 4 to nejmodernější do konce věků ;)

  • David Podzimek

   Nikde není napsáno, že tu nebudou za deset let. Pouze to, že přestanou být po řadě let nejuzivanejsi zařízení.

  • Přesně tak,nikdo neví co bude za deset let.Každý si najde to své co mu vyhovuje.

 2. pc tu bude navzdy, presne ako rezistivne displaye stylusy bez ktorych si nenapsies ani sms…a kto bude zbierat bavlnu ak nie otroci?

 3. Pořád všichni mluví o post PC éře a já stále čekám a ona nepřichází… A to, že má dneska spousta lidí tablety a smartphony? Stejně mají doma ještě počítače a vzhledem ke špatnému pohodlí a omezené funkcionalitě to tak ještě dlouho zůstane.

  Tablet nebo smartphone má výhodu v přenositelnosti, ale víc než ke konzumaci mediálního obsahu přečtení novinek na Facebooku se od něj ještě dlouho očekávat nebude. Komfort alespoň trochu srovnatelný s mám notebookem mi žádný ze současných tabletů ani zdaleka nenabízí…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).