Domů » Bleskovky » Američtí výrobci čipů lobbují za Huawei, bojí se o zakázky za desítky miliard

Američtí výrobci čipů lobbují za Huawei, bojí se o zakázky za desítky miliard

Spor americké vlády s Huawei zatím probíhá poměrně jednostranně. Firma pracuje na vlastním OS a zpracovává si odhady ztrát způsobených americkými sankcemi, se samotnou vládou USA však zatím žádné jednání neproběhlo.

Do sporu však nyní možná trochu překvapivě plánují zasáhnout americké firmy. Ty zahajují jednání s vládními představiteli o zrušení či snížení sankcí. Není divu, hrozí jim totiž, že přijdou o významného odběratele jejich výrobků.

Zakázky za 11 miliard dolarů v ohrožení

Huawei v minulém roce investoval 70 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč) do nákupu komponent pro své přístroje. Jedenáct miliard dolarů (250 mld. Kč) z této částky pak zamířilo do USA, k firmám jako je Qualcomm, Intel, nebo Micron Technology. Aktuální zákaz dodávek je tak nejen pro tyto firmy dostatečnou motivací snažit se čínského zákazníka podpořit.


huawei logo

Podle agentury Reuters proběhlo již v květnu setkání Intelu a Xilinx Inc s představiteli ministerstva obchodu, jednání samostatně vedl také Qualcomm. Záměr jednat s vládou oznámila také Semiconductor Industry Association, do níž patří například Intel, AMD, IBM, nebo Nvidia.

Všichni zúčastnění argumentují tím, že produkty typu smartphonů obsahují běžně dostupné komponenty. Na rozdíl od infrastrukturních technologií je tak prý velmi nepravděpodobné jakékoliv ohrožení bezpečnostních zájmů USA.

Motivace dodavatelských firem pro jednání s vládou je pochopitelná, je však trochu zvláštní, že se ani po měsíci od zařazení na blacklist Huawei nepokusil o podobné jednání sám. Podle jistých zdrojů sice firma zvažuje zaslání oficiálního dopisu americkému ministerstvu obchodu, ale zatím nedošlo ani k tomu. O důvodech lze jen spekulovat, příčinu však možná hledejme v politice – Huawei je jen jedním dílkem vleklého obchodního sporu USA s Čínou.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vindis
Anonym
Vindis

> je však trochu zvláštní, že se ani po měsíci od zařazení na blacklist Huawei nepokusil o podobné jednání sám Se mi zdá, že jde ze strany Huawei o chytrou taktiku. Jednak, proč by měl lobovat na ministerstvu obchodu, když jsou to právě ti, co je zakázali. Ti určitě nebudou chtít ten zákaz jen tak zrušit. Tak nemá ani cenu se s nimi bavit. Ale především, jak už zmiňujete, jde právě o ten celek – obchodní válku mezi USA a Čínou. Tak Huawei spíše vyčkává, jak se to všechno vyvrbí. No a s tím, jak to zatím vypadá, tak je… Číst vice »

shepii
Uživatel
shepii

Celkem hezky shrnuta celá kauza. Ale tady se kromě mě souhlasu těžko dočkáš, tady jsou totiž všichni inženýři přes všechno. :)

Tedy
Uživatel
Tedy

Huawei už počítá škody usly zisk v mld a výrobci HW kteří mu jej ve velkém dodávají také, není to dobré ani pro jednu stranu a americké úřady by už měly tuhle kauzu nějak dořešit.. Zte to před časem málem položilo, tam šlo ale snad mj. i o dodávky systému znepratelene straně proti které USA válci, snad se to týkalo Íránu už nevím.
Firma zaplatila tučnou pokutu a funguje dál, ale moc se o zařízeních zte a nubia už nemluví.
Huawei to ustoji lépe, ale bolet to bude také a ne málo.

Cert
Anonym
Cert

Wtf? Huawei se uz od brezna soudi kvuli zakazu Huawei+ZTE ve statni sprave. A ten zakaz byl soucasti NDAA, tzn. schvalen kongresem. Dalsi zaloby budou pravdepodobne nasledovat. Nechapu co by psali na ministerstvo. Ze protestuji? To myslim dali uz jasne najevo.

Cert
Anonym
Cert

Mimochodem na stejnem zdroji je zajimavejsi clanek, kde se pise: Reports from Anaqua’s AcclaimIP says that Huawei owns 56,492 active patents on telecommunications, networking, and other inventions. In the year 2018, the company apparently received 1,680 US patents and its total collection of active patents and published applications stand at 102,911. Dale se v clanku pise, ze at uz bude 5G delat kdokoliv, tak se tezko vyhne poruseni jejich patentu. Po Verizonu uz pry pozaduji miliardu za poruseni 320ti z nich.

lukass71
Uživatel
lukass71

Patentu ma kazda velka spolecnost hromadu. Patentovy urad v USA neni v idealni stavu, receno mirne.

bob
Anonym
bob

vtipne, ze kdyz zaluje Apple jinou stranu, tak se nestezujes na patentovy urad v USA. receno mirne

tomas
Anonym
tomas

Ako je mozne ze Huawei ma tolko patentov, ked v cine len kopiruju to co v usa vymyslia. ?