Riviera Beach je poměrně nevýrazné floridské město, kterému se však v posledních dnech dostalo tak trochu nechtěné pozornosti. Koncem května totiž jeden ze zaměstnanců místního policejního oddělení otevřel přílohu emailu, která se ukázala být ransomwarem.
Škodlivý software se následně rozšířil po většině městské počítačové sítě a zašifroval data na tamních počítačích. Hackeři žádají zaplatit v bitcoinech alternativu 600 000 USD, tedy asi 13,6 milionu Kč. A městské zastupitelstvo odhlasovalo, že peníze skutečně pošlou.
Těžké rozhodnutí
Rozhodnutí pochopitelně vzbudilo mezi částí populace kritiku, placení výkupného samozřejmě zvyšuje atraktivitu šíření ransomwaru. Na druhou stranu však je nutno brát v úvahu závažnost situace, v níž se město ocitlo. Kromě počítačů řadových zaměstnanců totiž virus napadl také servery s městskou emailovou sítí, zasažen byl i systém pro zpracovávání výplat a jisté problémy prý jsou i s prací dispečerů na nouzové lince 911.
Výkupné městu údajně proplatí pojišťovna, takže by nemělo hrozit, že peníze daňových poplatníků přijdou vniveč. Ty ostatně budou potřeba jinde – město zároveň schválilo i nákup nového IT vybavení za 941 tisíc USD (21,3 mil. Kč).
Na celém případě je zajímavý zejména kontrast s jen měsíc starým incidentem v Baltimore. Tam naopak vedení město odmítlo výkupné ve výši 76 000 USD (1,7 mil. Kč) zaplatit. A to i přesto, že náprava následků stála téměř 18 milionů dolarů (408,2 mil. Kč).
Nelze asi jednoznačně říci, která z variant je lepší. Co naopak zcela jasné je, je poučení plynoucí z příběhu: zálohovat, zálohovat, zálohovat.