TOPlist

Američané nechali umělou inteligenci pilotovat stíhačku. Létat vydržela 17 hodin

LMA VISTA official
  • Umělá inteligence vůbec poprvé pilotovala vojenský stíhací letoun
  • Model Vista X-62A, což je upravená testovací verze oblíbené F-16, ve vzduchu vydržel přes 17 hodin

Umělá inteligence postupně proniká do všech odvětví, vojenskou techniku nevyjímaje. Na konci loňského roku společnost Lockheed Martin pro americkou armádu poprvé otestovala pilotování vojenské stíhačky Vista X-62A za pomoci umělé inteligence a kompletně bez přítomnosti lidské posádky.

Stíhací letoun se takto dokázal pohybovat ve vzduchu déle než 17 hodin a pak úspěšně přistát. Výhody využití umělé inteligence při pilotování letadel jsou obrovské. V první řadě jde o ochranu lidské posádky, která v kokpitu vůbec nemusí být přítomna. Software rovněž dokáže v rekordním čase prověřit schopnosti letounu a případně analyzovat chyby, což ve výsledku dokáže zkrátit vývoj na podstatně kratší dobu.

„Vista nám umožňuje souběžně vyvíjet a testovat špičkové techniky umělé inteligence s novými konstrukcemi vojenských strojů bez posádky,“ uvedl M. Christopher Cotting, ředitel výzkumu výcviku zkušebních pilotů amerického letectva.Umělá inteligence ChatGPTNepřehlédněte

Ovládněte Midjourney! Umělá inteligence vám nakreslí, cokoliv si zamanete

V současnosti se autonomní řízení využívalo především u bojových dronů, nicméně překonání tohoto milníku otevírá zcela nové možnosti pro celé vojenství, ať už jde o samotný vývoj prototypů, testování, nebo optimalizaci bezpilotního software.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku