Domů » Články » Alcatel One Touch Fire a ZTE Open: Levné smartphony s Firefox OS

Alcatel One Touch Fire a ZTE Open: Levné smartphony s Firefox OS

Alcatel a ZTE na MWC představili smartphony s operačním systémem Firefox OS. Po hardwarové stránce příliš neoslní, zaujmout ale mohou nízkou cenou.

Na veletrhu MWC jsme se stali svědky představení hned dvou telefonů používajících zbrusu nový operační systém Firefox OS. Jedním z nich je ZTE Open a druhým poté Alcatel One Touch Fire. Obě zařízení spadají do kategorie low-endů a liší se pouze v drobnostech, nepatrně lépe vybavený je ale přecijen druhý jmenovaný model od Alcatelu. Firefox OS zatím není k dispozici ve finální verzi, jelikož práce na něm stále probíhají. Celkově však můžeme říct, že jako demonstrace možností systému i tato forma postačí a důležité nyní bude zapracovat na rychlosti, případně platformu zatraktivnit uvedením lépe vybavených zařízení.

 

ZTE Open

ZTE Open by mohl potencionální zákazníky zaujmout kompaktními rozměry a atraktivním designem, který navíc doplní dvě barevná provedení v podobě modré a oranžové. Telefon nabídne 3,5palcový displej s podprůměrným HVGA (480 x 320 px) rozlišením a pohánět ho bude Cortex-A5 procesor Qualcomm MSM7225A (Snapdragon S1) taktovaný na 800 MHz. Operační paměť nabyla hodnoty 256 MB, paměť interní pak činí 512 MB. Nezapomnělo se ani na slot pro paměťové karty microSD, který vzhledem k malé kapacitě vnitřního úložiště přijde vhod. Za zmínku stojí ještě 3,2megapixelový fotoaparát a vyjímatelná baterie s kapacitou 1200 mAh. Konektivita je naprosto standardní a nabídne sítě 3G, WiFi, BlueTooth 3.0 a GPS. Oproti levným Androidům telefon mnoho navíc nabídnout nedokáže a chce-li výrobce na trhu uspět, bude si muset cenovku dobře promyslet.

  

Alcatel One Touch Fire

Kdybychom si chtěli usnadnit práci, mohli bychom zkopírovat popis ZTE Open a většina specifikací by stále byla pravdivá. Protože jsme však poctiví, budeme se teď chvilku tvářit, jako kdyby Alcatel One Touch Fire byl jediným představeným Firefox OS zařízením a ZTE Open je pro nás neznámým pojmem. Telefon s 3,5palcovým HVGA displejem bude pohánět procesor Qualcomm MSM7227A na frekvenci 1 GHz, který je známý třeba z populárního Huawei Ascend G300 (recenze). Zatímco operační paměť činí 256 MB, velikost interního úložiště je dvojnásobná, tedy 512 MB. Nechybí zde ani rozšířitelnost paměťovými kartami microSD, kdy jedna s kapacitou 2 GB bude přítomna rovnou v základním balení. Na zadní straně se nachází čočka 3,2Mpx fotoaparátu a při životě bude telefon držet 1400mAh akumulátor. Konektivita je zajištěna pomocí WiFi, BlueTooth 3.0, GPS a samozřejmě i 3G. K dispozici bude několik barevných variant, jmenovitě bílo-oranžová, černo-bílá, bílo-modrá, oranžovo-černá a bílo-růžová.

  

I naše redakce si telefony na barcelonském výstavišti vyzkoušela a shoduje se s ostatními novináři, že běh systému se rozhodně za plynulý označit nedá a srovnávat ho lze přinejlepším s těmi úplně nejlevnějšími Androidy. Nutno však podotknout, že nový build údajně na rychlosti zapracoval a také bychom neměli zapomínat na fakt, že přítomna zatím nebyla finální verze Firefox OS, nýbrž pouze verze předprodukční. Samotné prostředí systému pak může připomínat Android, nicméně trochu si bere i od iOS a samozřejmě nechybí ani nějaké originální prvky. Pokud tedy budou eliminovány problémy s rychlostí, může se jednat o nebezpečnou konkurenci pro levné Androidy, které nám svou rychlostí také občas umí vytvořit vrásky na čele. 


Oficiální video představující Firefox OS na obou výše uvedených zařízeních

Oba telefony by měly být k dispozici v průběhu 2. čtvrtletí a přinejmenším do začátku se nepočítá s volným prodejem. Mozilla stojící za vývojem Firefox OS totiž vsází na spolupráci s operátory, mezi nimiž se nachází třeba i španělská Telefónica. Jako telefon za korunu k právě prodloužené smlouvě se jedná o příjemnou záležitost, my bychom však také rádi viděli o něco lépe vybavená Firefox OS zařízení, jelikož tyto přístroje budou dostačovat jen skutečně nenáročné klientele.

-

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

4 komentářů

  1. Scarab (neregistrovaný)

    Snaha prosazovat v kategorii LowEnd tzv. chytré telefony s operačním systémem za každou cenu mi připadá jako naprosto zcestná. Potenciálnímu uživateli této kategorie podle mne daleko lépe poslouží „hloupější“ telefon bez OS např. Nokia Asha 311, která umí v podstatě totéž, cena je nižší, výdrž podstatně delší a uživatel má méně možností něco zkazit.

    • Asi tak… Navíc ta rychlost low-endů s Androidem je příšerná, nemluvě o tom, že dost obyčejných uživatelů, co si takové zařízení koupí, doufá že to rozjede hry jako S3ka kterou viděli někde u kamaráda, a pak jsou jen nasraní že se i Angry Birds sekají, když to na jiném Androidu šlo v pohodě… Ale tak výrobcům je to jedno – hlavně že si to někdo koupí, a jim jdou do kapes peníze – a z vysoka kašlou na to že se s tím onen kupující jen trápí a nadává na to.

    • Pacikx: Naprostý souhlas, snad jen s připomínkou, že u Apple je na prvním místě uživatelská zkušenost, ale ten zase nedělá Androidy:-) Takže existuje výrobce, co „bere rozum do hrsti“.

    • Ano, iPhone zvládne ovládat i velice málo zkušený člověk, ale pro většinu normálních lidí je nad jejich finanční možnosti. Každý bohužel nemá tolik peněz aby si pořídil mobil za 15 000Kč a více… Navíc, někteří chtějí chytrý telefon například jen kvůli navigaci, internetu, atp… takže se smíří radši s tím, že budou mít telefon na kterém jim sice půjde navigace, ale bude trochu pomalejší, sem tam s nějakou chybou a občas se sám od sebe restartuje nebo vypne, ale zase bude stát o třetinu méně než iPhone.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).