Spasí výpočetní elektroniku „vajíčkové“ baterie? Vědci z MIT jsou o tom přesvědčeni

Po krátké odmlce se opět ozvali výzkumníci z MIT, kteří představili další projekt zaměřený na skladování elektrické energie. Podle oficiální zprávy se jedná průlomovou technologii, která má potenciál posunout výdrž spotřební elektroniky na další úroveň. Vědcům se podařilo sestrojit zcela nový typ akumulátoru, který využívá obalu vyrobeného z nanočástic oxidu titaničitého a hliníkové anody.

Tato kombinace dovoluje opakované roztahování a smršťování bez destruktivního chování ovlivňující celkovou kapacitu akumulátoru. Ostatně princip změny objemy stojí za degradací současných Li-Ion článků, které se běžně používají například v chytrých telefonech či tabletech.

 
Vědci objevenou technologii nazývají „yolk and shell“ (žloutek a skořápka). Skořápka z oxidu titaničitého dovolí volné rozpínání a opětovné smršťování hliníkovému „žloutku“ bez jakéhokoliv poškození

Mezi další pozitiva prezentovaného prototypu patří lepší schopnosti akumulace energie a nesrovnatelně kratší doba potřebná k plnému nabití, než jakou vyžadují současné baterie. Tvůrci projektu zároveň prohlásili, že náhodně objevená technologie je snadno převeditelná do masové produkce. Bohužel podobných objevů se za poslední roky objevilo již nespočet a stále po kapsách nosíme zařízení, jejichž výdrž se v lepších případech počítá na desítky hodin.

Schopnosti současných akumulátorů se nachází na samotném chvostu možností výpočetní elektroniky a proto nám nezbývá nic jiného, než doufat v brzké nalezení definitivního řešení této problematiky.

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku