Domů » Bleskovky » Aktuálně: Fairfax Financial koupí BlackBerry za 4,7 miliard dolarů

Aktuálně: Fairfax Financial koupí BlackBerry za 4,7 miliard dolarů

Po dlouhé době dohadů a spekulací situace kolem BlackBerry míří k jasnému závěru. Holdingová společnost Fairfax Financial nabídla za výrobce chytrých telefonů 4,7 miliard dolarů a pokud se do 6 týdnů neobjeví další zájemce, který by tuto nabídku trumfnul, obě firmy uzavřou obchod. Z tiskové zprávy citujeme 4 základní body:

 • Akcionáři BlackBerry v případě uskutečnění transakce dostanou 9 dolarů za akcii v hotovosti
 • Transakce je hodnocena na přibližně 4,9 miliard amerických dolarů
 • Konsorcium povolilo 6 týdnů na provedení auditu hospodaření (tzv. náležitá pečlivost)
 • BlackBerry je oprávněno po dobu auditu jednat o koupi s dalšími zájemci, v případě změny kupce zaplatí společnosti Fairfax Financial odškodné za odstoupení

Tento krok není až tolik překvapivý vzhledem k tomu, že zakladatel a současný CEO Fairfax Financial Prem Watsa má největší podíl akcií BlackBerry (cca 10 %), od ledna 2012 do srpna 2013 byl členem představenstva společnosti, poté rezignoval kvůli možnému střetu zájmů v případě jednání o strategických možnostech společnosti BlackBerry. Ve prospěch Fairfaxu hraje roli i fakt, že je to rovněž kanadská společnost se sídlem v Torontu, takže se vláda nemusí obávat, že by se zabezpečené servery BlackBerry dostaly do nesprávných rukou.


Prem Watsa – úspěšný investor a CEO holdingové společnosti Fairfax Financial

Zatím nelze odvozovat, jaká budoucnost BlackBerry čeká, nicméně už samotný fakt, že se konečně našel zájemce je dobrou zprávou, navíc Prem Watsa je vnímán jako velice moudrý muž a úspěšný investor, doufejme tedy, že v BlackBerry svou pevnou rukou konečně udělá pořádek. Společnost BlackBerry se tedy přesouvá do privátní sféry, kde na ní bude vyvíjen mnohem menší tlak ze strany investorů a bude snad schopna si srovnat priority a začít znovu takzvaně s čistým štítem. O dalším vývoji situace vás budeme průběžně informovat.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

6 komentářů

 1. Hlavně je dobrou zprávou, že BlackBerry nekoupil někdo jako likvidaci konkurence. :-)

 2. Nove koste… bude se vymetat?

  • Vzhledem k tomu, že byli donedávna součástí představenstva tak bych si to zas tak růžově nemaloval.

 3. No, jsem zvědavý, jaký je záměr tady toho Fairfaxu, moc totiž nevěřím, že mají pripraveny nejaky funkční plán na nastartování růstu. Spíše odříznou vše nepotřebné a vrhnou se do nějakých „nicheových“ vod.

  Jo a jen poznámka pro autora, due diligence se běžně nepřekládá :-)

 4. teekex (neregistrovaný)

  Novy low-end s oznacenim Kopi, dockame se jej nebo bude zariznut?

  [odkaz]

 5. Mit takove penize, tak je asi koupim.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).