TOPlist

AI ve Spojených státech čeká změna, Trump chce zatočit s „woke propagandou“

Donald Trump bojující s robotem (ilustrační obrázek)
  • Trump hodlá skoncovat s woke a DEI propagandou v rámci umělé inteligence
  • Ve svém exekutivním příkazu nařídil vládním agenturám, aby některé LLM modely nepoužívaly
  • Nařízení má potenciál ovlivnit produkty i pro běžné uživatele

Spojené státy jsou v čele technologického pokroku, minimálně pokud jde o umělou inteligenci. Není proto divu, že se do tohoto odvětví nahrnula také státní správa v čele s prezidentem Donaldem Trumpem, který nedávno představil svůj „akční plán pro AI“. V souvislosti s umělou inteligencí si Trump nezapomněl postěžovat, že pod vedením předchozího prezidenta Bidena byly AI firmy „nuceny najímat všechny woke lidi“, což završil prohlášením, že „není ‚cool‘ být woke“. Zároveň s tím zmínil, že má pro celou situaci řešení – nový exekutivní příkaz s názvem „Zabránění woke AI ve federální vládě“.

Jak se promění AI v následujících měsících?

Tento příkaz instruuje vládní agentruy, aby nepoužívaly modely, které „obětují pravdu a přesnost ve prospěch ideologických cílů“. Ačkoli by se z pohledu některých mohlo zdát, že se jedná o dobrý krok, opak je pravdou. Zásah ze strany vlády Spojených států je totiž přesně tou ideologickou politikou, která má za cíl omezit pravdivost a přesnost informací, jež umělá inteligence poskytuje. Podle serveru The Verge využívá Trumpova administrativa vládní prostředky k nátlaku na společnosti zabývající se umělou inteligencí, aby papouškovaly Trumpova slova – pravděpodobně nejen v produktech určených pro potřeby vlády, ale i v chatbotech, které používají firmy i běžní lidé.

Trumpův příkaz zmiňuje, že vládní agentury musí pořizovat pouze velké jazykové modely (LLM), které „pravdivě odpovídají na výzvy uživatelů, kteří hledají faktické informace nebo analýzy, protežují historickou přesnost, vědecké zkoumání a objektivitu a jsou neutrálními, nestrannými nástroji, které nemanipulují odpověďmi ve prospěch ideologických dogmat, jako je DEI“. DEI je zkratka pro rozmanitost, rovnost a inkluzi, kterou Trump definuje jako „zkreslování informací o rase a sexu, manipulaci ve prospěch menšin či zapojování konceptů, jako je transgenderismus, rasismus či diskriminace“.



Donald Trump křičící na iPhone (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

Trump se znovu obul do Applu, nelíbí se mu závislost na výrobě v Číně

Jak si Trump a vládní agentury tento exekutivní příkaz představují v praxi, prozatím nevíme, nicméně pravděpodobné je to, že nebude mít vliv jen na nástroje, které používají vládní agentury, ale také na nástroje, jež využívají i běžní lidé. Jakákoli regulace stran obsahu v tomto poměrně mladém odvětví může potenciálně napáchat více škody než užitku, ať už s Trumpovými postoji souhlasíte, či nikoli.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku