TOPlist

AGM X3 recenze: odolný a výkonný, ale s odvážnou cenou

AGM X3 recenze

Dnešní rozmanitý trh nabízí celou řadu různých smartphonů, mezi kterými si vybere snad každý. Nároční zákazníci samozřejmě touží po co nejvýkonnějších modelech, jiní zase požadují co nejlepší odolnost telefonu. Co ale dělat, pokud chcete obojí dohromady? Odpovědí by mohl být nový model AGM X3.

Kombinace smartphonu s high-endovou výbavou, který by zároveň snesl i horší zacházení se na trhu příliš často nevidí. Jedním z mála zástupců této kategorie je smartphone AGM X3. Telefony této málo známe čínské značky se prodávají i na českém trhu a dnes testovanou novinku pořídíte za cenu 15 990 korun. Obhájí si tento model svou sebevědomou cenu? Nejen na to vám odpoví naše recenze.

AGM X3: videorecenze

Konstrukce a design odolného AGM X3

AGM X3 se rozhodně neřadí mezi nějaké kompaktní smartphony. Jeho celkové rozměry totiž jsou 167,5 × 81,5 × 10,5 milimetrů a hmotnost je 216 gramů. Testovanou novinku tak v kapse rozhodně ucítíte.

AGM X3
AGM X3

Celkové větší rozměry jsou zapříčiněné 5,99″ displejem s výraznými rámečky, ale hlavně masivním kovovým rámem s rohy chráněnými gumou. Výrobce upřednostnil výtečnou odolnost před kompaktností.

AGM X3
AGM X3

Zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu už nabízí celá řada konkurentů. Kde ovšem ztrácí je odolnost proti pádu na zem. High-endové smartphony většinou spoléhají na tělo tvořené kombinací kovového rámečku a skleněné čelní a zadní strany. Po designové stránce jde o zajímavou kombinaci, ale případný pád na tvrdou zem bohužel většinou znamená nenávratné poškození skleněného krytu.

AGM X3 se prachu ani vody nebojí
AGM X3 se prachu ani vody nebojí

Tu AGM X3 se pádů na zem rozhodně nebojí. Díky pevnému kovovému rámu by měl bez újmy vydržet i pád z výšky 1,2 metru. Odolnost dokládá mimo jiné certifikace MIL-STD-810G, kterou testovaná novinka splňuje. Certifikace IP 68 zaručující odolnost vůči vodě a prachu je samozřejmostí.

AGM X3
AGM X3

Na čelní straně sídli kromě displeje také reproduktor pro telefonní hovory a samozřejmě nesmí chybět čelní kamera s rozlišením 20 megapixelů. Ta slouží pro pořizování selfies, ale můžete ji využít i pro rozpoznávání obličeje uživatele. V rychlosti rozpoznávání obličeje jsem novinka porovnával s Huawei Mate 20 Pro a nevedla si vůbec špatně. Během dne byly reakce u obou telefonů srovnatelné, Huawei měl postupně navrch se zhoršujícím se světlem.

Dalším způsobem biometrické autentifikace je prostřednictvím otisků prstů. Kruhová čtečka je umístěna na kovových zádech společně s modulem duálního fotoaparátu a duální přisvětlovací diody. I její rychlost si zaslouží pochvalu.

Sázka na hlasitost

Ve spodní části zad zaujme dvojice mřížek. Pod nimi se ukrývají dva hlasité reproduktory. A v tomto případě jsou opravdu hlasité. Vyzvánění nepřeslechnete ani v rušném prostředí. Na vývoji reproduktorů se podílela společnost JBL, která je v oblasti audia velmi známá.

agm x3 12
Stereoreproduktory AGM X3 jsou velmi hlasité, přesto je kvalita reprodukce zvuku průměrná

Je škoda, že celková kvalita zvukového přednesu patří jen k průměru. Reproduktory si bohužel neporadí s hlubšími složkami zvuku. Jejich největší předností je tak jejich vysoká hlasitosti. Ještě jedna mřížka je na levém boku; ta ale ukrývá mikrofon, barometr, senzor vlhkosti vzduchu a senzor teploty.

Standardní sluchátkový výstup bohužel AGM X3 nenabízí, je nutné použít redukci z datového konektoru USB-C na spodní straně, případně využít bezdrátová sluchátka.

Na pravém boku těla sídlí tlačítko pro spuštění a poněkud nečekaně i zlatě zbarvené tlačítko sloužící jako spoušť fotoaparátu. Bohužel spoušť má pouze jednu polohu a není tak možné nejprve zaostřit a po domáčknutí pořídit snímek. Na pravé straně těla je ještě slot pro dvojici karet nanoSIM a paměťovou kartu microSD. Kolébka pro ovládání hlasitosti sídlí na levém boku společně s tlačítkem pro vyvolání funkce Google Assistant.

AGM X3 nabídne prostorný displej s dobrou čitelností

Displej AGM X3 má úhlopříčku 5,99 palců. Jedná se o panel typu IPS s rozlišením 1080 × 2160 pixelů s velmi slušným barevným podáním i čitelností. Výrobce se chlubí tím, že by měl displej dosahovat svítivosti až 500 cd/m2. Já mohu potvrdit, že s čitelností nebyl ani na přímém slunci.

agm x3 10

Celou čelní stranu kryje odolné sklo Gorilla Glass páté generace s úpravou oDLC. Ta zajišťuje odolnost vůči vodě, mastnotám a jiným nečistotám. Z výroby je na skle nanesena ještě ochranná fólie, kterou lze ale poškrábat poměrně snadno.

Výkon: loňská špička

Hnacím motorem AGM X3 se stal čipset Qualcomm Snapdragon 845. Ten nabízí celkem osm procesorových jader (4 × Kryo 385 Gold s taktem 2,8 GHz a 4 × Kryo 385 Silver s taktem 1,7 GHz) a grafický čip Adreno 630. I přesto, že se jedná o loňský high-endový čipset, nemusíte se obávat nedostatku výkonu i pro náročné mobilní hry nebo aplikace. V AnTuTu benchmarku jsme průměrem tří testů naměřili hodnotu 284 765 bodů, což není vůbec špatné.

AGM X3 snese méně šetrné zacházení
AGM X3 snese méně šetrné zacházení

Operační paměť měla v našem případě kapacitu 6 GB a do vnitřního úložiště se vejde až 64 GB dat. K dostání je i verze s 8 GB RAM a až 256GB úložištěm, která je o 2 tisíce dražší. Interní paměť lze rozšířit paměťovou kartou formátu microSD. Datová konektivita nabízí vše potřebné. Samozřejmostí je dvoupásmová Wi-Fi, plná podpora českého LTE, Bluetooth nebo třeba NFC pro bezdrátové platby.

AGM X3: baterie a výdrž

Baterie ukrytá v útrobách obrněného těla má kapacitu 4100 mAh, což je na dnešní dobu lehký nadprůměr. U odolných telefonů, které jsou často používány v terénu bez možnosti okamžitého dobíjení či přístupu k elektrické energii, je dobrá výdrž podmínkou a AGM X3 v tomto směru rozhodně ostudu nedělá – při běžném používání se dá dostat i na dva dny na jedno nabití, jeden den s vyšší zátěží tedy telefon zvládne naprosto bez problémů.

agm x3 13

S dodávaným napájecím adaptérem s podporou rychlého nabíjení Quick Charge 3.0 nabijete telefon z prázdného stavu do plna za necelé dvě hodiny. Velice dobrou zprávou je přítomnost rychlejšího bezdrátového nabíjení (10 W), které u odolných rozhodně smartphonů nebývá standardnem.

Operační systém: zastaralé Oreo

Operačním systémem se stal starší Android ve verzi 8.1.0 Oreo. Systém je zde v čisté podobě, a to včetně výchozího launcheru. Výrobce tak nechává prostor pro úpravy plně v kompetenci uživatelů.

Programová výbava obsahuje jen to nejnutnější. Výrobce si odpustil instalaci zbytečných aplikací, za což má od nás pochvalu. Pro čistému Androidu je zde jen několik málo aplikací pro správu telefonu. Za zmínku stojí hlavně utilita s názvem AGM Tools. V té najdete užitečné nástroje, které můžete využít například při práci na stavbě – vodováha, pravítko, kompas, olovnice a další.

Co se týče celkové rychlosti, tak nemám žádné výtky. Veškeré reakce jsou velmi rychlé a k pádům aplikací nedochází. Jediným nedostatkem je občas chybějící český překlad v nastavení. Výrobcem jsme byli ale upozorněni, že s jedná jen o chybu aktuální verze systému a že je v případě aktualizace, kde by mělo být vše napraveno.

Původně jsme od výrobce měli informaci, že by se do konce září 2019 měla objevit aktualizace na Android 9.0 Pie, nic takového se ale bohužel doposud nestalo (doplňováno v červnu 2020).

AGM X3: fotoaparát a záznam videa

Smartphone AGM X3 disponuje duálním hlavním fotoaparátem. Primární snímač má rozlišení 12 megapixelů a světelnost objektivu činí f/1.8. Sekundární senzor je 24megapixelový a slouží pro zachycování rozdílné hloubky obrazu a pro vylepšování kvality hlavního fotoaparátu. Pro přisvětlování tmavých scén poslouží duální dioda.

AGM X3 nabízí duální fotoaparát
AGM X3 nabízí duální fotoaparát, kvalita snímků je spíše průměrná

Aplikace fotoaparátu toho bohužel příliš nenabízí. Dostupné jsou jen tři základní módy – automatický, režim pro focení ve tmě a HDR. Pomoci si můžete aktivací umělé inteligence, která by měla upravovat parametry snímání dle rozpoznané scény.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Celková kvalita fotoaparátu je spíše zklamáním. Snímky mají celkem dobré barevní podání i dynamický rozsah. Vykreslení detailů je už ale horší, a i ostrost by mohla být lepší. Zázraky tak on novinky nečekejte. Snímky pořízené ve špatných světelných podmínkách jsou na tom ještě hůře, protože obsahují velké množství šumu.

Záznam videa probíhá v maximálním rozlišení Full HD při frekvenci 30 snímků za sekundu. Od telefonu s prodejní cenou 18 tisíc korun bychom očekávali už rozlišení 4k. Co se kvality týče, tak platí to samé jako u fotografií – barevní podání a dynamický rozsah jsou dobré, vykreslení detailů a ostrost horší. Pochválit ale musím velice rychlé a spolehlivé přeostřování.

AGM X3: vyplatí se koupit?

Pokud bychom AGM X3 porovnávali s běžnými smartphony ve stejné cenové hladině, nevyšel by z toho srovnání moc dobře. To by ale nebylo k této novince fér. Přímými konkurenty jsou totiž vysoce odolné modely.

agm x3 2

Jedním z nich je například CAT S61, který má srovnatelně bytelnou konstrukci. Jeho výhodou je vestavěný laserový dálkoměr a také termokamera. Na druhou stranu AGM X3 jej poráží lepší hardwarovou výbavou a také o něco nižší cenou.

Za zapůjčení děkujeme e-shopu IPATO.cz, který je oficiálním dovozcem značky AGM do ČR

agm x3 1

Testovanou novinku bych si dokázal představit jako ideální smartphone třeba pro stavbyvedoucí. Ti totiž ocení jeho výtečnou odolnost a hodit se může i vysoký výkon či slušná výdrž baterie. Za 15 990 korun (verze s 6GB RAM a 64GB pamětí) to ale jistě nebude záležitost pro každého a pokud nevyužijete extrémní odolnost a zároveň velice vysoký výkon, budete se asi dívat po jiných smartphonech. Za 18 990 Kč je k dostání varianta s 8 GB RAM a 128GB interní pamětí.

AGM X3

AGM X3
8.2

Design a zpracování

8.5/10

Výkon a optimalizace

8.8/10

Hardwarová výbava

8.4/10

Kvalita fotografií a videa

6.7/10

Výdrž baterie

8.6/10

Klady

  • extrémní odolnost
  • vysoký výkon
  • rychlé rozpoznávání obličeje
  • dobře optimalizovaný systém
  • hlasité stereoreproduktory JBL

Zápory

  • průměrný fotoaparát
  • starý Android 8.1
  • vyšší cena
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku