Domů » Bleskovky » 64bitové Android tablety s procesory Intel Bay Trail se objeví už na jaře

64bitové Android tablety s procesory Intel Bay Trail se objeví už na jaře

Na podzim loňského roku jsme psali zprávu o tom, že Intel v reakci na nové 64 bitové procesory od Apple uvede v letošním roce vlastní 64 bitové procesory na platformě Bay Trail pro tablety s operačním systémem Android a Windows. Podle posledních zpráv mají přijít první taková zařízení již na jaře.

 

Intel se dosud omezoval na vývoj 64 bitových procesorů pouze pro zařízení s operačním systémem Windows, nicméně si uvědomuje sílu trhu s tablety, běžícími na Androidu a proto od loňského roku spolupracoval s Googlem na vytvoření optimalizované verze Androidu 4.4 KitKat pro 64 bitové procesory. Generální ředitel Intelu, Brian Krzanich, minulý týden potvrdil informaci o dokončení práce na 64 bitovém jádře pro Android a přislíbil první zařízení s tímto čipem již ve druhém čtvrtletí tohoto roku. V prvním čtvrtletí by se měly objevit první 64 bitové tablety s operačním systémem Windows, na které se Intel zpočátku soustředil.

 

Intel není jediným výrobcem čipů, který se odhodlal připlout do přístavu androidích tabletů s 64 bitovým procesorem, pracují na něm i Samsung a Qualcomm, ovšem jejich čipy jsou založeny na architektuře ARM. Bude zajímavé, jak si s takovými procesory poradí sám Android, neboť prozatím oficiální podporu pro tyto čipy nenabízí, stejně tak neexistuje zařízení se 4 GB RAM, které by přínos 64 bitových čipů pořádně prověřilo. Prvotní předpoklady odhadovaly sílu procesoru Bay Trail někde na úrovni čipu NVidia Tegra 4, na reálné výsledky si ale budeme muset počkat. Podle slov ředitele Intelu bychom snad nemuseli čekat dlouho.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).