TOPlist

34 let žaláře za to, že tweetovala. Saúdská Arábie nemá se ženami slitování

arabská žena

Zatímco v evropském prostoru řešíme neadekvátní mzdové rozdíly mezi muži a ženami, v Saúdské Arábii tak daleko ještě nejsou. Ostatně teprve před několika lety jim král Salmán milostivě povolil cestovat mimo domov bez svolení manžela, a dokonce i řídit automobil. Tato „pokroková“ rozhodnutí však neznamenají, že by se v absolutistické monarchii na Blízkém východě schylovalo ke zrovnoprávnění žen s muži.

Své by o tom mohla vyprávět Salma al-Shehab, doktorandka univerzity v Leedsu. Ta byla odsouzena k 34 letům vězení za retweetování příspěvku aktivistky pro rovnoprávnost žen a následné příspěvky, které tyto postoje podporovaly. Po návratu do vlasti v lednu 2021 byla okamžitě zatčena, přičemž na rozsudek čekala až do dnešních dní.

saudi retweet
Tento retweet Liny Allathloul jistě nešťastnici příliš nepomohl

Žena byla nejprve odsouzena k 6 letům odnětí svobody za „veřejné pobuřování a snahu o destabilizaci státu“. Prokurátorům se ale výše trestu nezdála adekvátní, a proto pro al-Shehab požadovali mnohem přísnější sazbu. Tu umožňují uložit protiteroristické zákony a zákony o kybernetických zločinech, čehož nakonec soud využil. Rozsudek byl oficiálně vynesen 8. srpna a stal se tak nejdelším trestem pro ženu za aktivismus v oblasti rovnoprávnosti žen v Saúdské Arábii.







Nepřehlédněte

Saúdská vláda získala přístup k telefonu CEO Amazonu Bezose, útok zřejmě souvisí s vraždou novináře

Svoboda slova a lidská práva jsou v blízkovýchodním království stále poměrně cizí pojmy. Nejen v důsledku soudu s al-Shehab, ale například také kvůli vraždě novináře na tureckém konzulátu je Saúdská Arábie dlouhodobě terčem kritiky vrcholných představitelů západních států.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku