Domů » Bleskovky » Saúdská vláda získala přístup k telefonu CEO Amazonu Bezose, útok zřejmě souvisí s vraždou novináře

Saúdská vláda získala přístup k telefonu CEO Amazonu Bezose, útok zřejmě souvisí s vraždou novináře

Vláda Saúdské Arábie úspěšně „hacknula“ telefon CEO Amazonu Jeffa Bezose. S informací přišel samotný bezpečnostní šéf nejbohatšího muže světa.

Saúdové údajně měli po blíže nespecifikovanou dobu přístup k Bezosovu osobnímu telefonu a získali z něj některá soukromá data. Logicky se tak nabízí otázka, jestli vláda absolutní monarchie nestojí i za nedávnými mediálními útoky na Bezose.

Pomsta za Washington Post?

V únoru tohoto roku Bezos obvinil americký bulvární web National Enquirer z vydírání hrozbou zveřejnění intimních fotografií, které poslal své milence Lauren Sánchez. Enquirer údajně výměnou za nezveřejnění fotografií žádal veřejné prohlášení Bezose o tom, že zprávy o něm nejsou politicky motivované.

Bezos s bývalým ministrem obrany USA Ashem Carterem

Tato epizodka vzbudila krátce pozornost médií, ale byla připisována spíše osobním sporům Donalda Trumpa s Jeffem Bezosem. Bezos totiž kromě Amazonu vlastní také noviny Washington Post, které jsou vůči současnému prezidentovi silně kritické. Oproti tomu National Enquirer v průběhu volební kampaně Donalda Trumpa podporoval.

Zpráva o vlivu Saúdské Arábie však nyní celou záležitost ukazuje v novém světle. Washington Post totiž po brutální vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího (který pro list psal sloupky) o celé záležitosti komplexně informoval. Vražda Chášukdžího byla podle CIA nařízena korunním princem Mohamedem bin Salmánem. Saúdská rodina tak podle respektovaného bezpečnostního analytika Gavina de Beckera zaměřila velkou pozornost na diskreditaci Bezose, jakožto prominentní postavy v čele Washington Post.

Je tak možné, že National Enquirer informace proti Bezosovi získal od Saúdů. De Becker však zároveň upozorňuje, že v současnosti jde pouze o domněnku a o spolupráci Enquireru se Saúdy neexistují důkazy. Záležitostí se však již údajně zabývají také federální orgány USA.

Nehledě na výsledky vyšetřování je však jedno jisté – Jeff Bezos má vlivné nepřátele. A pokud získaná data nejsou ony intimní fotografie, nabízí se otázka, jaká data vlastně mají nyní Saúdové k dispozici.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na