Sledujte nás na YouTube

11 důležitých událostí mobilního světa v roce 2011

Letošek byl opět plný inovací, které posunuly mobilní telefony a tablety o pořádný kus kupředu. V tomto článku si proto zrekapitulujeme ty nejzajímavější události roku 2011.

Do konce letošního roku zbývá už jen několik desítek hodin a proto jsme se v naší redakci rozhodli zhodnotit celkové dění v mobilním světě za posledních dvanáct měsíců. Vybrali jsme pro vás jedenáct zásadních momentů, které významným způsobem ovlivnily vývoj na trhu s mobilními zařízeními. Jednotlivé události jsme se pokusili seřadit chronologicky tak jak v průběhu roku přicházely.

Představení Androidu 3.0 „Honeycomb“

Letošní veletrh CES se točil především okolo tabletů a pro Google to byl ten pravý moment, kdy světu mohl představit operační systém Android 3.0 Honeycomb určený výhradně pro použití v tabletech. Nová verze sebou přinesla mnoho změn v podobě inovovaných Google Map a aplikace pro čtení elektronických knih Books, ale především přišla s přepracovaným uživatelským rozhraním, které bylo uzpůsobeno pro práci na tabletech. První zařízení s trojkovým Androidem vypustila Motorola, kterou zanedlouho následovali i ostatní výrobci. Postupem času se ukázalo, že Android 3.0 nebyl dostatečně odladěný jak by si mnozí přáli. Výtky od uživatelů se vztahovaly na celkovou nestabilitu a počínající roztříštěnost operačního systému. I přes tyto neduhy si našel dostatek spokojených uživatelů a hlavně rozvířil stojaté vody na trhu s tablety, kterým do té doby kraloval pouze iPad od Applu.

-

Sňatek z rozumu mezi Nokií a Microsoftem

V únoru prolétla mobilním světem zpráva o navázání spolupráce mezi Nokií a Microsoftem. Několik týdnů se nemluvilo o ničem jiném a mnozí tuto skutečnost označovali za událost roku. Finský výrobce se na tiskové konferenci nebál přiznat své chyby a zároveň se dušoval uvedením vlastního smartphonu s Windows Phone 7 do konce letošního roku. Co finský gigant slíbil, také dodržel a světlo světa spatřila Nokia Lumia 800. Ta se v recenzích setkala s pozitivními reakcemi a v podstatě odstartovala vstup Nokie do světa smartphonů s operačním systémem Windows Phone 7. Navázáná spolupráce mezi oběma společnostmi přinesla řadu výhod pro obě strany. Microsoft získal silného partnera s dlouhodobou tradicí a Nokia na oplátku dostala stabilní operační systém.

-

iPad 2 opět zatopil tabletům

O pár týdnů později měli fanoušci mobilní elektroniky další důvod k oslavám. Onou událostí bylo představení iPadu 2, který měl navázat na úspěchy předešlého modelu a zároveň udržet náskok před sílící konkurencí v podobě tabletů s Androidem 3.0. Marketingová strategie Applu ani v tomto případě neselhala a před Apple Story se tvořily zástupy zákazníků. Druhá generace iPadu sebou přinesla dvoujádrový procesor Apple A5 s taktem 1 GHz. Zároveň se devětkrát zvýšil grafický výkon, což se pozitivně podepsalo na hraní náročnějších her či práci s videem. Opomenout nesmíme ani zajímavé příslušenství v podobě Smart Coveru, který si získal popularitu díky netradičně řešenému úchytu za pomoci magnetů. Přestože se na trhu objevilo několik dalších konkurentů s Androidem, zůstává Apple se svým iPadem i nadále nejprodávanějším tabletem na světě.

-

LG Optimus 2X: První dvoujádro přišlo z Koreje

Pokud bych měl definovat letošní trend v segmentu mobilních zařízení, tak se jím rozhodně staly dvoujádrové procesory. Prvním výrobcem, který osadil smartphone dvoujádrovým čipsetem se stala korejská společnost LG se svým modelem Optimus 2X, čímž se dokonce dostala i do Guinessovy knihy rekordů. Na základní desce našla své místo čipová sada Tegra 2 od NVidie, která disponuje dvojicí výpočetních jader Cortex A9 doplněných o grafický akcelerátor GeForce. LG Optimus 2X v době svého uvedení nabídl nebývale vysoký výpočetní a grafický výkon, který se nezalekl ani přehrávání videa ve fullHD rozlišení (1080p). Mezi další lákadla patřily 8Mpx fotoaparát či 4″ TFT displej s rozlišením 480 x 800 pixelů. Po LG vyrukovali se smartphony vybavenými dvoujádrovými čipsety i další výrobci (HTC, Samsung), nicméně prvenství už korejskému výrobci nikdo nevezme. V současné době už LG Optimus 2X nepatří mezi absolutní špičku, ale i po několika měsících od svého uvedení má stále co nabídnout.

-

O slovo se přihlásily 3D telefony

Pokud někdo z vás v nedávné době navštívil obchody s elektronikou, nemohl si nevšimnout, že z každého rohu a kouta na zákazníka útočí poutače, v jejichž názvu nechybí přídomek 3D. Tato mánie postihla především televizory, nicméně bylo jen otázkou času, kdy výrobci přenesou tuto ideu i na displeje mobilních telefonů. Stejně jako v předešlém bodě, i zde získala prvenství společnost LG se svým modelem Optimus 3D. Ten jako vůbec první telefon nabídl 3D displej bez nutnosti použití speciálních brýlí. V jeho útrobách se usídlil dvoujádrový procesor TI OMAP 4 s taktovací frekvencí 1 GHz doplněný o 512 MB RAM zapojených do dual-channelu. Aby byl zajištěn dostatečný přísun stereoskopického obsahu, vybavil výrobce smartphone dvojicí kamer schopných pořizovat 3D fotografie a videa. Konkurence na sebe nenechala dlouho čekat a výrobce HTC přispěchal se svým 3D telefonem nesoucím označení Evo 3D. Ten disponoval oproti konkurenci vyšším rozlišením 4,3″ displeje (540 x 960 px) a vyšší kapacitou paměti RAM (1 GB). Zda má integrování 3D technologií do mobilních telefonů nějaký smysl si netroufám soudit, nicméně každý by si měl před koupí položit otázku, zda je pro něj tato vlastnost opravdu tak klíčová či nikoliv.

-

Google + Motorola = ♥

Zhruba v polovině srpna si Google s Motorolou připravili velké oznámení, které zahýbalo mobilním průmyslem. Google se tehdy rozhodl odkoupit většinový podíl ve společnosti Motorola Mobility, která se primárně zabývá vývojem mobilních zařízení. Google zaplatil akcionářům Motoroly 40 dolarů za akcii, což ho ve finále vyšlo na 12,5 miliardy dolarů. Jakmile se burzovní svět dozvěděl o akvizici Motoroly, následně její akcie vzrostly o neuvěřitelných 63 %. Google tímto obchodem získal potřebné nástroje v boji proti jeho největšímu rivalovi – společnosti Apple. Víceprezident Googlu Andy Rubin v tiskové zprávě uvedl „Tato kombinace nám umožní připravit novou půdu pro operační systém Android.“  Společnost Motorola totiž disponuje velkým množstvím patentů, které jsou v soudních bitvách nezbytnou nutností. Na základě spojení kalifornského giganta s Motorolou lze očekávat, že Google v budoucnu vyrukuje se svými vlastními tablety či smartphony. U toho snad nejde dodat nic jiného, než že nebudeme čekat příliš dlouho.

-

Premiéra vylepšeného iPhone 4S a iOS 5

Příchod nového iPhonu provázela velká očekávání a světem kolovaly nekonečné spekulace a dohady jaké sebou přinese novinky. Apple však zopakoval stejný postup jako u modelů 3G a 3GS. Desing zůstal téměř beze změn a hlavní obměny se týkaly především použitého hardwaru. Nový iPhone 4S dostal dvoujádrový procesor Apple A5 s taktem 1,2 GHz doplněný o výkonější grafický čip PowerVR SGX. Změn doznal i fotoaparát, jehož rozlišení poskočilo na 8 Mpx. Opomenout nesmíme ani duální anténu schopnou pracovat jak v GSM tak i v CDMA sítích. Nově se objevila i verze s 64 GB vnitřní pamětí. Další řadu novinek přinesla značně vylepšená verze operačního systému iOS 5. Za zmínku stojí například služba Cards pro posílání pohlednic či cloudové úložiště iCloud, které každému uživateli v bezplatné verzi nabídne 5 GB úložného prostoru pro hudbu, aplikace a další data. Největších ohlasů se však dočkala aplikace Siri, kterou lze s trochou nadsázky označit za centrální mozek celého iPhonu. Skrze Siri lze pohodlně ovládat iPhone hlasem a rozhodně se uživatel nemusí omezovat na jednoduché příkazy. Dokáže vám odpovědět jaké bude počasí, nebo kde nejlépe zakopat mrtvolu :-) . Zda bylo představení iPhonu 4S zklamáním nechám na každém z vás, ale bude velice zajímavé sledovat, zda Apple zvolí stejnou strategii u iPhonu 5/5S, jelikož dle mého názoru už jeho příchod nebudou provázet taková očekávání.

-

Smrt Steva Jobse

Ve středu 5. října otřásla nejen mobilním, ale celým světem zdrcující zpráva. Ve věku 56 let zemřel spoluzakladatel, vizionář a kreativní génius Steve Jobs. Svět výpočetní techniky v tu chvíli přišel o člověka, který světu přinesl několik převratných novinek nejen na poli počítačů, ale i mobilních telefonů. Bezpochyby to byla velmi silná osobnost, která si dokázala získat lidské masy a jejich obdiv. Se Stevem odešla i část know how společnosti Apple. Tento bod bych uzavřel tím, že bych si velmi přál aby jeho vize a nápady zůstaly i nadále živé.

-

Window Phone 7.5: Mango dozrálo

Na přelomu září a října se dočkali uživatelé smartphonů s operačním systémem Windows Phone dlouho kýžené aktualizace na verzi 7.5 Mango. Konečně se v jazykových mutacích objevila i čeština a zároveň jsme mohli začít oficiálně nakupovat aplikace a hry z Marketplace. Uživatelé s aktualizací na vyšší verzi dostali přepracovaný Internet Explorer, nativního IM klienta (Windows Live, Facebook), integrovanou službu Twitter a Linkedln. Vylepšení doznala i celková optimalizace, díky které se celé prostředí ještě více zrychlilo. Přibyl i nezbytný multitasking a podpora skupin v kontaktech. Windows Phone 7 za více než rok dospěl do podoby, ve které je již bojeschopným konkurentem pro Android a iOS.

-

NVidia Tegra 3: Pět jader v základu

Na letošním Mobile World Congressu v Barceloně NVidia poprvé ukázala světu první čtyřjádrový procesor s kódovým označením Kal-El. Uběhlo však několik dlouhých měsíců do jeho oficiálního představení, při kterém jsme se dozvěděli, že čipset ponese název Tegra 3 a bude obsahovat místo čtyř rovnou pět výpočetních jader. Ono páté jádro si vysloužilo název „společník“ (companion) a jeho hlavní úlohou se stalo zpracování méně náročných procesů a aplikací, jako jsou například poslech hudby, surfování či synchronizace dat. Zbylá čtyři jádra (ARM Cortex-A9) pak obstarávají vysoký výpočetní výkon, který je neocenitelný například při hraní náročných her či přehrávání videa ve fullHD rozlišení. NVidia si tento systém rozdělování výkonu patentovala pod zkratkou vSMP (Variable Symmetric Multiprocessing). Pro konkurenci a uživatele to bylo velké překvapení a už nyní se v redakci těšíme, jakou technologickou libůstku si pro nás vývojáři NVidie připravují tentokrát.

-

Android 4.0 „Ice Cream Sandwich“ a Samsung Galaxy Nexus

Poslední významnou událostí v mobilním světě se bezesporu stalo představení nové verze operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Nový Android si vzal za úkol zamezit roztříštěnosti systému a zároveň má sjednotit segment smartphonů a tabletů do jedné linie. Ze strany Googlu to byl krok správný směrem. Zcela nové je totiž uživatelské prostředí, které si část prvků vzalo z  Androidu 3.0. Je vidět, že Google na vývoji pracoval opravdu pečlivě. Za zmínku stojí volitelná velikost widgetů, odemykání telefonu skrze rozpoznání obličeje, rychlejší internetový prohlížeč a podpora vícejádrových procesorů. S novou verzí operačního systému jsme se dočkali i nového Nexusu, za jehož výrobou opět stála společnost Samsung. Výrobce do jeho útrob ukryl jak jinak než dvoujádrový procesor (TI OMAP 4460 ) s taktem 1,2 GHz. Velikost operační paměti se zastavila na kapacitě 1 GB. Pro pořizování fotografií a videa je Samsung Galaxy Nexus vybaven 5Mpx fotoaparátem a přisvětlovací LED diodou. Velkým lákadlem se stal 4,65“ (Super AMOLED) displej s rozlišením 720 x 1280 pixelů, který překrývá tvrzené sklo. Google se rozhodl světu ukázat, že smartphone lze vyrobit i bez tlačítek, která ve virtuální podobě přesunul na dolní část displeje, tak jak to znají majitelé tabletů s trojkovým Androidem.

-

A na co se můžeme těšit dále?

Pokud se podíváme na všech jedenáct výše uvedených bodů, zjistíme, že v letošním roce jsme byli svědky mnoha zásadních událostí. Určitě by se našlo daleko více momentů, které by též stály za zmínku, jestliže si na nějaký takový vzpomenete, podělte se o něj s námi v diskuzi. V redakci jsme se pokusili zamyslet i nad trendy pro nadcházející rok 2012. S nejvyšší pravděpodobností můžeme očekávat masové nasazování čtyřjádrových čipsetů do tabletů a smartphonů. S tím bude spojený i nárůst výkonu, který se stále rychleji přibližuje tomu co nabízí současné notebooky. Jelikož se řadím mezi technologické snílky, s nadšením bych uvítal i představení smartphonu s ohebným displejem, jehož studii před několika měsíci uveřejnil Samsung. Nezlobili bychom se ani za akumulátory s výrazně delší výdrží, která je u dnešních zařízení opravdu žalostná a činí z nás tak otroky elektrických zásuvek. Nesmírně zajímavé bude sledovat, s čím nás ohromí Apple. Především nás bude zajímat iPad 3 a iPhone 5. Dle našeho názoru se také můžeme těšit na displeje s vysokým rozlišením (HD+). Rok 2012 bude nepochybně slibným pro tablety, které budou i nadále získávat na stále větší oblibě. Nakolik se naše věštba bude shodovat s realitou, se ukáže až postupem času.

-

Na závěr bych vám za celou redakci SmartManie chtěl poděkovat za přízeň, popřát příjemně stráveného Silvestra a vše nejlepší do nového roku.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

23 komentářů

 1. Thompson (neregistrovaný)

  A Samsung s ničím zajímavým nepřišel :D .

  • TomasNM (neregistrovaný)

   Akoze neprisiel? Konecne niekoho napadlo po rokoch pouzit funkcny stylus. Pritom udajne GNote neni posledny fon so stylusom,ale aj planovany GS3 ho ma udajne mat(aj ked este nie zabudovany). Budiz mu slava za to.

  • uni (neregistrovaný)

   Ve skutečnosti…? Nepřišel. Inovoval technologii displeje, do jednoho modelu pro velice specifickou skupinu integroval stylus. Dohromady nic, co by jakkoli něčím pohnulo.

  • mino (neregistrovaný)

   uni: no to ani tie dalsie veci v clanku…iPad 2 dvojjadro a kamerky, ktore v tabletoch uz boli…Mango bezne funkcie…ten znovuvynajdeny stylus je premna podstatnejsi ako dalsie jadra a pixely, teda pokial ho budu vdaka Note davat vyrobcovia k smartphonom a tabletom(Samsung uz taky tablet pri prezentacii Adobe Photoshop Touch ukazal a tipujem, ze Apple bude nasledovat)

  • uni (neregistrovaný)

   mino: iPad 2 s novým výkonem a iOS5 přinesl výrazný posun v daném segmentu trhu (kde byl jen iPad a kočkopsi od noname výrobců). Mango také (ale v dané produktové řadě). Samsung jen zvětšil uhlopříčky, což oceňuje 1 z 10ti. Nicméně ano, Note je významný počin, to je pravda, ale s malým dopadem, globálně.

  • mino (neregistrovaný)

   uni: iOs 5 bol vysmech, mimo betaverzie hracky Siri a android listy prakticky nic nove

   A5 (s cpu z Exynosu a exkluzivnym gpu) sa vykonovo neprejavil, ziadne graficke vylepsenia v hrach oproti inym dvojjadram ako sme mohli vidiet u hier pre Tegru 3 sa nekonali, iPad 2 ma stale problemy s niektorymi 720p videami, co napr. Exynos s menej vykonnym Mali nema ani u 1080p(tam to je chyba iOs, kgore neumozni lepsie vyuzit to gpu), v priehladaci ma s iOs 5 horsie vysledky ako 2roky stara tegra holt safari. Za stvrtroka uz bude zabudnutivdaka novemu Exynosu, A6 a OMAP5.

   Ale Note bude mat vela naskedovnikou so stylusom buduci rok.

  • uni (neregistrovaný)

   mino: Aha, iOS 4, nemá notifikaci, nepodporuje multijádra-výsměch. iOS 5, má notifikaci, má podporu multijáder, má vyšší výkon GPU (ve hrách např. v podobě textur a stínování) – výsměch. NJ, nelze se zavděčit všem, resp. někomu není nic dost, no:-)

  • mino (neregistrovaný)

   uni: notifikacie, multijadra ( estepre nemoznosti ich vyuzit s riadnymmultitaskingom) nieje nic nove

   graficky cip je lepsi nez u inych( uz len asi do februara) ale absolutne neni vyuzeny, hry oproti verziam na inych dvojjadrach nemaju ziadne efekty navyse( ako ma napr. Shadowgun, riptide a dalsi u tegry3) k tomu stale nizsie rozlisenie, pri prehravani HD videi neni vyuzity, flash iOs nema….vyssi procesor(A6) sa skutocne vyuzije asi az s ipad 3 a dvojnasobnym rozlisenim

  • Pjenkys (neregistrovaný)

   uni: Naprosto souhlasim s MINO. Kdyby iOS 5 vyšel ve verzi 4.1, tak to nikomu nepřijde divné. Samozřejmě že iOS je kvalitní systém, ale aby to byla událost roku, je nutné se ptát, co přinesla buď oproti předchůdci, nebo oproti konkurenci. A tady si troufám říct, že prakticky nic.

 2. jacek (neregistrovaný)

  Možná drobný(testovací)návrat stylusu(SG Note).

  • Pjenkys (neregistrovaný)

   Naprosto souhlasim. Kdyby iOS 5 vyšel ve verzi 4.1, tak to nikomu nepřijde divné. Samozřejmě že iOS je kvalitní systém, ale aby to byla událost roku, je nutné se ptát, co přinesla buď oproti předchůdci, nebo oproti konkurenci. A tady si troufám říct, že prakticky nic.

  • Pjenkys (neregistrovaný)

   Omlouvám se, nečekal jsem, že tlačítko reagovat je nad příspěvkem. Mělo to jít o jedna výš…Klidně smažte.

 3. kazatell (neregistrovaný)

  “stylus” zkusili už u HTC a tabletu, teda spíše dotykové pero s mnoha funkcema

 4. uni (neregistrovaný)

  Jen pro upřesnění, iPhone 4S má 800MHz CPU, iPad 2 1GHz. Mezi pro náš rybník významný počin roku 2011 je rozhodně zpřístupnění iTunes a následně i několika dalších digitálních distribucí. Dovoluji si podotknou, že toto má (mělo) asi mnohem větší dopad, než např. sňatek z rozumu nebo ICS, z kterého se dohromady tady nikdo netěší (až po novém roce).

 5. h8me (neregistrovaný)

  skvely prehľad aj pekne spracovany ;)

 6. uni (neregistrovaný)

  A nadcházející rok? Konsolidace (likvidace) RIMu, významně nový design produktů Apple a nové produkty, které budou opět následované (bude prča uvedení iTV, kdy se ukáže, jak to Google zase dělal špatně:-) ). Faktické ukončení Symbianu, opatrné plácání se po zádech u WP7. Bada těžko říci, kdy s ním Samsungu dojde trpělivost a nahradí jej WP7kou. Windowsí tablety spolu s konstrukcí “Transformer” nakopnou tabletí trh a souboj s iPadem 3, tedy štíhlý OS vs robustní. iOS6 přinese významný nárůst výkonu ve spojení s optimalizací multithreadingu a vyšším taktem CPU. Na trhu budou nové mobilní herní konzole a ještě více se prohloubí diskuse nad jejich smyslem v porovnání s výkonnými telefony, zvláště iVěci, kde se více ukáží tituly na Unreal enginu, zatímco nVidia nás bude nadále krmit technologickými demy a nulovým praktickým dopadem:-)

  No dost snění. Témat pro nový rok bude jistě mnoho, včetně dnes netušených.

  Jo a SSD rulez (áka díky povodni za utopení nejpomalejších komponent do PC:-) ), jen by to chtělo SATA 12G, aby se dal honit marketing v teoretických hodnotách propustnosti.

 7. sniper (neregistrovaný)

  A co konec Sony Ericssonu, to je jako nic?

 8. Michal Maňák (neregistrovaný)

  Android 3 bych mezi mezníky neřadil, je to jen pro tablety a po chvilce ho nahrazuje Android 4. Byl to prostě port na tablety.

  Větší důležitost bych přidal pro otevření operačního systému webOS spol. HP a shánění komunity. A také ultra kauzy kolem Carrier IQ.

 9. sharkee (neregistrovaný)

  S ohledem na množství OS na trhu by bylo dobré udělat nějaké velké srovnání ICS/iOS/SymbianBelle/WP/BB. Samozřejmě i se zohledněním na dostupnost různých variant (HW), aplikace, migraci dat, synchronizaci, …

  Jsem si jist, že by takové srovnání (aktualizováné) mohlo být výborným pomocníkem pro všechny, kso budou vybírat nový smartphone (tak jako já).

 10. Zazi (neregistrovaný)

  Představuji si,jak asi vypadá otrok zásuvky. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *