TOPlist

Úvaha: Chystají v Microsoftu konec Windows 10 Mobile nebo revoluční restart?

Upozorňujeme, že následující text je pouze úvaha autora, která nemusí mít s realitou nic společného.

Včera vyšla výroční aktualizace Windows 10 Mobile (více informací), byť mobilní desítky slaví výročí až na podzim. Update byl v porovnání s počítačovou a tabletovou verzí Windows výrazně chudší, což jsme očekávali. Testovací verze pro Insidery žádné převratné novinky nepřinášely a i sám vedoucí divize Windows a zařízení Terry Myerson v březnu prozradil, že Windows 10 pro malé úhlopříčky displejů byly pro letošní rok odsunuty na druhou kolej. Příští rok však mají přijít nové „cool“ věci, které mají zvýšit zájem vývojářů o tento systém. Jaké novinky by to mohly být?

windows10

One Core

Pro rozvoj dalších spekulací se nejdřív vraťme v čase. V roce 2014, tedy ještě před představením Windows 10, hovořil ředitel Microsotu Satya Nadella o tom, že příští generace Windows bude jeden konvergovaný operační systém pro displeje všech velikostí s jednotnou architekturou (více informací).

windows-on-all-devices-640x273

Mnozí po tomto prohlášení očekávali, že se kompletně smaže rozdíl mezi počítačovou a mobilní verzí Windows, Microsoft však loni v rozčlenění systému neudělal prakticky nic – stále je zde spousta verzí pro počítače (Home / Pro / Enterprise / Education, x86 / x64) a zcela separátní verze pro smartphony.

Postupné přepisování kódu

Windows 10 jsou prezentovány jako služba, která se v čase vyvíjí, a s každou novou verzí je sblížení mobilní a počítačové verze více patrné – oba systémy dokáží provozovat stejné univerzální aplikace a s posledními sestaveními začínají být patrné i společné změny ve fungování systémů, s výročním updatem je to například prakticky stejné Centrum akcí, asistentka Cortana či univerzální Skype, který se brzy naučí posílat SMS.

skype

Z letního updatu počítačových Windows 10 je také patrné, jak Microsoft pomaličku přepisuje části „starých desktopových Windows“ do nového kódu. Ač to na první pohled nevypadá, zcela nový je hlavní panel, který umí několik nových funkcí (např. zobrazování počtu zmeškaných notifikací u připnutých moderních aplikací) a vysloužil si svoji vlastní sekci v moderním nastavení systému. Do tohoto místa se postupně přesouvají jednotlivé položky z Ovládacích panelů a prakticky se dá říci, že běžný uživatel již k nastavení systému Ovládací panely nepotřebuje.

taskbar

Microsoft se těmito postupnými změnami snaží odstranit závislost běžného uživatele na klasických desktopových aplikacích a funkcích a učí uživatele využívat nové moderní součásti systému; tedy ty součásti, které jsou společné jak pro počítače a tablety, tak i pro smartphony.

Plnohodnotná Windows 10 na smartphonu?

A tím se oklikou vracíme zpět Windows 10 Mobile. Proč se jim Microsoft přestal v letošním roce věnovat naplno, aby se k nim příští rok vrátil s „cool“ novinkami? Možná právě proto, že příští rok již žádná mobilní Windows nebudou, ale nahradí je klasická Windows 10, jejichž notnou část Microsoft stihne přepsat do nového univerzálního kódu. Pochopitelně na nich nepoběží klasické win32 aplikace (maximálně v nějaké virtualizované formě á la HP Elite x3), avšak zvládnou obsloužit většinu funkcí, na které je běžný uživatel zvyklý. Tím by se začala vyplňovat vize Satya Nadelly z roku 2014 – mít jeden konvergovaný operační systém pro zařízení všech úhlopříček.

nadella-2015-logo-2

A jaký vlastně mají počítačová Windows na smartphonech smysl? Odpovědí je režim Continuum. Microsoft se netají tím, že Continuum má být stěžejní funkcí, kterou se mají smartphony s Windows odlišovat od konkurence. O to překvapivější je fakt, že se Continuum ve včerejší aktualizaci nedočkalo prakticky žádné novinky, byť se dá najít spousta věcí, které by fungování tohoto režimu posunulo kupředu, např. práce s více aplikacemi najednou, ideálně v oknech. Continuum by také mohlo těžit z hlavního panelu přepracovaného do moderní podoby.

Continuum možná v budoucnu dostanou i levnější smartphony s Windows 10 Mobile

Nahradí univerzální aplikace desktopové programy?

A co bude s win32 aplikacemi? Jejich podpora by mohla být v budoucnu součástí pouze některých edicí Windows 10, určených především do firemního prostředí. Běžného uživatele by však klasické desktopové programy vůbec nemusely zajímat, bohatě si vystačí s moderními aplikacemi. Už nyní máme univerzální balík Microsoft Office, brzy by se mohly přidat programy od Adobe, AutoDesku apod.

Microsoft přestane k zařízením s malými displeji rozdávat Office 365 na rok zdarma

Jeden univerzální systém pro všechny úhlopříčky?

Čeká nás tedy skutečně jedna verze Windows, která poběží jak na počítačích a tabletech, tak na smartphonech? Pokud by chtěl Microsoft něčeho takového docílit, čeká jej velké množství práce. Na druhou stranu další velký update má přijít až v příštím roce, a podle posledního vyjádření Microsoftu nebudou první buildy větve Redstone 2 přinášet žádné nové funkce, a pouze se soustředí na strukturální vylepšení. První mají navíc přijít na řadu počítače a tablety, nová sestavení pro smartphony budou přicházet až o několik týdnů později.

Surface Phone

Výše uvedené spekulace se mohou týkat i bájného smartphonu, který údajně aktuálně vyvíjí divize Surface pod vedením Panose Panaye. Dříve se spekulovalo, že by se mělo jednat o telefon s procesorem Intel, který bude schopný provozovat desktopové aplikace. Intel však vývoj mobilních čipsetů zastavil, tento scénář je tak velmi nepravděpodobný.

Surface-Microsoft-logo

Surface Phone spíše dostane to nejlepší od Qualcommu a nejnovější sestavení univerzálních Windows 10, ovšem bez podpory win32 aplikací a vousatých desktopových částí systému. Takové zařízení by splňovalo ideální scénář blízké budoucnosti – kapesní počítač s adaptivním operačním systémem a univerzálními aplikacemi, který postačí na koncových místech připojit k periferiím (např. do USB-C monitoru, z jehož USB portů bude vyvedena myš a klávesnice).

Opět však opakuji, že jedná pouze o spekulaci, která nemusí mít s realitou nic společného. Nechme se překvapit, s čím Microsoft v následujících měsících přijde.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku