Domů » Články » Úvaha: Chystají v Microsoftu konec Windows 10 Mobile nebo revoluční restart?

Úvaha: Chystají v Microsoftu konec Windows 10 Mobile nebo revoluční restart?

Upozorňujeme, že následující text je pouze úvaha autora, která nemusí mít s realitou nic společného.

Včera vyšla výroční aktualizace Windows 10 Mobile (více informací), byť mobilní desítky slaví výročí až na podzim. Update byl v porovnání s počítačovou a tabletovou verzí Windows výrazně chudší, což jsme očekávali. Testovací verze pro Insidery žádné převratné novinky nepřinášely a i sám vedoucí divize Windows a zařízení Terry Myerson v březnu prozradil, že Windows 10 pro malé úhlopříčky displejů byly pro letošní rok odsunuty na druhou kolej. Příští rok však mají přijít nové „cool“ věci, které mají zvýšit zájem vývojářů o tento systém. Jaké novinky by to mohly být?

windows10

One Core

Pro rozvoj dalších spekulací se nejdřív vraťme v čase. V roce 2014, tedy ještě před představením Windows 10, hovořil ředitel Microsotu Satya Nadella o tom, že příští generace Windows bude jeden konvergovaný operační systém pro displeje všech velikostí s jednotnou architekturou (více informací).

windows-on-all-devices-640x273

Mnozí po tomto prohlášení očekávali, že se kompletně smaže rozdíl mezi počítačovou a mobilní verzí Windows, Microsoft však loni v rozčlenění systému neudělal prakticky nic – stále je zde spousta verzí pro počítače (Home / Pro / Enterprise / Education, x86 / x64) a zcela separátní verze pro smartphony.

Postupné přepisování kódu

Windows 10 jsou prezentovány jako služba, která se v čase vyvíjí, a s každou novou verzí je sblížení mobilní a počítačové verze více patrné – oba systémy dokáží provozovat stejné univerzální aplikace a s posledními sestaveními začínají být patrné i společné změny ve fungování systémů, s výročním updatem je to například prakticky stejné Centrum akcí, asistentka Cortana či univerzální Skype, který se brzy naučí posílat SMS.

skype

Z letního updatu počítačových Windows 10 je také patrné, jak Microsoft pomaličku přepisuje části „starých desktopových Windows“ do nového kódu. Ač to na první pohled nevypadá, zcela nový je hlavní panel, který umí několik nových funkcí (např. zobrazování počtu zmeškaných notifikací u připnutých moderních aplikací) a vysloužil si svoji vlastní sekci v moderním nastavení systému. Do tohoto místa se postupně přesouvají jednotlivé položky z Ovládacích panelů a prakticky se dá říci, že běžný uživatel již k nastavení systému Ovládací panely nepotřebuje.

taskbar

Microsoft se těmito postupnými změnami snaží odstranit závislost běžného uživatele na klasických desktopových aplikacích a funkcích a učí uživatele využívat nové moderní součásti systému; tedy ty součásti, které jsou společné jak pro počítače a tablety, tak i pro smartphony.

Plnohodnotná Windows 10 na smartphonu?

A tím se oklikou vracíme zpět Windows 10 Mobile. Proč se jim Microsoft přestal v letošním roce věnovat naplno, aby se k nim příští rok vrátil s „cool“ novinkami? Možná právě proto, že příští rok již žádná mobilní Windows nebudou, ale nahradí je klasická Windows 10, jejichž notnou část Microsoft stihne přepsat do nového univerzálního kódu. Pochopitelně na nich nepoběží klasické win32 aplikace (maximálně v nějaké virtualizované formě á la HP Elite x3), avšak zvládnou obsloužit většinu funkcí, na které je běžný uživatel zvyklý. Tím by se začala vyplňovat vize Satya Nadelly z roku 2014 – mít jeden konvergovaný operační systém pro zařízení všech úhlopříček.

nadella-2015-logo-2

A jaký vlastně mají počítačová Windows na smartphonech smysl? Odpovědí je režim Continuum. Microsoft se netají tím, že Continuum má být stěžejní funkcí, kterou se mají smartphony s Windows odlišovat od konkurence. O to překvapivější je fakt, že se Continuum ve včerejší aktualizaci nedočkalo prakticky žádné novinky, byť se dá najít spousta věcí, které by fungování tohoto režimu posunulo kupředu, např. práce s více aplikacemi najednou, ideálně v oknech. Continuum by také mohlo těžit z hlavního panelu přepracovaného do moderní podoby.

Continuum možná v budoucnu dostanou i levnější smartphony s Windows 10 Mobile

Nahradí univerzální aplikace desktopové programy?

A co bude s win32 aplikacemi? Jejich podpora by mohla být v budoucnu součástí pouze některých edicí Windows 10, určených především do firemního prostředí. Běžného uživatele by však klasické desktopové programy vůbec nemusely zajímat, bohatě si vystačí s moderními aplikacemi. Už nyní máme univerzální balík Microsoft Office, brzy by se mohly přidat programy od Adobe, AutoDesku apod.

Microsoft přestane k zařízením s malými displeji rozdávat Office 365 na rok zdarma

Jeden univerzální systém pro všechny úhlopříčky?

Čeká nás tedy skutečně jedna verze Windows, která poběží jak na počítačích a tabletech, tak na smartphonech? Pokud by chtěl Microsoft něčeho takového docílit, čeká jej velké množství práce. Na druhou stranu další velký update má přijít až v příštím roce, a podle posledního vyjádření Microsoftu nebudou první buildy větve Redstone 2 přinášet žádné nové funkce, a pouze se soustředí na strukturální vylepšení. První mají navíc přijít na řadu počítače a tablety, nová sestavení pro smartphony budou přicházet až o několik týdnů později.

Surface Phone

Výše uvedené spekulace se mohou týkat i bájného smartphonu, který údajně aktuálně vyvíjí divize Surface pod vedením Panose Panaye. Dříve se spekulovalo, že by se mělo jednat o telefon s procesorem Intel, který bude schopný provozovat desktopové aplikace. Intel však vývoj mobilních čipsetů zastavil, tento scénář je tak velmi nepravděpodobný.

Surface-Microsoft-logo

Surface Phone spíše dostane to nejlepší od Qualcommu a nejnovější sestavení univerzálních Windows 10, ovšem bez podpory win32 aplikací a vousatých desktopových částí systému. Takové zařízení by splňovalo ideální scénář blízké budoucnosti – kapesní počítač s adaptivním operačním systémem a univerzálními aplikacemi, který postačí na koncových místech připojit k periferiím (např. do USB-C monitoru, z jehož USB portů bude vyvedena myš a klávesnice).

Opět však opakuji, že jedná pouze o spekulaci, která nemusí mít s realitou nic společného. Nechme se překvapit, s čím Microsoft v následujících měsících přijde.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

103 komentářů

 1. pet (neregistrovaný)

  dokud nepujdou ze dne na den vsechny android aplikace jak na windows mobile tak v prostredi metro a nezacnou v continuum fungovat i deskto aplikace tak nemaji sanci. pokud by tyhle dve veci udelali jdu si koupit jejich mobil a sanci jim dam :-)

  aplikace v metso a na mobilu jsou priserne, nepouzitelne, oproti androidu k nicemu

  • Nešlo by to napsat ještě jednou? A taky možná vynech pojem Metro, který k Windows nijak nepatří. Pokud už, tak Windows Moder UI, resp. v Windows 10 nástupce Windows Apps.

   • Metro bylo puvodni oznaceni (ktere pouzival i MS), ale musel ho zmenit na Modern kvuli autorskym pravum, ktere na nazev Metro vlastni nekdo jiny.

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  Pokud vezmu pojmy jako jádro, architektůra zajímalo by mě jak to udělají když Intel nechce dělat x86 mobilní procesory do smartphonů…. …ano článek je úvaha protože ARM opravdu jiná architektura než win32.

  Věřím že Intel by mohl udělat restart CoreM a dát ho do mobilů. Takže na mobilech by byla AMD64 architektůra a běžel by normální WINTEL software. Žádné jakoby univerzální aplikace wrapery nebo emulátory .

  • Otázka zní, běžné laptopy jsou výnosná komodita, pozvolný vývoj/evoluce, zaběhnutá výroba, mizerný HW, atd. Která stana by do toho chtěl začít vrtat a vykřikovat, že to nahradíme telefonem, kde je obrovský tlak na cenu a vývoj, kde 998 výrobců nevydělává pokud rovnou neprodělávají? O tomto roky a roky sní jen geekové, výrobci ne, běžní uživatelé ne, akcionáři ne, trh ne (viz osudy hybridů, Lumií, atd.). Ale furt o tom budeme číst, jak by to bylo super:)

   • Johny (neregistrovaný)

    Jenže ty zpomínáš na fakt, že hybridy ani Lumie to nedokážou HW nahradit. Notebooky na tom HW nejsou tak hrozně, samozřejmě ultrabooky je pak řeč jiná, ale řekl bych že to je ta o které bychom se měli bavit, protože ta je dneska ten crossover mezi mobilním (rozuměj lehkým) a neohrabaným desktop/notebook. S ohledem na Mooreovo zákon můžeme předpokládat ( a myslím, že MS předpokládá ), že v blízké budoucnosti (zdroj: [odkaz] ) se zmenší mikrochipy s vysokým výkonem zmenší natolik, že budou dostatečné na ovládání velkého množství věcí a rozhodně to zvládne utáhnout celý plnohodnotný operační system. Dnes možná Intel říká NE, proč by říkal ano, když je ve svých zlatých letech, ale všichni víme jak to s vývojem v technologiích je a jak se snadno obrací názor když pak na to přijde ;-)

   • Johny (neregistrovaný)-naprostý souhlas

   • Tak jinak. Majoritní prodeje jsou ve spodní polovině cenového spektra. Tam, kde se tlačí TN, HD, HDD apod. zoufalosti, u kterých že každý v případě telefonu za 3k kroutí očima, co je to za krám. A u laptopu to klidně prodáš za násobek takové ceny.
    To je zlatá žila, co toho se nevrtá:-)
    Co se týče ultrabooků, pomiňme že z původní idee zůstalo pomalu jen „je to stříbrné“ tak je třeba si uvědomit, že vyšší cena je obvykle obhajitelná jen ve spojení s produktivitou, což není zase tak velká skupina. Navíc to Intel přetlačit 2in1/konvertibly, aby nebyl v přímé konfrontaci s Applem (ktery v dané nejatraktivnější cenové relaci vládne, co si budeme povídat) a kde má luxusního odběratele HW.

   • Johny (neregistrovaný)

    :D UNI ty si děsně pokrokovej :D Už nazýváš HDD a HD zoufalostma, jindy zavrhuješ jack, občas mi přijde že si sem cestoval z budoucnosti s tou svou progresivností :DDD Na druhou stranu sám jsi to řekl. Tyhle věci se stávají pomalu a jistě reliktem a tak to bude vnímat i zákazník. Bude chtít „highend“ vzhled s lowend střevama a v tu chvíli se chtě nechtě tohle překlopí do těch lumii za 3000 co budou pohánět hnusný ultrabooky :D BTW zlatej důl jsou SSD, to je zřejmý o ze zastoupení výrobců, kdy je dělá jak by-product i farma na banány snad :DDD

   • Johny (neregistrovaný): Kompy s SSD stavím i pracovně už tak 5 let? HDD je opravdu out (pro systém). HD rozlišení áka 200ppi nás (nás tady) nezajímá kolik let, resp. od nástupu Retiny, resp. se podívej, kolik lidí zde vykřikuje, že dokonce i retina je zoufalost (já ne):) Tak nevím to s tím pokrokovým:)

  • android alfa samec (neregistrovaný)

   Pokud srvonavas „architektury“ ARM a Win32, tak si pletes pojem a prujem.

  • Tak – páni programátoři už by se také mohli pochlapit a na to ARM prostě ty Windows portovat. Dokud bude existovat duál a byť i náznak tvrzení, že pro Win32 aplikace to nejde, je to naprosto k ničemu, a to do té doby, než pro uživatele stěžejní aplikace dostanou svou „moderní“ verzi.

   • Jenze 99% vyrobcu nebude chtit zprznit svou aplikaci, aby udelal ochuzenou ‚moderni‘ aplikaci. Je mozna fajn, mit jednu aplikaci na vsechny mozne i nemozne tablety/telefony/pocitace, ale plati tady to co jinde …. umi to vsechno, ale nic poradne.

 3. Úvaha : Da sa zvýšiť čitateľnosť webu inak než článkami o MS ? Bohužiaľ nie nikde inde nie je diskusia – aj keď 4 trollovia a 200 komentárov neznamená návštevnosť.

 4. Já to vidím podobně jako autor článku. A vzhledem k tomu, že se Google chystá k něčemu podobnému, měl by Microsoft zrychlit…..

 5. Pišta (neregistrovaný)

  Pokud tam zůstanou dlažky a vejde se to cenově do patnácti (no, raděj deseti) tisíc, tak si to koupím rád. V opačném případě mám smůlu, anžto Androida nechci, iPhone je předraženej – takže to vypadá na poštovního holuba doplněného o dva kelímky spojené špagátem :)

 6. Microsoft je slon v porcelane, platformu si likviduje sam svojimi rozhodnutiami. Tieto mokre sny o univerzalnom konvergetnom a neviem akom OS si mohli snivat v tichosti este 2 roky, vyvijat ten super duper system a ked bude hotovy, potom ho vydat. Co sa deje teraz, to je unahlena snaha presvedcit svet, ze im neunika vlak ale ze vlastne konkurencia je pozadu.

  Tak rok dozadu, mozno rok a pol, bol WP na celkom dobrej ceste stat sa tretim stabilizovanym OS. Verzia 8.1 nemala zasadne nedostatky, stacilo este 2 roky robit to co robi konkurencia – raz za rok zvysit cislo, spravit velku tlacovku o tom, ze aky je to super system. V europe na mnohych trhoch mali dvojciferny podiel… Ale co spravil MS miesto toho? Ohlasil dalsi restart (ako keby ich nebolo malo vsak), uplne sprostym sposobom zabil Nokiu ako znacku, prestal vyrabat a dodavat Lumie skor, ako vobec vydal Win 10, skor ako vobec zacal predavat 950. Je normalne ohlasit koniec produktovej linie skor, ako sa zacne predavat sucasny model z tej serie? Ak to nie je zabijanie platformy tak uz neviem co…

  • duverivy uzivatel WP (neregistrovaný)

   MS neunika vlak, vlak jiz davno odjel a MS jeste jenom doma kouka na web zeleznic a planuje si koupit listek pres eshop.

  • kjkszpj (neregistrovaný)

   100% sa zhodujem s tvojim názorom! Niekedy mi to pripadá naozaj tak, akoby to cielene likvidovali!

  • q (neregistrovaný)

   Pises hluposti. Tak rok dva dozadu sa tu vypisovalo aky je WP 8 obmedzeny, ze nic neie, hlupo sa ovlada. A zrazu to je inak? Skleroza?

 7. Pamatuji si na nějaké úvahy ohledně Symbianu…a nakonec opravdu skončil. Že by šel WP v jeho stopách?

  • Úvahy o Symbianu nebyly nijak objevné, systém založený ještě na Epocu zkrátka jednoho úterního večera totálně morálně zastaral (nebyl sám) a to mohlo vést jen k ukončení a bez náhrady:)

  • q (neregistrovaný)

   Lenze Symbian Nokia zrusila, jednoznacne povedala, ze konci.

 8. jmenopriezvisko

  Za pár let představí MS Linux, doufejme, že mezitím stihne veřejná správa a podniky v EU přejít na UBUNTU a odříznout tak MS od příjmů z licencování.

  • strejda (neregistrovaný)

   Uz by mely zacit prechazet na UBUNTU, „za par let“ uz je blizko :)))) LOOOOL

  • Bublina (neregistrovaný)

   Státní správa už na Linux dlabe. Zkoušeli to v Mnichově a nakonec se pokorně vrátili k Windows.

   • jmenopriezvisko

    Není pravda, V Mnichově stále jedou na LiMuxu, byla to kachna, na Linuxu jede spousta municipalit ve Španělsku, Litevská Policie, několik málo vesnic v ČR a základních škol a gymnázií.

 9. lerion (neregistrovaný)

  Autor clanku si plete pojmy jako „uzivatelske rozhrani“ a „jadro systemu“. Windows 10 Mobile uz ted maji stejne jadro systemu. A to, ze notifikacni centrum bylo doposud jine neni otazkou zadneho jadra. Takze uz zakladni myslenka uvahy vyse je chybna.

  A ted moje uvaha – pouzivam Windows 10 Mobile kazdy den a systemu jako takovemu dle meho nazoru vubec nic nechybi. Umi vse, co by mel mobilni system umet a jeste ma par hodne zajimavych vychytavek, ktere jsou peknou pridanou hodnotou.

  Co ale systemu chybi, tak je duvera vyvojaru a verejnosti v system. Marketingove oddeleni Microsoftu a vubec cela jejich komunikace je neco naprosto hrozneho. Pokud Apple dokaze prodat exkrement v krabicce, MS nedokaze pomalu ani darovat zlatou cihlu (tim neprirovnavam iPhone k ho… a W10M k zlatu, to fakt ne).

  Vyvojari tomuto systemu neveri, .NET developeru je vseobecne nedostatek (protoze populatni technologie) a kdyz uz nekdo v .NETu dobre umi, uzivi se lepe jinou praci nez vyvojem Flappy Birds… Navic platfroma ma maly pocet uzivatelu, o to vic na to kaslat.
  Dalsi veci je dostupnost telefonu. Geekove maji k dispozici prakticky jen HP Elite X3 nebo Lumie 950 (XL). Naopak low end uzivatele maji jen 650 a 550, ktere uz pomalu mizi z regalu. Nic mezi neni. Takze vyber je maly, to se pak blbe prodava sebelepsi system.
  No a to dohromady dava v souctu spatnou povest a malo aplikaci.

  Windows 10 Mobile jsou dle meho kvalitni OS, ale samotny OS jeste na uspech nestaci (viz BB10 nebo Meego)

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Tak stejné jádro ? Od kdy že je instrukční sada pro procesory ARM kompatibilní a i386 kompatibilní stejná?

   • lerion (neregistrovaný)

    Proc by mela byt? Jedno a to same jadro muze byt zkompilovano pro ruzne architektury.

   • fanousek (neregistrovaný)

    Funkcne je totozna. Na linuxu to taky nerozlisujes.

   • lerion (neregistrovaný)

    Jinak Martine toto neni zadna novinka. Uz Windows Embeded bezely na stejnem NT jadre.

   • Martin P. (neregistrovaný)

    Jo ježe zkompilované pro jinou architektůru není právě stejné.

    Nehledě že je to opačně …jádro nezkompilujete… Jádro není vstup, ale výstup procesu. Zkompilováváte zdrojový kód a podle parametrů kompilace to je jádro pro nějakou architektůru, nikoliv ale stejné\totožné jádro.

   • Martin P. (neregistrovaný)

    Jinak myslím že na tohle téma že nerozlišujete co je jiná platforma a architektůra jsme tu už psali ne?

   • Martin P.: Co znamena stejne jadro? Stejny zdrojovy kod nebo sejny vygenerovany binar? Pak by bylo jine i jadro zkompilovane pro instrukcni sadu prvniho Core a dnesniho Core i7, prestoze oba pouzivaji instrukcni sadu x86-64 (AMD64), tak moderni CPU maji rozsirenou instrukcni sadu, navic u kazdeho CPU muze pro preklad toho sameho zdrojaku v C pouzit jina sekvence instrukci v zavislosti na efektivite jejich implementace.
    MS mysli stejne jadro = stejny zdrojovy kod, dnes se i pro jadro OS pouziva nejaky vyssi prenosny jazyk (napr. C) s tim, ze se platformove zavisle casti prekladaji na zaklade direktiv prekladace. V assembleru se pise minimalne, pri komplexite OS by se vyvojari uprogramovali k smrti. Ostatne C vzniklo jako jazyk pro vyvoj UNIXu.

   • lerion: Vetev Windows Embedded Standard zalozena na WinNT byly de-facto osekane desktopove systemy, pouzivaji se v bankomatech, kasach atd.

    Vetev embedded zalozena na Windows CE (pouzivana pod PocketPC, Windows Mobile nebo v autech) nepouziva jadro WinNT, ma vlastni realtimove jadro.

   • Martin P. (neregistrovaný)

    Jenže není řeč o Intel Core ( Solo?) vs i7 kteří jsou vývojová řada na stále stejné platformě.

    Řeč o platformě mobilní telefony s architekturou ARM a proti platformě PC s architekturou mobilech s AMD64… ….nízkoúrovňové části operačního systému jako zaváděč, jádro, nebo ovladače pro ARM a AMD64 těžko mají stejný zdrojový kód natož aby z toho lezlo binárně stejné jádro. …hlavní ale není nějaké CRC jádra, ale binární kompatibilita

    . A to by znamenalo, že spustitelný program na Win10 PRo nakopírujete třeba na SD kartu a spustíte ho na Windows 10 mobile. Žádná rekompilace, žádná emulace… …jenže to se v případě ARM a i386 neděje ani v linuxu. Pokud je to zkompilované pro ARM na i386 to nepustíte a musíte sehnat verzi zkopilovanou pro i386 nebo obráceně..

   • Ono ani program zkompilovany pro Core i7 si nespustis na starem Core nebo Duronu.
    Podivej se treba na jadro Linuxu nebo BSD, ma jeden zdrojak a kompiluje se pro vsechny podporovane platformy, platformove specificky kod se refi direktivou prekladace. To same plati pro ovladace zarizeni, pri jejich komplexnosti je nikdo ciste v assompleru nepise. Jazyk C vzniknul prave pro takove ukoly…efektivni a prenostileny kod a je na to fakt dobrej.

   • Na binarni kompatibilitu se nehraje, dulezita je kompatibilita API, proste vezmes 1 zdrojak a zkompilujes ho pro x86, ARM, MIPS, Power…porad je to ten stejny program bezici nad tim stejnym Linuxem/BSD

   • Ostantne UWP to resi stejne, mas 1 zdrojak a prekladac vytvori distribucni balik s kodem pro zvolene platformy, ke kteremu prida prislusne zkompilovane runtime knihovny. A podle toho, na kterou platformu instalujes, ti Store posle balicek.
    Android resil prenositelnost bud Dalvikem, tj. interpretem s JIT kompilaci, od verze 4.4 ART provadi preklad do nativniho kodu cilove platformy pri instalaci.

   • Johny (neregistrovaný)

    Lerio: „dle meho nazoru vubec nic nechybi.“ a to je právě ono ;D Není to o nějaké nenaplněné důvěře, ale o tom, že ten system je léty prověřeně marnej ;D Říkají to v hojné míře sami uživatelé, kteří ho nyní hromadně opouští a tady v diskuzi haní, proč asi :-)

   • lerion (neregistrovaný)

    Tak mi rekni, co systemu jako takovemu chybi. Poskytuje uplne vse, co poskytovat ma a jeste spoustu navic.
    A to, ze nejsou aplikace neni chyba systemu, ale nekolika jinych faktoru pocinajicich naprosto strasnou marketingovou strategii Microsoftu.

   • Johny (neregistrovaný)

    Chybí mu jasně definované UI.

   • Johny (neregistrovaný)

    LERION : Mimochodem tenhle rozhovor: [odkaz] si uložim do oblíbenejch a vždycky vám s nim dam pomyslně tady s htcjirkou a dalšíma podobjema chytrákama co tu hlásili jak „velká typografie je super“ „menu dole!“ „proč je hamburger vlevo nahoře“ a že tomu nerozumim, po hubě. Tady to máte z první ruky, přesně to, co jsem vám říkal já. Omluva by byla na místě, ale asi zbytečně na ni od vás čekat, že?

 10. jay (neregistrovaný)

  Povedzme si narovinu, MS ťažil najviac z mena a značky Nokia, ktorá v minulosti znamenala veľkým svietiacim slovom KVALITA. Bez telefónov ťažko nejak prerazí…nemá ako.

  • lerion (neregistrovaný)

   Ja bych prave rekl, ze netezil. A to je stalo pomerne dost miliard… Obchodni znacky Nokia a Lumia mohl vytezit dostatecne na to, aby se dostal a udrzel na trhu. Nezvladli to.

  • (neregistrovaný)

   Nelze nez souhlasit tady s jay. Kdyby microsoft nekoupil Nokiu , windows by uz tady nebyly. Je to opravdu tak.

   • kjkszpj (neregistrovaný)

    No a takto po kúpe tu budú trošku dlhšie, ale telefóny nokia padli za obeť.

 11. Signály, že se MS k něčemu takovému chystá poprvé zazněly ze strany Valve. Pokud MS „násilím“ zařízne Win32, pohřbí celý Windows. Ten systém žije z historie a z obrovského množství Win32 aplikací. Na UWP sere pes a MS už nikdy nepřitáhne takovou podporu vývojářů jakou mě v legacy časech Win95-XP, ani kdyby Nadella běhal po podiu a řval Developers Developers jako tenkrát Ballmer.

  • PN (neregistrovaný)

   MS skutečně nemůže zaříznout WIN32 API, proto si WIN sebou nesou hodně kódu pro kompatibilitu. UWP aplikace jsou pěkné (běží na více WIN: desktop, mobile, IoT Core), je to jasná budoucnost ve směru, ale pro mnoho tvůrců jsou nevhodné protože se musí původní desktopová aplikace dosti upravit pro UWP (neříkám přepsat, je to něco jiného, hlavně nahradit všechny blokující funkce asynchronními, mnoho toho je v UWP jinak), UWP aplikace není EXE a je trochu horší ji instalovat mimo stažení ze Store. Proto stále raději používám standardní WIN API než UWP. Ale pokud chci udělat aplikaci aby běžela i na telefonu nebo malině, tam musím do UWP. Když dělám aplikaci a uvažuji o její portaci na Android, tak také raději použiji UWP. Ale kdo dělal klasické WIN API, tak UWP je skutečně dost jiné, stejné možnosti, ale hlavně jinak naprogramované.

   • UWP rozhodne nenabizi stejne moznosti jako Win API. Uz z podstaty veci nemuze.

 12. Aby to malo budúci rok vôbec zmysel, či ešte zostanú nejaký užívatelia windows mobile/windows phone

 13. culork (neregistrovaný)

  Náhodou, zdá sa, že Microsoftu stratégia nebojovať na všetkých frontoch naraz ale rozširovať podiel postupne celkom vychádza.
  Na PC má Windows prakticky monopol, na notebookoch rovnako, to isté pri zariadeniach 2v1, teraz sa Windows postupne prelieva do segmentu tabletov, kde má mesiac po mesiaci vyšší podiel, a po tabletoch už logicky zostáva len segment smartfónov. A keď bude Windows vo všetkých zariadeniach väčších od telefónu, tak aj na Windows v mobile sa ľudia budú pozerať inak. A to, že tam zákazníci nájdu rovnaké prostredie UI aj tie isté aplikácie, ktoré už dôverne poznajú z väčších zariadení bude pre Microsoft veľká výhoda. Takže pokiaľ to Microsoft nejak nezmrví tak by som to vôbec nevidel čierno.

  • Trochu pozor na ten monopol. V Americe má OSX nějaké zastoupení, zase ne že ne a drtivá většina pirátských instalací Winů je MS k ničemu, naopak, přítěž z pohledu bezpečnosti platformy. Někdo se tu navíc občas ohání nějakými prodeji Chromebooků. A pár procent Linuxu. MS si bezesporu velmi dobře uvědomuje oslabování pozice Winů, ne náhodou radši dal W10 na rok zdarma, protože po fiasku s W8 ví, že by se pohár trpělivosti (podpořené sice kvalitním ale nedodělaným W10) mohl velmi snadno zvrhnout….

 14. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Uz jenom fakt, ze vznikaji podobne uvahy sam o sobe jasne ukazuje, ze v tom, co MS zamysli, nema jasno ani, MS promine, samotny MS. Naprosto nejasna strategie, nejista budoucnost, mlzeni, posouvani terminu, nepromyslena prohlaseni – to vsechno odrazuje i ty zbytky vyvojaru a uzivatelu, kteri jeste zustali platforme verni. Duvera v schopnost dostat slibum a dodat kvalitni pordukt je nenapravitelne nalomena. Navic je videt, ze MS ujizdi vlak i v tradicnich oblastech dominance – W10 zdarma ani zdaleka nenaplnuji predpokladane tempo adopce a MS klesa podil i v dektopove oblasti. A s tim co chysta konkurence to nevypada, ze by se klesajici trend mel otocit, naopak bude zrychlovat.

  • culork (neregistrovaný)

   A čo chystá konkurencia? Apple viaže software na svoj drahý hardware, takže sa hrá stále viacmenej na svojom piesočku. A Google podľa správ z posledných dní len teraz začína rozbiehať vývoj zjednoteného OS, ktorý má v úplne rannom štádiu vývoja, čo je vlastne rovnaká stratégia akú razí MS s Win10, akurát že MS má svoj jednotný OS už dávno na trhu, kým Google je na úplnom začiatku.

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    No vidis – MS sice ma pseudojednotny (v souvislosti s W10 a W10M opravdu nelze mluvit o jednotnem systemu, to je jenom marketingova vejicka na intelektualne mene zdatne jedince) system a prece u uzivatelu o nej neni zajem a podil MS pada jak na desktopech, tak v mobilech – tam ten sesup na nulu byl primo raketovy.

   • culork (neregistrovaný)

    Ja stále neviem kde vidíš pád Windows na desktopoch/notebookoch. Kto rastie na úkor Windows? Chrome alebo Linux, ktoré majú dokopy celosvetovo v tomto segmente sotva 2% :D

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    Je videt, ze to moc nesledujes. Tady mas neco ke cteni:
    [odkaz]

    A jen tak mimochodem, v dubnu mel MS na desktopech 89.23%, v cervenci, kdy byly finisovaly desitky zdarma, uz jenom 88.39%: [odkaz]

    Chlape, to jsou verejne dostupna data, takze opravdu neni duvod, aby ses tu takto ztrapnoval.

    A ted kvizova otazka. Kterym smerem se podil bude ubirat po tom, co nabidka desitek zdarma skoncila?

   • culork (neregistrovaný)

    [odkaz]
    Takže presne ako vravím. Linux stále na svojom 1%, Windows 90% a Apple(macOS) 9%. Chcel by som vlastniť aspoň 1% akcií takto upadajúceho Microsoftu :D
    Každopádne už sme úplne mimo témy článku takže túto veselú debatu s tebou končím :)

   • Nie že by na tom záležalo, ale za júl 2016 netmarketshare.com uvádza pre Windows 89.79%.
    Mac potom 7.87% a Linux 2.33%.

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    Zaklinac: odkaz tam mas, pokud ve W10M je funkcni kalkulacka, muzes si to secist sam. ;-)

   • Arakin, kalkulačka blbne zjavne tebe ;)
    [odkaz]

   • tomas (neregistrovaný)

    arakin… pocital si tie percenta? dal som si tu namahu a spocital som kolko v tej tabulke na ktru si dal odkaz ma win podiel a vyslo mi cislo 89,77. odkial si zobral 88,39?

  • kropovez (neregistrovaný)

   Asi tak, konkurence jen vyčkává, až MS udělá zase nějakou chybu, na které by mohli těžit.

   • Miloš (neregistrovaný)

    No mají to celkem snadné, Microsofti, dělají botu za botou.

   • kropovez (neregistrovaný)

    To je pravda :D Stále si ale myslím, že W10M přelomná bude, jen ještě nepřišel ten správný čas. Ostatně, pořád je co opravovat.

  • Zdálo se že w10m bude přelomová verze co naláká výrobce, vývojáře a samo uživatele, od vánoc se to však nehlo a vlajkové lodi 950 které tomu měly také napomoci, se dočkaly vlažného přijetí, po hw stránce fajn telefony jinak.

  • q (neregistrovaný)

   Vynimocne s tebou suhlasim. Asi je v MS viac nazorov a ani jeden nevie ziskat vacsinu

 15. Miloš (neregistrovaný)

  Zajímalo by mě proč musím tady v diskuzi číst úvahy nějakého šaška Leriona, založ si blog nebo stránky a tam si piš co chces.

  • Celý článek je úvaha, takže se mohou uvahy rozvíjet i pod článkem.Zatím co tvůj komentář je jen prsknutí, Lerionovy úvahy jsou mnohem lepší ke čtení a i hodnotnější.Pokud chceš někoho posílat na vlastní blog můžeš tak učinit sám a zde to číst nemusíš.

   • Ty už taky nevylejzas, vy se chytnete s L radši za ruce nebo za něco a Běžte na wmmanii

 16. qooo (neregistrovaný)

  Ta uvaha je celkem pekne napsana :)

  • Má něco do sebe, jen je bohužel od věčného kritika celé SM, kterému se nelíbí práce redaktorů, všechno ví líp. od všeho má klíče, ale stále sem leze.

 17. qooo (neregistrovaný)

  Jinak W10M je vlastne okrajenej W10. V Continuu na monitoru je skoro stejny jako W10 vcetne stejnzch apek.

  • Continuum se zdál být převratný, měl nalákat uživatele ale nestejně po něm ani pes….opět MS dobrý nápad ale neumí jej prosadit mezi uživatele, to samé cele mobilní Win, měli možná zachovat i ty původní před WP7, okolo WindowsMobile 5/6 a starších včetně pocket pc, byla obrovská komunita, kterou ms ukončením ztratil a většina tak přešla k androidu.

   • V podnikovej sfére údajne Continuum spôsobil dosť rozruch.
    U bežných užívateľov logicky ani nie.

   • Tak já měl na mysli běžné uživatele, pokud je to jak píšeš, ms se přesměrování mob. Win do firemní sféry,, možná i podaří.

   • qooo (neregistrovaný)

    No nyní musim rict je to vic Pocket PC nez starsi WM

   • qooo (neregistrovaný)

    Souhlas se spatnym prosazevanim

   • Zaklinac: Docela by me zajimalo, v ktere podnikove sfere ten rozruch nastal.

   • Tedy: Bežný užívateľ nemá ako Continuum využiť. MS sa ani netají, že keď neuspel v consumer market, orientuje sa na enterprise.
    Zipiik: Konkrétne neviem, čítal som to v nejakých článkoch. Nakoniec, kvôli tomu vzniklo HP Elite, takže niečo pravdy na tom bude.

   • Zaklinac: Otazkou je, jak HP s Elite uspeje…aby to za chvili nepribaloval ke kazde objednavce nad 20 notebooku zdarma.

   • Zipiik: Údajne sa bude vyrábať v malých sériách.

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    V podnikové sféře Continuum nezpusobilo vubec nic.

   • Samozrejme, veď ty si všade bol, všetko videl, všetko vieš a ku všetkému máš čo povedať.
    Stelesnený chrobák Truhlík.

   • Zaklinac: a nejsi tak trochu stejny, kdyz tvrdis opak ? Muzes napsat kde to treba vyvolalo ten ruzruch ?

 18. qooo: To co umi dnes (po vyrocnim update) W10 a W10M melo byt nejpozdeji uz ve WP8, pak by se daly pochopit dlazdice v PC, jednotne aplikace Store.
  Problemem je i to, ze MS bud neumel nebo nechtel kolem startu W10 udelat show, prodat Windows zakaznikum. Mel vydat W10 na PC/notebooky/tablety a telefony naraz, ukazat, jak rozepisu email na telefonu, dokoncim ho na PC, jak mi nabehne na PC notifikace prichozi SMS, na kterou odpovim, prijmu hovor, sdilim rozpracovane dokumenty mezi zarizenima…proste neco, co nadchne i bezneho uzivatele. Misto toho vydal v lete W10 v ne zrovna nejlepsi forme, napodzim W10M, ktere nebyly stabilni ani na novych telefonech. Takhle nikoho nepritahnu, Continuum oceni mozna par geeku, kteri vidi, kam by to mohlo pokracovat, ale bezny uzivatel nestoji o 1 fullscreen aplikaci na monitoru.

 19. Takže asi budu muset i rodiče naverbovat na Android. Další problém u Lumie 830 (zatím WP 8.1). Jasně, možná za to může aplikace, ale jak se na to asi otec dívá? Odjeli na dovolenou s funkční nainstalovanou aplikací mapy.cz včetně nahraných offline map. Po dvou dnech mi volal,ze to nějak nefunguje, že tam není žádná mapa. Ano já bych to asi příliš neřešil, prostě stalo se… Ale já chtěl pro rodiče funkční systém od kterého jsem čekal spolehlivost. Místo toho musím řešit po telefonu tohle. Už jsme to zvládli odinstalovat… Stáhnout znovu a instalovat… Ale jakýsi problém s instalací pro změnu, pořád se to jakože instaluje nebo jak mi to popisoval. Proboha proč?

 20. mateszavinac (neregistrovaný)

  Jeden OS byl léta moje vize ( proč neběží na smartphonech W95?) a protože jsem se na Androidu po 4 letech nudil ( ač bývalý user RH Linux 7.1)-,přešel jsem na Lumii 950.V rodině jsme provozovali 3 Galaxy (SIII,V a VI), největší designový počin po letech byly zakulacené růžky ikon…hmm a bohužel od galaxy III pokles kvality foťáku. Bordel v adresářích – s tím jsem se potýkal už v 90. letech na Linuxu a to bohužel zůstalo . Rozhodující pro výběr byl foťák Carl Zeiss( děti) , Continuum, design prostředí. Continuum slouží v práci a na chalupě (notebooky už neobnovím) a stačí mi i tak jak je. Očekávám ,že v budoucnu půjdou spustit .exe soubory a chtěl jsem být u vývoje – to je budoucnost. Jinak z Androidu mi chybí akorát zásadní aplikace ipivovary.cz, ale tu jsem nahradil odkazem Edge připnutým na ploše. Galaxy ani iPhone nejsou špatní , ale už jsou téměř 2 roky stejní a žádná vize.
  P.S.Nadchlo mne propojení navigace Maps, Edge a Continuum…o tom nebyl ještě žádný článek :-)

 21. Ono je to jednoduché… buď šikovně uchopí to, co funguje (mobilní desktop – zatím s přehledem nejlépe ho uchopil Android) nebo bude lepší to ukončit… bylo by fajn kdyby vyšla ta první varianta, to bysme se i my pamětníci konečně dočkali těch nových Windows Mobile, místo kterých se nám tehdy MS vysmál do tváře tímhle 3310kovým pokusem v mylné představě, že vyměníme „barák“ za „krabici“ a budeme spokojeni :-D

 22. jmenopriezvisko

  Continuum je neskutečná nesmyslnost a slepá cesta. Oni prodávají dock k tomu, co umí Android bezdrátově pomocí DLNA a sdílení obrazovky. Ten jejich dock je vlastně jen redukce za 3000,- za to si můžu koupit rovnou celý malý počítač s Remixem, na který jsou dostupné miliony kvalitních aplikací na home office small office využití mnohem chytřejší řešení než Continuum. [odkaz]

  • Vidno ze ti o tom akurat tak h*vno vies :D

   • Počkej, já to dohledám, má to ve sbírce mých hlodů na jeho osobu, opět to sem sedí….mám:
    Rozumí tomu jak koza raketovému motoru, ale svoje si namektat prostě musí, nic víc.

  • Continuum není nic světoborného ale je to velmi dobrá věc a divím se, že tohle neměl dřív Android, ale tak některé i „běžné“ nápady trvají nepochopitelně několik let… stačí se jen podívat, jak dlouho Googlu trvalo, než Keep začal umět kreslené poznámky, které dřív uměly VŠECHNA dotyková zařízení :-/ Ale tak ono je to tím, že dřív se MNOHEM víc přemýšlelo…

   • jmenopriezvisko

    On to právě uměl Android dávno před MS, zhruba od verze 4.0 všechny androidy:
    [odkaz]

   • Tak Google jasně věděl (na rozdíl od MS), že nikoho fullscreen OS na 15-100″ zobrazovači tak nějak netankuje:) MS to musel zjistit až nárazem do zdi, zrovna MS s jeho okny 20 let zpětně…..
    Nový OS od G je jistě od počátku psán jako okenní. Multiwindows v Androidu je jen reakce na iOS. A jistě Google stála dost vývojových prostředků.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).