Domů » Články » Výroční update mobilních Windows 10 je tu: Jaké přináší novinky?

Výroční update mobilních Windows 10 je tu: Jaké přináší novinky?

V předminulém týdnu Microsoft vydal výroční aktualizaci systému Windows 10 pro počítače, tablety a Hololens (předtím ještě pro Xbox), dnes se konečně po několika odkladech dočkaly i smartphony. Na rozdíl od výše uvedených zařízení je mobilní update spíše kosmetický; Microsoft si dal pro letošní rok s mobilními Windows oddechový čas a větší množství novinek chystá až na příští rok. I tak lze v systému najít několik zajímavých funkcí, na něž se nyní podíváme.

WindowsMobile-650x366

Centrum akcí

Patrně nejviditelnější změna se odehrála v notifikacích, vzhled Centra akcí jde nyní ruku v ruce s počítačovými Windows. Novinkou je tak seskupování notifikací v rámci jedné aplikace, možnost zobrazení počtu viditelných a skrytých oznámení a také přiřazování priorit aplikacím, jejichž oznámení jsou pro vás méně či více důležitá. Hlavičky notifikací zabírají méně prostoru, za to mohou obsahovat tzv. hero image, tedy obrázek, který bude oznámení reprezentovat.

Součástí Centra akcí jsou i rychlé přepínače, přičemž nově je možné editovat pořadí všech, nejen těch v horním, vždy zobrazeném řádku. Pokud navíc některé z přepínačů nepoužíváte, můžete vypnout jejich zobrazování.

sgd

Microsoft Edge

Internetový prohlížeč Edge se konečně učí staré funkce, které uměl jeho předchůdce Internet Explorer – je možné se gesty tažením po displeji vlevo či vpravo posouvat o stránku zpět/vpřed. V adresním řádku je také konečně možné psát tahy po klávesnici.

wp_ss_20160414_0003

Edge také konečně podporuje stahování souborů na pozadí, ukládání souborů je nově ohlašováno vyskakujícím oknem a notifikace stahování obsahuje jméno souboru, zdrojový web a progres stahování. Jinak jsou změny spíše kosmetické, zvětšilo se kolečko s křížkem pro zavření otevřeného panelu; panely otevřené z externí aplikace se po stisknutí tlačítka zpět zavírají, InPrivate panely se nově otevírají tlačítkem + v přehledu panelů.

Nastavení

Změny potkaly i systémové Nastavení, v podsekcích se nově objevují ikony zvyšující přehlednost, v nastavení aktualizací je nově možné vybrat si čas aktivního používání, kdy vás telefon nebude vyrušovat instalováním updatů. Do nastavení byl přidána sekce aplikací pro webové stránky, do níž je možné přidávat seznamy aplikací, které se otevřou při kliknutí na odkaz namísto webového prostředí dané služby (Facebook, Endomondo apod.). Nastavení dolní lišty tlačítek dostalo v nastavení vlastní sekci, do personalizace bylo přesunuto nastavení obrazovky rychlého přehledu (Glance Screen).

Windows Store

Obchod aplikací dostal nové uživatelské rozhraní a také několik nových funkcí, například lze odstraňovat aplikace ze sekce Moje knihovna. To se hodí v případě, že jste si stáhli aplikaci jen tak na vyzkoušení a víte, že už se k ní nebudete chtít vracet.

Nové je zobrazování stavu stahování, které ukazuje velikost aplikace; staronovou funkcí je pak oznamování, které aplikace byly během vaší nečinnosti automaticky aktualizovány.

Zamykací obrazovka

Vítané změny potkaly i zamykací obrazovku. V levém spodním rohu se usadila ikonka fotoaparátu, jehož aplikace se spustí dlouhým stiskem tlačítka. Přímo na zamykací obrazovce se také nově zobrazují ovládací prvky hudebního přehrávače.

media-controls-lock-screen-576x1024

Cortana

Personální asistentka Cortana se naučila záplavu nových funkcí, které v našich končinách bohužel nevyužijeme, neboť Cortana není v naší mateřštině podporována. Což je velká škoda, po poslední aktualizaci totiž umí synchronizovat notifikace napříč všemi zařízeními.

wp_ss_20160413_0010-576x1024

Univerzální Skype

Stejně jako na počítačích se Microsoft vzdal myšlenky integrovat Skype přímo do systému a vydal zcela novou univerzální aplikaci, která obslouží veškeré funkce tohoto komunikačního nástroje. Brzy by mělo jít přes univerzální Skype posílat i zprávy SMS, a to dokonce i z počítačů a tabletů s Windows 10.

Co nám Microsoft vzal?

Windows 10 Mobile se ale nenaučila pouze novým věcem, některé méně používané funkce byly naopak ze systému odstraněny. Chybí prostředí Dětský koutek, a také již není možné sdílet hesla k Wi-Fi mezi lidmi ve vašem adresáři. Někteří také budou postrádat aplikaci FM Rádio.

Další drobnosti

Malé novinky lze potkávat snad v každé části systému – systémová klávesnice dostala nové emotikony, na telefonech Lumia 830 a 640 je možné přesouvat klávesnici na libovolné místo. Doručenky SMS zpráv konečně nechodí jako samostatné zprávy apod., v aplikaci Zprávy lze nově používat gesta. Uživatele Microsoft Display Docku v režimu Continuum potěší podpora USB ethernetové redukcí, takže nebude nutné spoléhat se pouze na bezdrátový internet.

wp_ss_20160413_0019-992x1024

Aktualizaci je možné stáhnout pouze na smartphonech, které oficiálně podporují systém Windows 10 Mobile, u nás jsou to zejména Lumie řad x30, x40 a x50. Pokud jste si na smartphone ještě Windows 10 Mobile nenainstalovali a máte to v plánu, musíte použít aplikaci Upgrade Advisor, kterou si můžete stáhnout z následujícího odkazu.

Aktualisierungsratgeber
Aktualisierungsratgeber
Autor: ‪Microsoft Corporation‬
Cena: unknown

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
35 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments