Domů » Články » Výroční update mobilních Windows 10 je tu: Jaké přináší novinky?

Výroční update mobilních Windows 10 je tu: Jaké přináší novinky?

V předminulém týdnu Microsoft vydal výroční aktualizaci systému Windows 10 pro počítače, tablety a Hololens (předtím ještě pro Xbox), dnes se konečně po několika odkladech dočkaly i smartphony. Na rozdíl od výše uvedených zařízení je mobilní update spíše kosmetický; Microsoft si dal pro letošní rok s mobilními Windows oddechový čas a větší množství novinek chystá až na příští rok. I tak lze v systému najít několik zajímavých funkcí, na něž se nyní podíváme.

WindowsMobile-650x366

Centrum akcí

Patrně nejviditelnější změna se odehrála v notifikacích, vzhled Centra akcí jde nyní ruku v ruce s počítačovými Windows. Novinkou je tak seskupování notifikací v rámci jedné aplikace, možnost zobrazení počtu viditelných a skrytých oznámení a také přiřazování priorit aplikacím, jejichž oznámení jsou pro vás méně či více důležitá. Hlavičky notifikací zabírají méně prostoru, za to mohou obsahovat tzv. hero image, tedy obrázek, který bude oznámení reprezentovat.

Součástí Centra akcí jsou i rychlé přepínače, přičemž nově je možné editovat pořadí všech, nejen těch v horním, vždy zobrazeném řádku. Pokud navíc některé z přepínačů nepoužíváte, můžete vypnout jejich zobrazování.

sgd

Microsoft Edge

Internetový prohlížeč Edge se konečně učí staré funkce, které uměl jeho předchůdce Internet Explorer – je možné se gesty tažením po displeji vlevo či vpravo posouvat o stránku zpět/vpřed. V adresním řádku je také konečně možné psát tahy po klávesnici.

wp_ss_20160414_0003

Edge také konečně podporuje stahování souborů na pozadí, ukládání souborů je nově ohlašováno vyskakujícím oknem a notifikace stahování obsahuje jméno souboru, zdrojový web a progres stahování. Jinak jsou změny spíše kosmetické, zvětšilo se kolečko s křížkem pro zavření otevřeného panelu; panely otevřené z externí aplikace se po stisknutí tlačítka zpět zavírají, InPrivate panely se nově otevírají tlačítkem + v přehledu panelů.

Nastavení

Změny potkaly i systémové Nastavení, v podsekcích se nově objevují ikony zvyšující přehlednost, v nastavení aktualizací je nově možné vybrat si čas aktivního používání, kdy vás telefon nebude vyrušovat instalováním updatů. Do nastavení byl přidána sekce aplikací pro webové stránky, do níž je možné přidávat seznamy aplikací, které se otevřou při kliknutí na odkaz namísto webového prostředí dané služby (Facebook, Endomondo apod.). Nastavení dolní lišty tlačítek dostalo v nastavení vlastní sekci, do personalizace bylo přesunuto nastavení obrazovky rychlého přehledu (Glance Screen).

Windows Store

Obchod aplikací dostal nové uživatelské rozhraní a také několik nových funkcí, například lze odstraňovat aplikace ze sekce Moje knihovna. To se hodí v případě, že jste si stáhli aplikaci jen tak na vyzkoušení a víte, že už se k ní nebudete chtít vracet.

Nové je zobrazování stavu stahování, které ukazuje velikost aplikace; staronovou funkcí je pak oznamování, které aplikace byly během vaší nečinnosti automaticky aktualizovány.

Zamykací obrazovka

Vítané změny potkaly i zamykací obrazovku. V levém spodním rohu se usadila ikonka fotoaparátu, jehož aplikace se spustí dlouhým stiskem tlačítka. Přímo na zamykací obrazovce se také nově zobrazují ovládací prvky hudebního přehrávače.

media-controls-lock-screen-576x1024

Cortana

Personální asistentka Cortana se naučila záplavu nových funkcí, které v našich končinách bohužel nevyužijeme, neboť Cortana není v naší mateřštině podporována. Což je velká škoda, po poslední aktualizaci totiž umí synchronizovat notifikace napříč všemi zařízeními.

wp_ss_20160413_0010-576x1024

Univerzální Skype

Stejně jako na počítačích se Microsoft vzdal myšlenky integrovat Skype přímo do systému a vydal zcela novou univerzální aplikaci, která obslouží veškeré funkce tohoto komunikačního nástroje. Brzy by mělo jít přes univerzální Skype posílat i zprávy SMS, a to dokonce i z počítačů a tabletů s Windows 10.

Co nám Microsoft vzal?

Windows 10 Mobile se ale nenaučila pouze novým věcem, některé méně používané funkce byly naopak ze systému odstraněny. Chybí prostředí Dětský koutek, a také již není možné sdílet hesla k Wi-Fi mezi lidmi ve vašem adresáři. Někteří také budou postrádat aplikaci FM Rádio.

Další drobnosti

Malé novinky lze potkávat snad v každé části systému – systémová klávesnice dostala nové emotikony, na telefonech Lumia 830 a 640 je možné přesouvat klávesnici na libovolné místo. Doručenky SMS zpráv konečně nechodí jako samostatné zprávy apod., v aplikaci Zprávy lze nově používat gesta. Uživatele Microsoft Display Docku v režimu Continuum potěší podpora USB ethernetové redukcí, takže nebude nutné spoléhat se pouze na bezdrátový internet.

wp_ss_20160413_0019-992x1024

Aktualizaci je možné stáhnout pouze na smartphonech, které oficiálně podporují systém Windows 10 Mobile, u nás jsou to zejména Lumie řad x30, x40 a x50. Pokud jste si na smartphone ještě Windows 10 Mobile nenainstalovali a máte to v plánu, musíte použít aplikaci Upgrade Advisor, kterou si můžete stáhnout z následujícího odkazu.

Aktualisierungsratgeber
Aktualisierungsratgeber
Autor: ‪Microsoft Corporation‬
Cena: unknown

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

35 komentářů

 1. SLOVovca (neregistrovaný)

  Už tam jsou Pokemoni ?
  Nebo to je stále mrtvý systém s 0.2% uživatelů ?

  • marek.g (neregistrovaný)

   Nene. My WP/WM fanatici máme lepší věci na práci než běhat po ulici a chytat imaginární potvory.

   • Jirka (neregistrovaný)

    Jasen marku. Jako napriklad co? S tim mrtvym systemem toho moc neudelas.

    PS: Pokemon nehraji

   • to Jirka: :) koukám, že telefon bez pokemonu není telefon :) Já s ním třeba telefonuji a používám ho na elektorinickou komunikaci (email, whatsapp, facebook) a surfování (edge). Na nic z toho si nestěžuji víc nežádám.

   • Jirka (neregistrovaný)

    Medvid: problemy s chapanim psaneho textu. Jinak si nedovedu vysvetlit, ze jsi napsal tak nebetycnou kravinu.

   • to Jirka: psal si, že s mrtvým systémem nic neuděláš, tak jsem ti napsal co s ním dělám já. Hláškou o pokémonech vlákno začíná.

  • Johny (neregistrovaný)

   a co si o hlupácích myslí chytrák?

 2. Milan (neregistrovaný)

  No, jak tam budou Pokémoni, tak to u tebe stoupne v ceně, že ? :)

 3. Už to „tahám“ na L640. Nejvíc mě potěšilo vrácení gest v Edge, ale naopak čumím jak chleba z tašky, co se týče to fm rádia ????

 4. No neverím…tak fakt pustili tú .67 ☺

 5. Edge dobted neuměl stahování na pozadí jo? Hmmm…zajímavé, no co už, ale škoda je těch doplňků které měl slíbeno dostat.

 6. Dotaz: Jak přerušit plánované stažení buildů 10586.545 a místo toho stáhnout a nainstalovat rovnou AU?

 7. Mirek (neregistrovaný)

  Tak mne to bricklo 950. Nejdriv bootloop a ted uz se ani nezapne :-(

 8. dominik (neregistrovaný)

  Tak mam to ale nemam panoramu v kameře (L640)

  • Mirek 640LTE (neregistrovaný)

   Panoramu mám, co zkusit zalézt do Store a vyhledat aktualizace…. ????

  • Wertigo (neregistrovaný)

   Také nemám panoramu a ani ikonu fotoaparátu na zamykací obrazovce. Kontrola aktualizaci samozřejmě proběhla. L830

   • tiez nemam panoramu lumia 950XL :P

   • Ikona fotoaparatu se tyka jen virtuálních tlačítek, kde se ti tlacitko zpet prekresli na fotoaparat.

   • mirek (neregistrovaný)

    Myslim ze pro Panorama je potreba windows camera ve verzi 2016.729.11.0
    Nejsem si jisty jestli je releasla pro AU production build, je mozne ze je jen pro insider verze.

   • mirek ano treba ale v store mi ju neponuka a ani aktualizaciu mi nedava na vysiu verziu.

   • mirek (neregistrovaný)

    @mizo a jsi na Insideru? Pokud mas produkcni AU tak update nedostanes

   • Tomáš (neregistrovaný)

    Stáhnul jsem aktualizaci na manželčinu 640 LTE, Panoramu tam nemám, aktualizaci kamery mi to nenabídlo. Zajímavé ovšem je, že se mi podařilo nainstalovat starou aplikaci Lumia Panorama, která je pro WP 8.1.a světe div se, dokonce i funguje. Přitom na mé 950 mi store u téhle aplikace napíše, že není určena pro W10mobile. Tak sú z toho nějaký zmatený no:-)

   • mirek niesom na insideru.

 9. kubina (neregistrovaný)

  Právě se innstaluje na me L735 aktualizace IP Release Preview 14393.82

 10. BlaBla (neregistrovaný)

  Nic ve zlým, ale koule jsem dostával do konce 5. třídy, později jsem přešel na „nedostatečné“, již pro tebe nepochopitelné budou A,B,C,D,E, hadám podle tvojí diakritiky, která je odporná
  P.S nauč se psát a drž se tématu a nebo pusu, peace :-*

  • blabla (neregistrovaný)

   Haha pobavil jsem, nebo jsem se pobavit neměl viz. tvůj smail. Navíc jsem čekal odpověď otupělého jedince :)

 11. majco (neregistrovaný)

  mne sa aktualizacia este neobjavila :-(

 12. luky (neregistrovaný)

  …stahování souborů na pozadí a možnost editace přepínačů v rychlé nabídce. Opravdu mám hubu dokořán…jsem z toho takříkajíc úplně PAF.

 13. Tomáš (neregistrovaný)

  Po aktualizaci mi nefunguji notifikace na bezdratove nabíječce DT-904, nelze spárovat,pouze nabijí.

  • Petr (neregistrovaný)

   Mě také ne. Bluetooth na telefonu signalizuje připojení nabíječky, ale ikona nabíječky je tmavá ( odpojeno ). Zkusil jsem kromě obnovení k továrnímu nastavení všechno možné ( nechce se mi do to toho ) a nic. Alespoň že nejsem sám… :). Mám Lumii 950.

 14. pantonik (neregistrovaný)

  Jsem trochu na rozpacích, něco přibylo, rádio zmizelo a je nějak rozhozena velikost textu. Co jsem si tak všiml. Snad s tím ještě něco provedou..

 15. Tahle aktualizace mi přijde hodně hloupá. Na tom buildu co byl před tím mi vše běželo mnohem lépe, teď se nemohu dostat z fotoaparátu do galerie a pak mi blbne přibližování fotek. Navíc se mi telefon zahřívá jak prase s tímhle a dále přestalo fungovat odemykání telefonu poklepáním. Dovedlo mě to až k tomu, že jsem zpět skočil na WP 8.1, kde žádné chyby nezaznamenávám. Lumia 930. Dle mého update toho víc zkazil než napravil.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).