TOPlist

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air: konkurence pro Macbooky?

Společnost Xiaomi je v našich končinách známá především díky smartphonům. Ty pravidelně nabízejí velmi dobrou hardwarovou výbavu, slušné zpracování a zároveň si zachovávají přiměřenou cenu. Xiaomi ovšem nevyrábí pouze telefony, ale i další elektroniku. Jedním z posledních počinů této čínské společnosti jsou i notebooky.

Konkrétně bylo představeny dva modely, které se liší úhlopříčkou displeje ale především hardwarovou výbavou. Xiaomi Mi Notebook Air s 13,3palcovým displejem nabízí procesor Intel Core i5, grafickou kartu Nvidia GeForce 940MX, 8 GB operační paměti a 256GB SSD. Nám se nyní do redakce dostala levnější varianta tohoto notebooku, která nabízí menší displej a také podstatně ořezanou výbavu. Povedla se Xiaomi tato premiéra nebo jde o krok vedle? To se dočtete v následujících odstavcích.

xiaomimobile_bannerZa zapůjčení děkujeme internetovému obchodu XiaomiMobile.cz

Videopohled

Už podle vzhledu balení, které můžete vidět ve videu, je patrné, že se v Xiaomi inspirovali u Applu. Víko decentní bílé krabice zdobí fotografie notebooku. Po jejím otevření již spatříte samotné zařízení, které je v balení umístěn velmi natěsno a poměrně špatně se vyjímá ven.

Veškeré dodávané příslušenství se ukrývá v plastovém prolisu pod notebookem. Xiaomi je známé tím, že ke svým produktům většinou dodává pouze nejnutnější příslušenství a ani v tomto případě tomu není jinak. Příslušenství totiž zahrnuje pouze napájecí adaptér, redukci na českou zásuvku a sadu uživatelských příruček.

Konstrukce a design

Xiaomi Mi Notebook Air měří 292 × 202 × 12,9 mm a váží 1,07 kilogramu. Rozměrově i hmotnostně se tak model od Xiaomi téměř shoduje s konkurenčním Macbookem od Applu. Díky tomu se tak jedná o ideální stroj na časté přenášení a na cesty.

xiaomiminotebookair

Přesto, že je základní konstrukce těla plastová a kovová je pouze tenká povrchová vrstva, je tuhost celé konstrukce výborná. Nikde se nic neprohýbá ani nevydává nežádoucí zvuky. Notebook jde otevřít bez potíží jednou rukou. Panty displeje mají celkem slušnou tuhost, ale při cestování vlakem bych přeci jen ocenil o něco tužší chod.

12,5palcový displej je krytý lesklým sklem. Rámečky kolem něho jsou poměrně tenké, což se příznivě podepsalo na celkových rozměrech. Nad displejem se nenápadně ukrývá webkamera, která zvládá maximální rozlišení videa 1280 × 720 pixelů. Její kvalita nijak nenadchne, ale pro videohovory bez potíží postačí.

img14

Jednotlivá tlačítka klávesnice mají standardní rozměry a líbilo se mi také celkové rozložení. Tlačítka mají jistý stisk, takže se na notebooku velmi dobře píší i delší texty. Pochválit musím i font popisků, který je vhodně zvolený. Barva tlačítek ladí se zbytkem konstrukce. S tím se bohužel pojí jeden problém. Celá klávesnice je totiž bíle podsvícená, což v kombinaci se stříbrnou barvou tlačítek znamená velmi špatnou čitelnost během dne.

Pokud tedy notebook používáte během dne, je v podstatě nutností mít podsvícení vypnuté. Je také škoda, že Xiaomi neumožňuje měnit intenzitu jasu podsvětlujících LED a nejde ani nastavit čas po který mají být LED aktivní. V základu se totiž podsvícení při neaktivitě po 15 sekundách vypne.

img08

Pod klávesnicí se nachází rozměrný touchpad. Ten si zaslouží velkou pochvalu nejen za rozměry, ale především za rychlost, přesnost a také podporu gest. Touchpad je vybaven i tlačítky, která se ukrývají pod spodními rohy. Díky gestům je ovšem nemusíte vůbec používat – pravé tlačítko nahrazuje stisk dvou prstů zároveň.

img07

Na spodku těla toho není příliš co k vidění. Kromě gumových nožiček a mřížek reproduktorů zde nic dalšího nenajdete. Konektorová výbava je sice chudá, ale ve srovnání s konkurenčním Macbookem není nezbytně nutné využívat redukce. Pro napájecí slouží konektor USB-C umístěný na pravém boku. Ten je možné samozřejmě využít i pro přenos dat. V těsné blízkosti je umístěn další konektor, tentokrát se jedná již o klasické USB standardu 3.0. Na pravé straně najdete výstup HDMI a nechybí samozřejmě ani klasický 3,5mm konektor jack pro připojení sluchátek.

Displej: FullHD bez dotyku

Xiami vsadilo v případě displeje na panel s úhlopříčkou 12,5 palce. V kombinaci s rozlišením FullHD (1920 × 1080 pixelů) se tak dostáváme na výslednou jemnost 176 ppi. Většina dnešních smartphonů nabízí více než dvojnásobnou jemnost, u notebooku je ovšem tato hodnota bohatě dostačující.

img09

Panel využívá zobrazovací technologii IPS, takže se můžete těšit na velmi dobré barevné podání i pozorovací úhly. Při maximálním nastaveném jasu jsem byl spokojený i s čitelností i při používání venku. Je trochu škoda, že výrobce nevybavil Mi Notebook Air také senzorem okolního jasu. Poté by bylo možné nastavovat jas displeje v závislosti na úrovni okolního osvětlení. Je také škoda, že výrobce nezvolil rovnou dotykový panel. Na výsledné ceně by se tato změna projevila pouze minimálně, ale přínos by byl veliký.

Hardwarová výbava: Zaměřeno na kancelářskou práci

Xiaomi Mi Notebook Air není žádný trhač asfaltu ani pokořitel benchmarkových rekordů. Základem je procesor Intel Core m3 se dvěma jádry a základním taktem 0,9 GHz, který doplňují 4 GB operační paměti. Procesor se v případě potřeby dokáže sám přetaktovat až na frekvenci 2,2 GHz. Tato kombinace je ideálním základem pro nenáročnou kancelářskou práci. Na renderování videí, či jiné náročnější činnosti raději zapomeňte. Kapacita operační paměti je poměrně hraniční, v dnešní době si i obyčejný internetový prohlížeč vezme klidně několik set MB RAM.

img10

Na hraní her není tento stroj určený. Přesto nabízí grafický čip Intel HD Graphics 515 poměrně slušný výkon, který bude na staré herní tituly stačit.

  • PCMark 8 Work: 2 385 bodů
  • Super Pi 1.5 (1 M): 17,094 s
  • Cinebench R15: 198 bodů
  • Octane (prohlížeč Chrome): 22 294 bodů
  • Crystal Disk Mark (sekvenční čtení | sekvenční zápis): 530,2 MB/s | 137,8 MB/s

Výhodou tohoto úsporného hardwaru je především dobrý vliv na celkovou výdrž a také nízké nároky na chlazení. Xiaomi Mi Notebook Air tak spoléhá výhradně na pasivní chlazení, což chválíme. V kombinaci se 128GB SSD určeným do slotu M.2 se tak jedná o bezhlučný stroj.

U SSD se ještě chvíli zastavíme. V útrobách notebooku je totiž ještě jeden volný slot M.2, takže pokud by vám 128 GB nedostačovalo, můžete přikoupit druhý disk. Je škoda, že operační paměť je připájená na základní desce a nelze tak uživatelsky navýšit její kapacitu.

I přes to, že je celý notebook chlazen pouze pasivně, nejsou teploty nijak vysoké. Při maximální zátěži se teplota procesoru vyšplhala k hodnotě 65 °C, při běžném provozu se však pohybovala kolem 50 °C. Mi Notebook Air je vybavený dvoupásmovou Wi-Fi a podporuje také technologii Bluetooth.

Reproduktory umístěné na spodní straně těla nabízejí až překvapující výkon. Na jejich vývoji se podílela rakouská společnost AKG, která je v oboru audia známou značkou. Notebook bez potíží ozvučí i menší místnost, což je vzhledem k jeho kompaktním rozměrům překvapující. To samé se bohužel nedá říci o kvalitě. Zvukový projev postrádá jakýkoliv náznak basové složky a ani středy a výšky nijak nepotěší.

Baterie a výdrž

Xiaomi Mi Notebook Air je vybaven akumulátorem s kapacitou 37 Wh. Výrobce slibuje velmi dobrou výdrž až 11 hodin, v reálu ale počítejte s nižšími výsledky. Při běžné kancelářské práci s nastaveným polovičním jasem displeje a aktivní Wi-Fi se výdrž pohybovala kolem 7 hodin. Podobné je to i v případě přehrávání HD videa s výstupem zvuku do sluchátek.

xiaomiminotebookair_2

Výdrž je tak poměrně slušná. Za co ovšem zaslouží Xiaomi pochvalu je rychlost nabíjení. Zhruba za půl hodiny se akumulátor nabije na polovinu své kapacity. Plné nabití trvá přibližně 1 hodinu a 45 minut. Snad jedinou nevýhodou je to, že je dodávaný adaptér určený pro americké zásuvky a u nás je tedy používat redukci.

Operační systém

V případě operačního systému se Xiaomi nepouštělo do žádných experimentů a vsadilo na Windows 10. Na rozdíl od svých smartphonů se tentokrát výrobce vyhnul předinstalovávání zbytečných aplikací a jedná se tak o „čistý“ systém.

snimek-obrazovky-15

Zabývat se popisem tohoto systému by bylo jako nošení dříví do lesa. Troufnu si tvrdit, že většina čtenářů má s Windows 10 již zkušenosti z jiných zařízení a pokud ne, tak vás mohu odkázat na detailní recenzi, kterou jsme pro vás připravili.

Za vyzdvihnutí stojí gesta, kterými lze zpříjemnit a urychlit práci. Současný stisk dvou prstů na touchpadu nahrazuje funkci pravého tlačítka. Pokud přejedete třemi prsty po touchpadu směrem nahoru, zobrazí se všechna aktivní okna. Přepínat mezi spuštěnými aplikacemi můžete pohybem tří prstů na touchpadu doleva nebo doprava. Pro rychlé zobrazení plochy stačí provést pohyb třemi prsty směrem dolů.

snimek-obrazovky-16

Tato gesta nejsou výsadou pouze testovaného notebooku, ale měla by být dostupná na většině konkurenčních modelů s operačním systémem Windows 10. V případě Xiaomi Mi Notebook Air je touchpad opravdu kvalitní a přesný, takže jsem si na používání gest velmi rychle zvyknul.

Závěrečné hodnocení

Xiaomi Mi Notebook Air je po všech stránkách povedený stroj. Přesto, že výrobce neměl předchozí zkušenosti s výrobou notebooků, není tento nedostatek nikde znát. Líbilo se nám výborné dílenské zpracování i celkový design. Zvolený procesor není žádný trhač asfaltu, pro kancelářskou práci ale postačí. 4 GB operační paměti je v dnešní době podprůměr a notebook by si zasloužil dvojnásobnou kapacitu.

Ani v případě úložiště se výrobce nepředal. Díky přítomnosti druhého slotu M.2 lze ale stávající 128GB úložiště poměrně snadno rozšířit. Konektorová výbava není příliš bohatá, ale stále nabízí více možností než konkurenční Macbook od Applu. Líbila se nám i poměrně dlouhá výdrž a hlavně rychlé nabíjení.

V podobné cenové hladině, tj. okolo 23 000 Kč se prodává celá řada konvertiblů, které nabízejí velmi podobnou výbavu. Jedním z nich může být například Acer Aspire Switch 12S. Jeho parametry jsou v podstatě totožné s Mi Notebook Air, ale jeho výhodou je možnost použití jako tabletu. Zajímavě vypadá také Lenovo Yoga Book s futuristickou klávesnicí, který jsme testovali zde.

Xiaomi to tedy nebude mít s prosazením této novinky vůbec jednoduché. Přesto se však jedná o zajímavou alternativu pro zákazníky, kteří často pracují na cestách a nevyžadují žádný extra výkonný stroj.

Xiaomi Mi Notebook

Xiaomi Mi Notebook Air
7.9

design a zpracování

8.2/10

výkon a optimalizace

7.3/10

hardwarová výbava

7.4/10

výdrž baterie

8.5/10

Klady

  • kvalitní dílenské zpracování
  • malé rozměry a hmotnost
  • slušná výdrž a rychlé nabíjení
  • výborný displej
  • možnost rozšíření úložiště
  • povedená klávesnice a touchpad

Zápory

  • pouze 4 GB RAM
  • vyšší cena
  • slabší konektorová výbava
  • méně výkonný procesor
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku