Domů » Recenze » Recenze Lenovo Yoga Book: Ten s futuristickou klávesnicí

Recenze Lenovo Yoga Book: Ten s futuristickou klávesnicí

Prodeje počítačů už několik čtvrtletí po sobě klesají, poslední statistiky StatCounter dokonce odhalují, že na internet častěji přistupujeme z telefonů a tabletů, než právě z počítačů. Nelze se tedy divit, že se jejich výrobci snaží přicházet s originálními zařízeními, byť je tak trochu vidět, že se sami hledají. Tenké a lehké tělo spolu s vysokou výdrží a dostačujícím výkonem vám dnes nabídne každý výrobce notebooku, důležité je tedy zaujmout něčím neotřelým, např. konvertibilní konstrukcí, podporou stylusu nebo v případě Apple dotykovým proužkem nad klávesnicí. Lenovo šlo s modelem Yoga Book na věc cestou, kterou se dosud nikdo nevydal.

Yoga Book byl představen v září na veletrhu IFA a svým netradičním vzezřením okamžitě upoutal naši pozornost. Na první pohled vypadá jako elegantní desetipalcový notebook, ovšem jeho otevření přinese mírný šok – v místě, kde bychom očekávali mechanickou klávesnici, se nachází černá dotyková plocha určená pro čmárání přibaleným stylusem; lze ji však také proměnit ve virtuální klávesnici. Kromě toho lze spodní díl obtočit kolem displeje a získat tak desetipalcový tablet.

img02

Yoga Book je zkrátka multifunkční zařízení, které se snaží zastoupit notebook, tablet a kreslící nástroj pro grafiky; navíc je nabízen jak se systémem Android, tak ve verzi s Windows 10, která prošla naším redakčním testem. Povedlo se Lenovu tato zařízení skloubit do jednoho nekompromisního modelu, nebo je Yoga Book ztělesněním přísloví devatero řemesel – desátá bída?

Obsah balení

Na balení a jeho obsahu se výrobce patřičně vyřádil, elegantní bílo-oranžová krabička v sobě ukrývá víc, než je v dnešní době obvyklé. Kromě samotného notebooku se zde v menších černých krabičkách nachází:

 • magnetické desky BookPad s vyměnitelným papírovým blokem
 • stylus RealPen se sadu náhradních hrotů
 • nabíječka s oddělitelným kabelem
 • špendlík na otvírání slotu na microSD/SIM kartu
 • nezbytná literatura (manuály)

Pokud bych chtěl být hnidopich, ocenil bych i přítomnost hadříku na čištění dotykových ploch, ty se totiž upatlávají pouhým pohledem.

Konstrukce a design

Lenovo Yoga Book je vskutku nádherné zařízení. Dvě hladké, tenké a přitom pevné destičky spojené řemínkovým kloubem upoutají pozornost na první pohled; člověk má skoro pocit, že v ruce drží papírový zápisník v chladivých hliníkových deskách, než počítač. Svůj podíl na tom má hmotnost pouhých 690 gramů a také rekordní tloušťka, lépe řečeno tenkost – v zavřeném stavu má zařízení v pase 9,6 mm, a to se ještě k přední straně mírně ztenčuje. I přes tyto nízké hodnoty je zařízení příkladně pevné, což je zásluha slitiny hořčíku a hliníku, z nichž je Yoga vyrobena.

lenovo_yoga_3

Obě destičky v karbonově černé barvě jsou dokonale hladké a vzhled zařízení zevnějšku nenarušuje nic, než elegantní stříbrné logo Lenovo v levé spodní části displejového víka; tedy pokud jej zrovna držíte na výšku jako knihu. Ovšem otevřít takovou knihu chce značnou dávku úsilí – obě části při sobě drží magnet a nikde na těle se nenachází žádný prolis pro vložení prstu. Pokud Yoga leží na stole, nemáte šanci se do ní dostat, je zapotřebí ji vzít do obou rukou a za pomoci nehtu a následně celého prstu uvolnit spojení.

lenovo_yoga

Režimů, jak Yoga Book používat, je hned několik, neboť díky řemínkovému kloubu je možné přetočit spodní díl okolo displeje o 360°. Využít tak můžete:

 • standardní notebookový režim
 • prezentační režim
 • polohu stan
 • režim tabletu

Základní polohou je notebookový režim, kdy je možné využít služeb jak rozměrné dotykové plochy, tak virtuální klávesnice, o nichž se rozepíšeme ve zvláštní kapitole. Dokonale hladké tělo základny s absencí gumových či plastových nožiček vede k tomu, že v notebookovém režimu může Yoga Book snadněji cestovat po stole a kovový plát může být v tomto stavu ohrožen poškrábáním. V notebookovém stavu zařízení nabízí nekonečný rozsah naklonění displeje, ani v úhlu 175° se zařízení nepřeváží.

lenovo_yoga_6

V úhlu 180° a větším se automaticky vypíná virtuální klávesnice (je-li zapnutá) a Yogu je tak možné na dotykovou plošku postavit a užít si prezentačního režimu, kdy je displej blíže uživateli. Obtočením dotykové plošky o 360° získáte desetipalcový tablet, který je však se svými 690 gramy v ruce již docela cítit, navíc ostré hrany mohou po chvíli nepříjemně tlačit do rukou.

Deset palců na kreslení

Nyní se již dostáváme k unikátnímu prvku, který prakticky nemá ve světě notebooků obdoby. Jedná se o desetipalcovou dotykovou plochu, která se u Yoga Booku nachází v místě, kde byste očekávali mechanickou klávesnici. V tomto případě zde však dlí rozměrný kapacitní dotykový panel, který je připraven přijímat impulzy z přiloženého stylusu Real Pen.

Spojení těchto dvou částí funguje na principu elektromagnetické radiace, pero v sobě neobsahuje žádnou baterii, ani se na jeho těle nenacházejí žádná tlačítka. Systém dokáže vyhodnotit až 2048 různých úrovní přítlaku, čehož využijete v některé s předinstalovaných kreslících aplikací. Plocha v režimu kreslení reaguje pouze na stylus, takže vám prsty či položená ruka nijak dílo nenarušují.

lenovo_yoga_2

A kreslit nemusíte pouze digitálně. Lenovo totiž do základního balení přibalilo desky, papírový blok a tři náhradní inkoustové hroty, které lze s pomocí víčka vsadit do stylusu namísto původního pasivního hrotu. Takto vytvořenou propiskou lze kreslit po běžném papíře, ale v tom kouzlo tohoto zařízení nespočívá. Pravá legrace začíná, když na dotykovou plochu magneticky připnete desky s vloženým blokem – pak můžete propiskou čmárat po papíře a vaše tvorba se rovnou zrcadlí na displej počítače. Systém funguje velmi spolehlivě a jedná se o elegantní řešení, jak digitálně zaznamenat obsah, který by se tradiční kombinací klávesnice/touchpad vytvářel obtížně, např. jednoduchý obrázek, schéma či složitější vzorec.

lenovo-yoga-book_v2

Kreslíte-li pouze pasivním hrotem a nemáte papírový záznam svého díla, určitě vás zajímá, jak např. navázat na již nakreslenou čáru zobrazenou na displeji. Odpověď je jednoduchá – pokud se stylus vznáší nad dotykovou plochou, na obrazovce se zobrazuje terč s jeho přesnou polohou. Přesnější a pohodlnější by bylo patrně kreslit rovnou po dotykové ploše displeje, ovšem to ve většině aplikací nelze; přímý kontakt stylusu s displejem je povětšinou vyhodnocován pro posun v rámci obrazu a žádnou novou čáru nepřidá. V tradičním Malování sice stylusem po displeji malovat lze, ale odezva je mnohem větší než při malování na dotykovou plochu.

img14

Díky kovové sponce je možné pero magneticky připojit ke straně displeje, avšak spojení není příliš pevné – takovéto použití zřejmě ani výrobce nezamýšlel. Kvůli absenci poutka nebo možnosti vložit stylus do těla se tak při přenášení počítače na rty dere nerudovská otázka: „Kam s ním?“

Touchpad a klávesnice: ne, ne, ne… prostě ne

Spodní část zařízení naštěstí neslouží jenom jako kreslítko, ale lze ji proměnit v tzv. Halo klávesnici. K tomu slouží senzorové tlačítko vpravo nahoře, jeho stisknutí rozzáří podsvícení pod dotykovou plochou a dá vyniknout virtuálním klávesám. Rozložení je poměrně standardní (včetně českých znaků), oproti běžné klávesnici se však pohybujeme na mírně menší ploše, takže jsou samotné klávesy i rozestupy mezi nimi o trochu menší.

Pod klávesnicí se nachází i drobný touchpad s tlačítky po stranách, jenž dokonce reaguje víceprstová gesta. Jeho používání ale musím brát jako jistou formu sebemrskačství – touchpad je velmi titěrný a díky hladkému povrchu vaše prsty nepoznají, zda se na něm ještě nacházejí nebo už „vyjely“ mimo. Kromě toho jsem neustále bojoval s opačnou orientací při scrollování, než jsem zvyklý, přičemž možnost jejího otočení jsem v nastavení nenašel. Doporučuji touchpad vůbec nepoužívat a raději si obstarat bezdrátovou myš či využít služeb dotykového displeje.

Lenovo Yoga Book odkrývá tajemství své revoluční dotykové klávesnice

Bohužel o moc lépe na tom není ani samotná klávesnice, na ní nás na první pohled zaujala rozměrná klávesa backspace, která naznačuje, že opravy textu se budou odehrávat víc než často. To se potvrdilo záhy. Přiznám se, že jsem měl v plánu napsat na této klávesnici celou recenzi Yoga Booku, ovšem po třech cvičných bleskovkách mě tyto myšlenky rychle opustily. Prsty se na klávesnici nemají čeho chytit, takže je nutné neustále kontrolovat jejich polohu. I zdatný psavec si bude připadat jako začátečník, který vidí QWERTZ klávesnici poprvé v životě a musí se neustále dívat, do jakých písmen jeho prsty buší.

lenovo_yoga_4

Lenovo sice nabízí možnost zapnout si odezvu (v základu je dokonce zapnutá), její užitečnost je však nulová – stisknutí klávesy může být doprovázeno zvukem nebo vibrací, ovšem pokud máte kadenci vyšší než jeden znak za vteřinu, tak ani jedna složka vaše psaní nestíhá. Ve výsledku tak napíšete dvě tři slova, a až poté klávesnice mohutně zavibruje. V nastavení klávesnice je také možné zvolit sílu intenzity podsvícení, což se hodí zejména ke ztlumení ve večerních hodinách; na slunečním světle budete mít problém klávesy vůbec vidět.

snimek-obrazovky-5

I přesto, že je klávesnice jednolitá dotyková plocha, je nutné k ní přistupovat jako k mechanické klávesnici. Pokud jste zvyklí na tabletu či smartphonu napsat velké písmeno stisknutím shiftu a následně stisknutím samotného písmene, tak tady nepochodíte; je nutné zmáčknout obě klávesy zároveň. Horní řada funkčních kláves v základním nastavení obsluhuje změnu hlasitosti, podsvícení displeje, vyhledávání apod., pokud však dáváte přednost tuctu „efkových“ kláves, přepnutí obstará dvojhmat fn + esc. Tlačítko fn se bohužel nachází zcela vlevo spodní řady, tedy v místě, kde instinktivně očekáváte klávesu Ctrl. Poslední výtkou ke klávesnici je nulová indikace zapnutého/vypnutého Caps locku, což se může stát noční můrou při zadávání hesel např. do webových formulářů.

Displej a zvuk: Multimédia bez výhrad

Pokud není Yoga Book psacím strojem, nabídne alespoň velmi slušný multimediální zážitek. 10,1palcový IPS displej se pyšní rozlišením 1 920 × 1 200 pixelů, což znamená dostatečnou jemnost 225 ppi a výborné pozorovací úhly. Potěší silné podsvícení (až 400 nitů), které přebije i ostré sluníčko, ovšem pouze za předpokladu, že sklo není výrazně upatlané otisky prstů. Při nočním čtení v posteli si ale dovedu představit ještě nižší hodnotu podsvícení, než je absolutní minimum. Dotyková plocha spolehlivě vyhodnocuje nejen dotyk prstem, ale díky technologii Any Type jakýmkoliv alespoň minimálně vodivým předmětem.

Při konzumaci multimedií je důležitý i zvuk, a v této oblasti se Lenovo ukázalo v nejlepším světle. Dolby Audio není v případě Yoga Booku pouze samolepka na krabici, ale s ohledem na tenké tělo skutečně dobře zvučící párek reproduktorů, jejichž zvuk lze navíc v přídavné aplikaci nastavit podle vlastních potřeb. Hlasitost je dostatečná, na zařízení jsem si s oblibou pouštěl seriály při vaření, přičemž Yoga neměla problém přehlušit opodál spuštěnou digestoř. Pokud si vezmete Yogu na cesty, můžete si v dopravním prostředku poslat zvuk do standardních sluchátek – 3,5mm totiž naštěstí nechybí.

snimek-obrazovky-4

Výkon: Pod atomovou taktovkou

Jelikož před sebou máme zařízení, které má sloužit příležitostným grafikům, očekávali bychom k této činnosti adekvátní porci výkonu. Ta se ale bohužel nedostavila, o pohon se stará čtyřjádrový procesor Intel Atom x5 (Z8550) taktovaný na 1,44 GHz (až 2,4 GHz), jemuž sekundují 4 GB LPDDR3 operační paměti. Toto kombo má co dělat s tím, aby hýbalo samotným operačním systémem, natož pak s grafickými programy. Notebook sice zdánlivě pracuje poměrně svižně, pak ale překvapí např. trhaným scrollováním webových stránek či přepínáním aplikací.

Sám vlastním „atomový“ tablet s Windows, který i přes poloviční porci RAM běží oproti testovanému stroji o poznání rychleji. Vinu tak přikládám jemnému displeji, který je zdá se nad síly zmíněného procesoru; snížením rozlišení na nižší hodnotu veškeré lagování ustalo a počítač reagoval na příkazy s větší ochotou. Nemohu říci, že by konzumace obsahu byla na Yoga Booku nepřekonatelně nepříjemná – web si prohlédnete, maily přečtete, film pustíte; větší porce výkonu by mu rozhodně slušela.

Prakticky úplně můžete zapomenout na hraní náročnějších her, problémy mohou mít i některé tituly stažené z Windows Store; například Asphalt 8 neběžel zdaleka plynule a kromě nedokázal správně vyhodnotit orientaci tabletu – zatáčení reagovalo pouze na změnu úhlu mezi tabletem a dotykovou plochou, což je poměrně netradiční a nepohodlný způsob ovládání. Alespoň nejsou slyšet žádné točící se ventilátory, zařízení je chlazeno zcela pasivně.

Úložiště a konektivita

Lenovo Yoga Book je nabízen ve verzi se 64GB úložištěm, z nějž je po čerstvém startu a aktualizaci systému/aplikací dostupných 35,3 GB. Více místa lze získat odstraněním některých aplikací, případně dovybavením počítače paměťovou kartou formátu microSD. Pro ni je určen šuplíček na pravé straně, který umí pojmout i SIM kartu pro datové přenosy v sítích LTE na všech u nás používaných frekvencích.

snimek-obrazovky-2

Ostatní možnosti komunikace se světem obstarává dvoukanálová Wi-Fi 802.11abgnac se slušným příjmem signálu, případně Bluetooth 4.0. Mezi senzory nechybí GPS či čidlo okolního světla. Drátová komunikace se omezuje na microUSB s podporou OTG, miniHDMI, a již zmíněný 3,5mm jack. Absenci klasického USB-A vzhledem k tloušťce zařízení chápeme, v dnešní době bychom však uvítali jedno nebo dvě USB-C.

Solidní výdrž

Jediné USB na těle notebooku mimo přenos dat slouží k nabíjení 8 500mAh (32,3Wh) baterie. Že bude mít Yoga Book působivou výdrž, mě napadlo po prvních vteřinách setkání – notebook mi na recenzi přišel spuštěný, a to měl za sebou cestu Praha – Olomouc bezpochyby se spoustou zastávek po cestě. Předchozí recenzent zřejmě v časové tísni zapnul přechod do továrního nastavení a ve stavu probíhajícího mazání souborů a automatického nastavování pro nového majitele zařízení zabalil. Příchozí krabice byla poměrně horká, naštěstí však během cesty nezpůsobila žádnou škodu.

Lenovo uvádí výdrž až 13 hodin, čemuž lze při kombinované spotřebě s nastaveným polovičním jasem uvěřit. V testu přehrávání Full HD videa s maximálním jasem a poloviční hlasitostí do sluchátek se počítač poroučel po 9 hodinách a 27 minutách. Nabití z nuly na sto trvá přiloženou nabíječkou s opravdu hodně krátkým kabelem zhruba 3 hodiny.

Fotoaparát: Čočka tam, kde byste ji nehledali

Kvůli fotografiím jsem zařízení musel vrátit o den později, než mi udávala smlouva o zápůjčce. Dočista jsem totiž zapomněl, že se s „tabletem“ dá fotit, vlastně by mě to ani ve snu nenapadlo. Naštěstí jsem si na to vzpomněl (rozumějte šéfredaktor připomenul) těsně před zabalením, a tak jsem na poslední chvíli s Yogou vyrazil do terénu; vešla se překvapivě do kapsy zimní bundy.

Zařízení je osazeno dvěma fotoaparáty, čelní disponuje rozlišením 2Mpx a svoji práci spolehlivě odvádí zejména při videohovorech až ve Full HD rozlišení. Zajímavější je hlavní fotoaparát – jeho čočka je totiž umístěna velmi netradičně v pravém horním rohu spodního dílu zařízení, hned vedle přepínače režimů dotyková plocha/virtuální klávesnice. I když si takto v režimu notebook vyfotíte maximálně strop místnosti, v tabletovém režimu se čočka přesune na záda, odkud může pořizovat snímky v rozlišení až 8 Mpx.

Při fotografování doporučuji držet zařízení kloubem nahoru, i když k tomu nápis Lenovo Yoga orientovaný opačně příliš nevybízí – vyhnete se tak nechtěnému spouštění aplikace OneNote a také si nebudete zakrývat prsty čočku fotoaparátu.

Výsledné snímky bohužel příliš velkou pochvalu nezaslouží, fotografiím schází detaily a na můj vkus je až příliš nudné jejich barevné podání. Výchozí aplikace umožňuje různé „profesionální“ hrátky, ovšem ne všechny fungují, respektive ne u všech dojde oproti automatice k nějaké změně. Například snaha vytáhnout z nočních snímků menší množství šumu, či více potlačit ostrá bodová světla, se mi při vší snaze nepodařilo. Za tmy si navíc kvůli absenci přisvětlovací diody ani nemůžete scénu ozářit.

Aplikace Kamera jako by s fotoaparátem v mnoha ohledech vůbec nespolupracovala, což jsem si ověřil při snaze použít režim HDR. Když byl zapnutý, focená scéna několikrát problikla (což je v pořádku), ale žádný výsledek se neuložil a aplikace přestala být použitelná až do jejího restartu. Fungoval alespoň režim panorama, ovšem slepence z něj vycházející rozhodně na pozadí širokoúhlého monitoru použitelné nejsou, lepší výsledek poskytne vyfocení tří navazujících snímků a jejich „slepení“ v některé z počítačových aplikací, např. Microsoft ICE. Nutno podotknout, že tato technika se mi osvědčila i u většiny smartphonů.

Lenovo Yoga Book: Camera demo

Yoga umí pořizovat i video, a to v rozlišení Full HD ve 30 snímcích za vteřinu. O jeho kvalitě ale platí to stejné, co o fotografiích – na záznam rodinné dovolené to rozhodně není.

Operační systém a aplikace: Překvapivě minimum balastu

Lenovo Yoga Book jsme testovali s operačním systémem Windows 10 Pro, seženete jej však i ve variantě s Androidem. Až na drobné záškuby způsobené slabším hardwarem běží „desítky“ na tomto tabletu spolehlivě. Co mě trochu mrzelo, je nepodpora režimu Continuum; ani po přetočení spodní části nedojde automaticky k přepnutí systému Windows 10 do tabletového režimu, ten je nutné z Centra akcí v případě potřeby vyvolat ručně.

Letní update Windows 10 přinesl do systému podporu elektronického inkoustu, jejíž výhody využijete zejména díky rozměrné dotykové ploše; s kreslením po displeji výrobce příliš nepočítá, alespoň ne s přiloženým perem. Pokud by vám nestačily vestavěné aplikace Malování, Skicák či mobilní verze poznámkovníku OneNote, můžete si malovat v demoverzi aplikace ArtRage Lite Trial.

snimek-obrazovky-3

Mezi další aplikace, které jsou v zařízení tak trochu navíc, patří Drawboard PDF, Netflix, TuneIn Radio a několik her (či jejich zástupců). Předinstalovány jsou i mobilní verze aplikací Office, které lze na desetipalcovém zařízení používat zdarma bez nutnosti vlastnit předplatné Office 365, tedy alespoň do chvíle, než se Yoga setká s externím displejem o větších rozměrech.

ysm

Závěrečné hodnocení

Hodnotit Yoga Book není jednoduché. Na jednu stranu se jedná o precizně vyrobené zařízení, které na první pohled zaujme designem, tloušťkou a nízkou hmotností. Kromě toho přichází s naprosto netradičními prvky, které jsou díky magnetickému bloku a vyměnitelným hrotům stylusu dovedené takřka k dokonalosti. K dobru přičtěme také výtečný displej, dobře hrající reproduktory a slušnou výdrž.

Na druhé straně mince se nachází horší výkon, slabší zásoba portů a pro mě zcela nepoužitelná virtuální klávesnice. Abych byl spravedlivý, krátký text se na ní napsat dá a při troše cviku se dají překlepy eliminovat, ovšem stále to znamená, že je nebudete dělat v každém třetím slově, ale třeba „až“ v každém desátém. Velká dvouřádková klávesa backspace bude neustále v pohotovosti.

Bohužel klávesnice je nakonec v mém hodnocení rozhodující. Proč? Položme si stejnou otázku jako v úvodu recenze: Yoga Book je zkrátka multifunkční zařízení, které se snaží zastoupit notebook, tablet a kreslící nástroj pro grafiky. Povedlo se Lenovu tato zařízení skloubit do jednoho nekompromisního modelu, nebo je Yoga Book ztělesněním přísloví devatero řemesel – desátá bída? Jako notebook postrádá Yoga Book možnost pohodlného psaní textů, jako tablet je se svými 690 gramy již poměrně těžká a ostrá, a jako kreslící nástroj pro grafiky zase postrádá potřebný výkon.

S těmito aspekty se poměrně nelehko hledá cílová skupina tohoto zařízení, napadá mě snad jen vysokoškolský student, který potřebuje na přednáškách digitálně zaznamenávat obrázky/grafy/vzorce, na které je klávesnice s myší krátká. Jenže takový student potřebuje napsat i spoustu textu, ať jsou to školní práce, či pouhé tlachání na Facebook Messengeru a dalších kecálcích. Ano, k zařízení je možné připojit mechanickou klávesnici, ovšem pak se nabízí otázka: „Proč to neudělat obráceně?“ Proč si nekoupit klasický notebook s mechanickou klávesnicí, s větším výkonem, větším displejem a k němu si pro občasné použití přikoupit dotykovou plochu, např. Wacom Bamboo Folio. Klávesnici drtivá většina uživatelů ocení víc, než dotykovou plochu.

Jakožto technologického nadšence mě testování Yoga Booku bavilo, potěšil mě úžasně zpracovaný originální koncept i krabice plná zajímavého příslušenství. Cena 17 tisíc korun (s Androidem o tisíc korun méně) není nijak přemrštěná, ovšem rozum mi velí doporučit jiná zařízení. Chcete-li tablet, kupte si tablet; chcete-li malý notebook, kupte si malý notebook, případně zařízení 2 v 1; chcete-li si digitálně malovat, kupte si zvlášť dotykovou plochu se stylusem. Chcete vše v jednom? Yoga Book může být zařízení pro vás. Patrně vás ale na planetě moc nebude.

Lenovo Yoga Book

8.1

design a zpracování

9.1/10

výkon a optimalizace

6.9/10

hardwarová výbava

7.9/10

výdrž baterie

8.6/10

Klady (+)

 • design a konstrukce
 • kreslící plocha
 • slušná výdrž baterie
 • kvalitní displej a reproduktory
 • Podpora LTE (u vybraných modelů)
 • Windows nebo Android
 • pero Real Pen

Zápory (–)

 • nižší výkon
 • absence USB-C
 • krátký kabel nabíječky
 • dotyková klávesnice

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. Díky za recenzi. Uvažoval jsem o tomto zařízení pro dceru do školy, ale bál jsem se přesně té klávesnice. Jak vidno, oprávněně. Obávám se, že toto je krok mimo, pokud má zařízení klávesnici, tak je třeba, aby se na ní dalo psát :-)

  • Tak je to všude ….
   Lidi byli natěšeni na Lumie, ale pak si přečetli recenzi na ten systém … A jak to skončilo víme všichni.

  • Tenhle argument moc nechápu. Tahle klávesnice je očividně kravina. Stačí se nad tím zamyslet. Nepřináší nic. Kdyby to alespoň byl druhý displej. Proč by si to měl tedy někdo kupovat?

  • pak můžete propiskou čmárat po papíře a vaše tvorba se rovnou zrcadlí na displej počítače. Systém funguje velmi spolehlivě a jedná se o elegantní řešení, jak digitálně zaznamenat obsah, který by se tradiční kombinací klávesnice/touchpad vytvářel obtížně, např. jednoduchý obrázek, schéma či složitější vzorec

   pises neprinasi nic, no ja nevim ucel je snad jasny.

  • iPad Pro plus keyboard cover je lepší, proto si UNI koupí Lenovo.

 2. S tou klavesnici je to o zvyku, taky i touchpadu. Kdyz jsem ho koupil, byl jsem truchu vydesenej. Klavesnice mela zvukovou a vibracni odezvu. Chvilku jsem trpel, pak precetl navod k obsluze :-D V ovladacich panelech pribylo nastaveni a oboji jsem vypnul. Taky toupad jsem dal na max rychlost a je OK. Od te doby nemam pripominek :-)

 3. Ja si zariadenie velmi chvalim. Tej klavesnici som sa aj ja bal, ale stacilo trosku na tom pisat a clovek si hned zvykol. Teraz sa na tom pise skvele az som prekvapeny ze ani preklepy nerobim.

 4. Určitě by to chtělo jeste verzi s Android, multiwindow, touchpad, klávesnice, gesta, zkratky, zkratka jak se s ti pracuje jako s notebookem.

 5. Souhlasím. Klávesnice mě na začátku trochu děsila, ale po chvilce tréninku jsem si zvykl a nyní už skoro bez překlepů. Člověk si skutečně jen musí zvyknout na hlídání polohy rukou, snadno se zatoulají. Skoro nutnost je vypnutí vibrací… nestíhají. Jediné co bych vytkl je opravdu nižší výkon. Chce to trochu ladění, aby systém šlapal. Zařízení mám jako malý pohotovostní notebook a tento účel splňuje na 100%. A výdrž je úžasná.

 6. Zdravím, potřebovala bych poradit, jak se dají na tomhle zařízení s windowsy vypnout vibrace klávesnice. Vím, že je tu obrázek a někteří o tom i psali, ale nefunguje mi ani jeden z postupů, které jsem kde našla… Děkuji ;)
  Jinak za mě je to moc šikovná věcička, hlavně ocením výdrž a váhu, která se ani za celý den nijak výrazně v tašce nepronese. Blbá je trochu ta klávesnice, ale snad si zvyknu :D

  • Jakub Karásek

   Zdravím, vibrace klávesnice je možné vypnout v doprovodné aplikaci Halo Keyboard, která je (jestli si dobře vzpomínám) integrována do Ovládacích panelů

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).