Domů » Bleskovky » Historický zlom: na Internet chodíme častěji z telefonů a tabletů než z počítačů

Historický zlom: na Internet chodíme častěji z telefonů a tabletů než z počítačů

Ročně se celosvětově prodá více než miliarda smartphonů, proto se nelze divit, že na internet přistupuje čím dál více lidí z mobilních zařízení – mobilní internet či alespoň zařízení s Wi-Fi konektivitou má dnes opravdu téměř každý. V minulém měsíci nastal zlom, kdy poprvé smartphony a tablety porazily v přístupu na internet počítače, tedy alespoň podle dat společnosti StatCounter.

desktop-vs-tablet-and-phone-twb_

V říjnu přistupovalo na internet 48,74 procent uživatelů z počítačů a 51,26 procent z mobilních zařízení (46,53 % z telefonů a 4,73 % z tabletů). Data se týkají globálního internetu, u vybraných služeb vítězí mobilní zařízení nad počítači již delší dobu, např. na Facebook chodí více lidí z mobilních zařízení již od ledna roku 2014.

graf

I v přístupech na SMARTManii vítězí mobilní zařízení, byť prozatím velmi těsným poměrem – podle říjnových dat na počítače připadá 49,41 procent přístupů, z 43,72 procent nás čtete z telefonů a 6,87 procent patří tabletům.

1. počítače 49,41%
2. telefony 43,72%
3. tablety 6,87%

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. Tyhle pavýzkumy jsou jen přesný součet nepřesných čísel. Já a mnoho lidí kolem mne přistupujeme na internet výhradně z notebooků nebo desktopů, nikdo z mobilu či tabletu, často máme jen obyč mobily. Pohodlí a kvalitu ovládací i zobrazovací klasického kompu mobily a tablety NIKDY ze své podstaty nemůžou nahradit. Mobil je vždy jen nouzovka. Jenže lidi jsou hloupé ovce a tak je bohužel běžným jevem individium, neustále kdekoliv na ulici, v hromadné dopravě či restauraci, zírající na placku a jsoucí totálně mimo. Co si pomyslet o lidech, kteří se sejdou na pivko, sedí vedle sebe, nemluví a zírají do mobilů. Rozvinutá internetová demence.

  • Což oto, ale já mam zrovna mobil na zprávy, čili smartmanii dělaný. Ale itak přistupuju z desktopu, a to musím souhlasit, je to mnohem pohodlnější než 5.25″ telefon. Ale tablet, to se pomalu rovná těm PC, od 8″ a výše je to celkem pohodlné…

  • Presne tak, mobil je len nudzovka. Ak sa da a viem, ze budem potrebovat nieco najst, rezervovat alebo zakupit, tak si to dopredu „naplanujem“ a urobim to na desktope. A je uplne jedno, aky OS clovek na mobile/tablete pouziva, vzdy je to rychlejsie, presnejsie a pohodlnejsie na desktope.

  • Tak ono až tak nejde o jedince jako takového, ale o zařízení. V běžné domácnosti bude tak jedno PC jako centrální, tedy jeden přístup na web. Ale klidně 5 dalších placek telefonů/tabletů, tedy 5 přístupů na web. Nic složitého, ani se nikomu neútočí na jeho ergonomii.
   Ostatně, čísla přenosu dat budou také úplně jiná. Jeden update Elite Dangerous bych dělal s mobilem rok, při běžném financování.

  • Já chodím na internet výhradně jen z mobilu, když si chci přečíst článek atd., nevím proč zapínat počítač, když mobil mám neustále po ruce. A ne, to že chodím na web z mobilu neznamená, že do něj zírám neustále, v restauraci atd., ovšem proč vám přijde divné, když lidi čumí do mobilů v MHD, nechápu. Proč ne? Co je v MHD lepšího na práci? Vážně nevím, proč bych měl být považován za hloupou ovci s rozvinutou demecí, když si v MHD čtu např. články na mobilu. Nebo e-booky, nebo cokoliv jiného. Když někdo v MHD čumí do knížky nebo novin, divné vám to nepřijde, a když do jejich elektronické podoby na mobilu, tak ano?

   Jinak mě přijde, že jste zamrzl v době někdy před 5 lety, kdy se na internet chodilo jen z PC a NTB a internet v mobilu byl opravdu jen nouzovka. Dnes je internet v mobilu plnohodnotně použitelný, a nepřijde mi, že by mi prohlížení internetu na mobilu ubíralo na komfortu v porovnání s počítačem. Je pravda, že na PC je vše větší, ale já nemám problémy s očima, můj 6″ telefon mi velikostí bohatě stačí, a mobil oproti PC má tu výhodu, že si ho můžu kamkoliv přenést, vzít s sebou. To ale vy asi nejste schopen docenit a stojíte si tvrdohlavě za svými názory, a každého kdo je s vámi nesdílí považujete za tupou ovci. Je mi vás líto.

   • Pavel (neregistrovaný): Tak zase se nemá cenu tvářit, že mobil na vše, to fakt ne. Např. minulý týden, koupě nové klávesnice. Tak 10 webů, 20 tabů, nějaká videa, recenze, srovnávače cen….tohle bych na mobilu dělal celý den a pak bych s ním práskl o zem, že to nemám zapotřebí. Přitom taková blbost, koupě klávesnice:)

   • Ano Uni, máš pravdu, práce s více taby je pohodlnější na počítači. Ale ani ma mobilu jich nemám problém otevřít více a přepínat se mezi nimi, i když pravda, při 20 otevřených kartách se už zavírají kvůli RAM (v Chrome pro Android, a to mám 3GB RAM, což není na mobil málo). Ale zase jak často člověk tohle potřebuje. Většinou stačí tak 5 otevřených oken, a to mobil zvládne. Neříkám, že mobil je nejlepší platforma pro internet, jen že pro mě to tak je, a že mobily už nejsou jen nouzovým přístupem na web, který člověk použije jen, když nemá zrovna k dispozici PC.

   • Pavel: Uni tohle potřebuje každý den, na všech kartách má otevřené diskuse pod články na smartmanii, aby mohl bleskově všechny poučovat o tom, že on jediný ví všechno a všichni ostatní jsou hlupáci.

   • Nehledě na to, že některé responsní verze (nebo nedej bože mobilní) webu jsou nepoužitelné. Např. fb že. A další.

   • Pavel (neregistrovaný): Něco jiného je přepínat taby přes klávesovou zkratku než s největší pravděpodobností cosi-cosi-ťuk. Navíc pokud chceš porovnat dvě informace na dvou stránkách, na PC švih švih dvě okna ke stranám, ty se pinnou a jedeš. Na mobilu se upřepínáš a ještě budeš furt zapomínat to z předešlého tabu, protože ztratíš vizuální kontakt.
    Těch problematických scénářů je hromada. Taková koupě lístků do kina s výběrem míst v sále a platbou kartou přes webové rozhraní, na mobilu porod. Pak níže uvedené potíže s responsními weby.
    Něco přeci jen jede v flashi.
    Stránka s velkým množstvím informací, kde ji musíš nají skrz hledání. Práce s komplexnějšími diskusemi,…. atd. atd. Asi není problém doslova denně narazit na nemotornost, malý výkon, apod. mobilního přístupu a jen se těšíš, až si sedneš k kloudnému terminálu:)

   • shepii (neregistrovaný): Skoro tak:) Ale neboj, technologické okénko dlouho opakovat nebudu, chce to poněkud vnímavější publiku, než zaseklé desky:)

   • uni: Hlavně to chce někoho, kdo bude natolik hloupý, aby s tebou dokázal souhlasit, protože normálním lidem je jasné, že rychlonabíjení je výhoda. Ale o tom ses mohl včera sám přesvědčit – už dlouho jsem neviděl, aby byl někdo tak utlučen argumenty, jako ty včera. :)

   • shepii (neregistrovaný): Jenže ty jsi to téma naprosto nepochopil:) Když jsem dělal snaho o restart téma, velmi, velmi jsem to zjednodušil. Aby i tebe to nemátlo. A stejně jedeš dál svoje. Strašný. Zaseklá deska:) Jestli jsi hloupý nebo ne neřeším. Ale jsou tu jisté indície ve vzorci tvého chování.

   • uni: Já to téma, narozdíl od tebe, pochopil celkem lehce – článek byl o délce nabíjení zařízení, kde jasně prohrál iPhone. Z nějakého pro mě záhadného důvodu jsi tento fakt začal ignorovat a ostatní ses snažil přesvědčit, že to vlastně žádná nevýhoda není, i když opak je pravdou. Všichni se ti to tam snažili vysvětlit, ale ty jsi to zkrátka nedokázal pochopit. Toť vše. To se občas stává, ale je pak alespoň potřeba uznat omyl, což jsi samozřejmě neudělal. A pokud jde o psychologii, tak do té bych se být tebou nepouštěl, protože se v ní očividně nevyznáš stejně jako v mobilních technologiích. ;)

   • shepii (neregistrovaný): Upřímně nijak nevěřím v zázrak, že to co jsi nedokázal včera pochopit za celý den bude dnes jako mávnutím proutku pochopeno. Tady dle mě nejde až tak o téma samotné, jako o schopnosti jedince.

   • uni: Upřímně nijak nevěřím v zázrak, že to co jsi nedokázal včera pochopit za celý den bude dnes jako mávnutím proutku pochopeno. Tady dle mě nejde až tak o téma samotné, jako o schopnosti jedince.

  • Ja bych ty internety proste zakazal a bude

  • To ale pouze poukazuje na to, v jake socialni vrstve se pohybujes. Uvedom si, ze ne vsichni jsou odkazani na hloupe telefony nebo si nemohou dovolit mobilni data.

 2. Martin Alexandr

  Nastává otázka zda přístup na internet nutné znamená otevřít prohlížeč a hledat články a nebo i aplikace co využívají internet jako fb, messenger a dalsi… ,

  Co se internetu (web) tyče tak nejvíce tablet a pc a pak až mobil…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).