TOPlist

Recenze Samsung Gear Fit 2: Skvělý parťák nejen na sport

Samsung Gear Fit 2

Druhá generace sportovního fitness náramku od Samsungu dospěla ve všech ohledech. Dočkali jsme se přepracovaného designu, vyššího stupně odolnosti, integrované GPS, vylepšeného monitoringu aktivit a v neposlední řadě i operačního systému Tizen. Předchozí generace byla kompatibilní pouze s telefony od Samsungu, Gear Fit 2 už ale propojíte s libovolným smartphonem s Androidem 4.4+ s minimálně 1,5 GB RAM. Smůlu tak mají pouze majitelé iPhonů.

My jsme v redakci testovali černou variantu, nicméně na českém trhu se prodává ještě tmavě růžová a tyrskysová barva. Doporučená cena byla stanovena na 4 990 Kč včetně DPH, což rozhodně není málo, ale vzhledem k nabízeným funkcím si ji Gear Fit 2 dokáže obhájit.

Lehký, kompaktní a skvěle vypadající

První, co mě po vybalení náramku překvapilo, byly jeho rozměry a hmotnost (51,2 x 24,5 mm, 28/30 gramů). Novinka má sice menší displej (1,5″ vs. 1,84″ u předchozí generace), ovládání tím však nijak netrpí a ve výsledku o náramku na ruce téměř nevíte. U první generace si řada uživatelů stěžovala na problémy se samovolným rozepínáním řemínku, tady už nic takového nehrozí, jelikož pro aretaci je nutné konec protáhnout malým otvorem a následně ukotvit připraveným zoubkem.

img02

Samotný řemínek je vyrobený z gumy, takže je dostatečně pružný, avšak při sportovních aktivitách se pod ním o něco více potí ruka. Gear Fit 2 se také pyšní stupněm krytí IP68, což v praxi znamená, že mu nevadí prach ani voda – plavat s ním můžete až do hloubky 1,5 metru maximálně po dobu 30 minut. Běhání v dešti tak není žádný problém, plavání ale náramek monitorovat neumí.

Gear Fit 2 se vody nebojí
Gear Fit 2 se vody nebojí

Displej vás bude bavit

Atraktivní design náramku podtrhuje právě přítomnost zakřiveného Super AMOLED displeje, který má skvělé podání barev a dobrou čitelnost na venkovním sluníčku. Jas lze upravovat v celkem 10 stupních (respektive 11, ale ten nejvyšší lze aktivovat jen na 5 minut na opravdu ostrém sluníčku – v praxi jsem jej ale nikdy nepotřeboval). Já sám jsem během testování i při měření venkovních aktivit používal úroveň číslo 7. Rozlišení panelu je 216 x 432 px a na úhlopříčce 1,5″ naprosto dostačuje. Při detailním zkoumání si jednotlivých pixelů sice všimnete, v praxi to ale ničemu nevadí.

V případě neaktivity se displej po 15 vteřinách automaticky vypne (tento interval lze změnit), případně lze na obrazovce zobrazovat informace o aktuálním čase, čímž se ale o něco sníží výdrž. Aktivovat panel lze stisknutím tlačítka nebo natočením hodinek směrem k vám. Tohle gesto nabízejí třeba Apple Watch, nicméně ve srovnání s nimi mi u Gear Fit 2 přišla citlivost o něco horší a ne vždy se displej rozsvítil na první pokus.

Nastavení vzhledu ciferníku
Nastavení vzhledu ciferníku

Je veliká škoda, že náramek nemá integrovaný mikrofon a reproduktor. Jinými slovy, nelze skrze něj telefonovat, na což jsem si celkem zvykl právě u hodinek od Applu. Situaci, kdy jedete na kole a telefon máte v kapse pod sedadlem, bez zastavení většinou nevyřešíte.

Prostředí & ovládání: Snadno si zvyknete

Pro ovládání se kromě dotykového displeje používají i dvě tlačítka na boku. Horní slouží jako klávesa Zpět, spodní vyvolá nabídku s aplikacemi a také mu lze přiřadit akci na dvojitý stisk (například spuštění měření vybrané aktivity…). Samotné prostředí je velmi přehledné a snadno se v něm zorientujete – Samsung jej převlékl do černé barvy, což je vzhledem k přítomnosti Super AMOLED panelu mnohem šetrnější na spotřebu energie.

Základem je hlavní obrazovka, kterou si lze přizpůsobit díky sadě základních ciferníků. Další si pak stáhnete z Galaxy Apps, případně si skrze nástroj Watch Designer vytvoříte vlastní. Kromě nastavení barvy lze upravit také obsah, který na hlavní obrazovce uvidíte – ať už je to datum/čas, spálené kalorie, ušlé kroky nebo třeba vyšlapaná podlaží (samozřejmě lze vidět i vše současně).

Notifikace

Gear Fit 2 samozřejmě umí zobrazovat notifikace z aplikací v telefonu, na jejich přítomnost vás upozorní vibrací & malou tečkou v levém horním rohu Do seznamu všech notifikací se dostanete tahem prstu z hlavní obrazovky – výpis je řazený chronologicky od nejnovějších a v aplikaci Gear Fit v telefonu si lze nastavit, které notifikace chcete do náramku posílat a které nikoliv.

img01

Je však nutné počítat pouze se základními notifikacemi – u e-mailů či zpráv vidíte náhled, chybí už ale pokročilejší interakce. Zprávy a e-maily sice můžete označit jako přečtené nebo je smazat, na SMSky lze odpovídat krátkými předdefinovanými texty, ale jakákoliv pokročilejší interakce už chybí. Gear Fit 2 vás samozřejmě umí upozornit i na příchozí hovor, nicméně přijmout jej musíte na telefonu – náramek totiž nedisponuje reproduktorem a mikrofonem, což je veliká škoda.

Fitness tracker & hudební přehrávač: Telefon nechte doma

Díky integrovanému GPS modulu můžete do terénu vyrazit bez nutnosti mít s sebou telefon. A pokud stejně jako já při běhání rádi posloucháte hudbu, stačí jej pouze spárovat s Bluetooth sluchátky a můžete vyrazit (pozor, vaše sluchátka musejí podporovat Bluetooth 4.0+). Kapacita vestavěné paměti je 4 GB, nicméně část. zabírá operační systém a aplikace. Pro vaše data, v tomto případě pouze hudební soubory, tak zůstane volných lehce přes 2 GB. Já bych ocenil o něco větší kapacitu, ale díky přítomnosti WiFi není problém hudbu poměrně rychle obměňovat (opět skrze aplikaci Samsung Gear).

Hnacím motorem se stal dvoujádrový čip s taktem 1 GHz, který doplňuje 512 MB RAM a během používání jsem nenarazil na žádné záseky či nepříjemné prodlevy v uživatelském prostředí. Dokonce ani při poslechu hudby do spárovaných Bluetooth sluchátek a měření sportovní aktivity nedocházelo k žádnému zpomalení.

Měření sportovních aktivit &  aplikace S Health

Nejen díky plejádě senzorů (gyroskop, barometr, akcelerometr, srdeční tep) či integrované GPS, je měření sportovních aktivit silnou stránkou náramku. Aby vše fungovalo, je nejprve nutné vytvořit si uživatelský profil, případně lze data převzít z aplikace S Health na telefonu. Náramek následně přehledně vyhodnocuje veškerou vaši aktivitu – naměřená data si můžete zobrazit jak přímo na displeji Gear Fitu 2, nebo detailněji v nástroji S Health v telefonu.

img08

Náramek při nošení průběžně měří váš srdeční tep a výsledky následně ukládá. Gear Fit 2 rovněž měří kvalitu vašeho spánku, ale nikde v systému se mi nepodařilo nalézt nabídku, které by mi ukázala uložené údaje, naštěstí je ale lze procházet alespoň v telefonu skrze S Health.

Skvělou funkcí, kterou ocení zejména sportovci, je automatické spuštění monitorování vaší pohybové aktivity. Pokud se například rozhodnete jít si zaběhat, náramek tuto činnost rozpozná a automaticky zapne měření – tak to alespoň tvrdí výrobce. V praxi se mi stávalo, že když jsem se rozběhl, Gear Fitu 2 chvíli trvalo, než měření spustil, a to samé platilo po dokončení aktivity; někdy náramek ještě měřil klidně i 30 a více vteřin po tom, co jsem doběhl. Po této zkušenosti jsem vždy raději měření aktivity zapínal ručně, ale věřím, že s dalšími aktualizacemi Samsung tuto funkci doladí k dokonalosti.

Nabídka cviků a aktivit, které lze monitorovat, je skutečně rozsáhlá. Kromě základního běhu (i na pásu), cyklistiky, turistiky, chůze, veslování, rotoped tu najdete i dřepy, výpady, kliky či nejrůznější cvičení na posilovacích strojích. Jen škoda, že plavání změřit nezvládne – tento režim Samsung (možná záměrně) zapomněl. U každé aktivity také vidíte, jak ji správně provádět, aby bylo měření přesné, nicméně u dřepů náramek měřil trochu zkresleně a většinou jich napočítal méně, než jsem jich ve skutečnosti provedl.

Samsung Health
Cena: zdarma

U jednotlivých aktivit máte možnost nastavit si různé cíle, u běhu limit vzdálenosti nebo čas, u dřepů a dalších cviků zase jejich počet a opakování. Jakmile aktivitu dokončíte, můžete si prohlédnout své výsledky a při překonání denního limitu vás Gear Fit 2 pochválí, což má fungovat jako motivační prvek pro další aktivitu.

Zatím bez podpory dalších fitness aplikací

Nástroj S Health poskytuje velmi komplexní přehledy a statistiku vašeho pohybu a spánku. Je ale obrovská škoda, že s náramkem zatím nespolupracují další sportovní aplikace jako RunKeeper, Endomondo a další, chybí dokonce i podpora pro Google Fit. První generace Gear Fitu přitom podporu od vývojářů dostala, tak doufejme, že se v dohledné době dočkáme i u „dvojky“.

img05

Pro mě osobně je to zatím jeden z hlavních záporů, jelikož sám používám právě Endomondo, kde mám uložené statistiky za několik posledních let, a když jsem se rozhodl běhat s Gear Fitem 2, stejně jsem si s sebou bral telefon, abych si cestu měřil Endomondem (případně můžete své výsledky do fitness aplikací třetích stran zatím přepisovat ručně, ale oficiální podpora by byla mnohem příjemnější).

Přesnost měření & výdrž baterie

Množství aktivit, které lze monitorovat, je velmi rozsáhlé, jak je to ale s přesností naměřených dat? Provedl jsem několik testovacích běhů, kde jsem testoval jak přesnost uběhnuté vzdálenosti (hodnoty jsem porovnával s telefonem, na kterém bylo spuštěné Endomondo), tak také rychlost vybíjení baterie.

img04

A jaké jsou výsledky? Jas náramku byl nastavený na 7. úroveň, GPS byla aktivní a do připojených Bluetooth sluchátek jsem po celou dobu streamoval hudbu. Po hodině běhání ukazatel baterie klesl o 27 % a naměřená vzdálenost byla 9,02 km. Endomondo na telefonu naměřilo vzdálenost 8,99 km, takže v tomto režimu Gear Fit měří opravdu velmi přesně.

Druhý test jsem provedl za stejných podmínek (opět streamovaná hudba), jen jsem vypnul GPS. Baterie za hodinu klesla o 18 % a zatímco Endomondo na telefonu naměřilo 9,16 km, Gear Fit 2 naměřil 8,69 km, takže zde už odchylka byla o něco větší.

Krabička a dobíjecí kolébka, která zároveň poslouží jako stojánek
Krabička a dobíjecí kolébka, která zároveň poslouží jako stojánek

Vyrazil jsem také do fitness, kde jsem 2 hodiny cvičil (s vypnutou GPS, protože na strojích ji opravdu nevyužijete) a opět přes Bluetooth poslouchal hudbu. V tomto případě stav baterie klesl o rovných 40 procent. Při normálním provozu náramek vydrží zhruba 2 až 3 dny na jedno nabití, s měřením aktivit se ale baterie vybíjí rychleji. Dobíjení zajišťuje dodávaný magnetický stojánek s piny.

Závěrečné hodnocení: Jeden z nejlepších

Nová generace sportovního náramku od Samsungu se jednoduše povedla. Ano, za tuhle cenu se dají sehnat také chytré hodinky se systémem Android Wear, pak ale počítejte s tím, že na ruce budete nosit podstatně větší zařízení. Gear Fit 2 se vydal opačnou cestou – je totiž velmi lehký, kompaktní a díky zakřivenému displeji také dobře vypadá.

Chválíme za integrovanou GPS, senzor pro měření srdečního tepu a nové režimy pro monitorování vašich sportovních aktivit. V případě, že se sportováním teprve začínáte, pravděpodobně nebudete řešit, že máte veškeré statistiky pouze v aplikaci S Health, kde jsou mimochodem skvěle zpracované a vy tak máte dokonalý přehled o tom, kolik jste toho nachodili, naběhali, najezdili nebo naspali.

img06

Problém nastane v případě, že si již aktivitu měříte s nějakou jinou aplikací, například RunKeeper či Endomondo. Gear Fit 2 totiž zatím s žádným takovým nástrojem nespolupracuje a zamrzí i absence podpory služby Google Fit. Doufejme, že Samsung vývojáře těch nejpoužívanějších dokáže „pošťouchnout“, aby Gear Fit 2 mezi podporovaná zařízení přidali, stejně jako tomu bylo u první generace.

Tizen se také osvědčil, i když je škoda, že pro něj zatím neexistuje příliš mnoho aplikací, i se základní nabídkou toho ale umí celkem dost. Kompatibilita je tentokrát zajištěna se všemi smartphony s Androidem ve verzi 4.4 a vyšší, iPhony podporovány nejsou.

Gear Fit 2 je skvělý doplněk, který poslouží nejen jako „prodloužená ruka“ vašeho smartphonu při zobrazování notifikací, ale především vás potěší propracovaným měřením aktivit, voděodolným tělem a nápaditým designem v čele s jasně charakteristickým zakřiveným displejem.

Samsung Gear Fit 2

Samsung Gear Fit 2
8.5

Design a zpracování

9.1/10

Funkce a výbava

8.6/10

Výdrž baterie

7.5/10

Pohodlnost nošení

8.8/10

Klady

  • elegantní design
  • pohodlně se nosí
  • zakřivený displej s dobrou čitelností
  • integrovaná GPS & Wi-Fi
  • množství aktivit, S Health
  • přesnost měření
  • notifikace z telefonu
  • voděodolné tělo (IP68)

Zápory

  • malé množství aplikací pro Tizen
  • propojení pouze s S Health
  • nelze skrze něj telefonovat
  • podpora fitness aplikací třetích stran & Google Fit
  • nefunguje s iPhonem
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku