TOPlist

Recenze iPhone 7: Novinek je více, než se na první pohled zdá

iphone 7

Na první pohled by se mohlo zdát, že se Apple letos do žádných velkých změn nepouštěl, nové iPhony totiž vypadají skoro stejně jako ty loňské a předloňské. A vsázet tři roky po sobě na stejný design, to chce slušnou dávku odvahy. Z centrály jablečného giganta však několik měsíců před premiérou prosákly informace ohledně tříletého obměňovacího cyklu, takže výraznějších změn a novinek se dočkáme až v průběhu příštího roku s iPhonem 8.

I my v redakci jsme z počátku k novému iPhone 7 byli skeptičtí, nicméně po otestování jsme zjistili, že novinek je více, než to na první pohled vypadá. A soudě dle zájmu o oba modely (větší iPhone 7 Plus je celosvětově téměř vyprodaný), minimální změny v designu zájemcům nevadí.

iPhone 7 pořídíte v 5 variantách
iPhone 7 pořídíte v 5 variantách

V dnešním testu se podíváme na menší model – 4,7″ iPhone 7, který přichází s výkonnějším hardwarem, nepatrně lepší výdrží, vylepšeným fotoaparátem, voděodolným tělem, stereo reproduktory, přepracovaným systémem antén či zcela novým středovým tlačítkem. Z nabídky Applu konečně zcela zmizela 16GB varianta a na výběr tak je 32/128 a 256GB verze.

iphone7_6

Stříbrnou, zlatou a růžově zlatou letos doplnily dvě nové barvy – tmavě a leskle černá, přičemž poslední zmíněná, která se velmi snadno poškrábe a je dokonalým magnetem na otisky prstu, je dostupná jen pro 128 & 256GB iPhone 7. Pokud nové „jablko“ zamýšlíte nosit bez pouzdra, rozhodně si leskle černou verzi nekupujte.

Oficiální české ceny nových iPhonů

iPhone 7 iPhone 7 Plus
32 GB 21 190 Kč 24 990 Kč
128 GB 24 390 Kč 28 190 Kč
256 GB 27 590 Kč 31 390 Kč (včetně DPH)

Pozor na leskle černou variantu

V německém Apple Store jsme si s Jet Black verzí hráli zhruba 10 minut a telefon byl zralý na kompletní očištění, nehledě na to, že na krytu již byly drobné škrábance od uživatelů, kteří jej zkoušeli před námi.

iPhone 7 Jet Black
Už kvůli nedostupnosti a omezení pouze na 128/256GB variantu má Jet Black edice působit exkluzivním dojmem. Po pár minutách si ale uvědomíte, že v tomhle případě to bez pouzdra nepůjde

Z tohoto důvodu jsme se tedy rozhodli pro potřeby testu sáhnout po matné verzi, která působí velice elegantně a navíc na ní nejsou téměř vidět plastové předěly antén; ty jsou díky bílému zbarvení nejvíce viditelné u zlaté a růžově zlaté verze. Jet Black varianta je i přes výrazně vyšší náchylnost na usazování otisků prstů a poškrábání taktéž silně nedostatkovým zbožím.

iphone7_4

Vysoce lesklý povrch temně černého iPhonu 7 je výsledkem precizního devítikrokového procesu anodizace a leštění. Je stejně tvrdý jako jiné anodizované produkty Apple. Na vysoce lesklém povrchu se ale můžou postupem času objevit drobné škrábance. Pokud tomu chceš předejít, doporučujeme iPhone chránit některým z mnoha nabízených krytů (zdroj: Apple.cz).

Konečně se nebojí vody, má to však háček

Vítanou novinkou v oblasti konstrukce je odolnost vůči vniknutí prachu a vody. iPhone 7 splňuje stupeň krytí IP67, což v praxi znamená, že vydrží ve vodě v hloubce 1 metru po dobu třiceti minut. My jsme telefon nechali ponořený v umyvadle zhruba 10 minut a na funkčnost to nemělo žádný vliv, přesto při případném poškození telefonu vodou můžete narazit, podle Applu se na něj totiž záruka nevztahuje. Pochválit musím také skvělou ergonomii – v ruce se telefon díky příjemným rozměrům a hmotnosti (138,3 x 67,1 x 7,1 mm, 138 gramů) drží velmi dobře a problémy nebudete mít ani při ovládání jednou rukou.

iPhone 7 voda
iPhonu 7 by voda neměla vadit. Pokud ale k poškození dojde, Apple vám záruku neuzná.

Další změna se týká reprodukce zvuku – vůbec poprvé v historii iPhone 7 disponuje dvojicí stereo reproduktorů, což je velmi příjemná novinka, kterou oceníte při hraní her, sledování filmů či poslechu hudby. iPhone 7 hraje dostatečně hlasitě a zvuk není ochuzený ani slušné basy.

iphone7_2

Letošní iPhony nedisponují 3,5mm výstupem pro připojení sluchátek. Mě samotnému to nijak nevadí, jelikož již několik let používám bezdrátová Bluetooth sluchátka, ale uživatele, kteří jsou zvyklí na „dráty“ tento fakt příliš nepotěší. V balení sice najdete redukci z Lightning konektoru na 3,5mm audio, jde ale o další článek navíc, který s sebou musíte vždy nosit. A navíc – když chcete telefon dobíjet a zároveň poslouchat hudbu, jednoduše máte smůlu. Je ale docela možné, že za pár let si na sluchátkový jack u telefonů nikdo nevzpomene, další výrobci smartphonů by totiž Apple mohli následovat.

iPhone 7 a iPhone 7 Plus jsou odolné proti postříkání, vodě a prachu a byly testovány v kontrolovaných laboratorních podmínkách s hodnocením IP67 podle normy IEC 60529. Odolnost proti postříkání, vodě a prachu není trvalá a může se v důsledku normálního opotřebení postupem času snížit. Nepokoušej se nabíjet mokrý iPhone; pokyny k čištění a sušení najdeš v příručce. Poškození tekutinou není kryté zárukou. (zdroj: Apple.cz)

Senzorové tlačítko a probuzení pohybem

Přepracované domovské tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů (Touch ID) již není mechanické, ale senzorové, a právě tento prvek nejvíce rozděluje majitele nových iPhonů. Jedni jej chválí, druzí z něj příliš nadšení nejsou. U mě první dotyk provázela jistá forma nejistoty, nicméně haptická odezva tlačítka je poměrně realistická a po pár minutách používání jsem si na tuhle inovaci navykl.

Integrovaná čtečka otisků prstů je opět fantasticky rychlá a s iOS přichází ještě jedna novinka, které si užijí i majitelé iPhone 6s/Plus/SE – funkce Raise to wake vždy aktivuje displej, jakmile telefon vezmete do ruky, což oceníte zejména kvůli rychlé kontrole nových upozornění.

Rozlišení displeje zůstalo stejné, na 4,7″ IPS panelu tedy opět najdeme Retinu (750 x 1334 px, 326 ppi), displej má však vyšší maximální úroveň jasu než předchozí generace, takže s čitelností na venkovním sluníčku nejsou žádné problémy, a výraznější jsou také barvy. Nezapomnělo se ani na technologii Force Touch, která rozpozná sílu stisku na displej.

Sílu telefonu dodává nový 64bitový čip Apple A10 Fusion (16nm, FinFET, více než 3 miliardy tranzistorů) se čtyřmi jádry, který má vyšší výkon než předchozí generace, a navíc je energeticky úspornější. Během testování jsem nenarazil na žádné problémy s rychlostí systému a bezproblémové bylo i hraní náročných titulů. iPhone 7 je zkrátka velmi rychlý smartphone.

Tip: Kompletní hardwarové parametry iPhone 7 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů

Pro potřeby systému iOS 10 a aplikací jsou k dispozici 2 GB RAM, což ve srovnání s konkurencí s Androidem může působit jako nedostatečné, ale nenechte se zmást; vzhledem k rozlišení displeje a chování iOS 10 je tato hodnota zcela dostačující (větší model 7 Plus dostal 3 GB).

Baterie a výdrž: Jeden den a ještě s pomalým nabíjením

iPhone 7 disponuje baterii o kapacitě 1 960 mAh, což je o 245 mAh více než jeho předchůdce. Výdrž novinky je díky čipu A10 a „většímu“ akumulátoru o něco lepší než u loňského modelu, ale stále to není ideální. Sám s telefonem sice zvládnu celý pracovní den, často je to ale „na hraně“ a pro jistotu jsem s sebou vždy nosil powerbanku.

Při vyšší zátěži se tedy „sedmička“ zařadí mezi jednodenní smartphony a i když Apple letos vylepšoval na všech frontách, příliš nerozumím tomu, proč zapomněl na integraci rychlého nabíjení, která je dnes u konkurence zcela běžná. Tak snad příští rok… a mimochodem, s dodávanou nabíječkou iPhone 7 dobijete za 2 hodiny a 5 minut, což také není žádná sláva.

iOS 10: Rychlejší, chytřejší a s novými funkcemi

V pořadí již desátá verze systému pro jablečná zařízení je mnohem otevřenější (pro vývojáře), rychlejší, stabilnější a na vrch přidává spoustu nových funkcí. Apple jakoby tentokrát skutečně naslouchal potřebám uživatelů, kteří nově mohou mazat i většinu systémových aplikací. Pokud tedy stejně jako já Apple Mapy, kalendář či e-mailového klienta nahrazujete aplikacemi od Googlu nebo Microsoftu, vyhnete se s iOS 10 nutnosti přesouvání do složky s nepoužívanými aplikacemi; jednoduše je totiž smažete.

Dospěla také komunikační aplikace iMessage, která se více přiblížila chatovacímu nástroji Messenger od Facebooku. Kromě větších emoji můžete komunikaci vyšperkovat nejrůznějšími grafickými efekty.

Apple zapracoval také na mapách, které už umějí vyhledávat i spoje MHD, ale pro českého uživatele stále zůstávají lepší volbou mapy od Googlu. V případě, že používáte iMac nebo MacBook, oceníte ještě hlubší provázání s iOS. Jmenujme například jednotnou schránku (Universal clipboard), kdy se v paměti uchovává kopírovaný obsah napříč zařízeními. Další novinkou je synchronizace složek Dokumenty a Plocha z Mac přes iCloud.

iOS 10 také mnohem lépe využívá technologii 3D Touch, sílu stisku nově můžete používat napříč celým operačním systémem a ne jen u ikonek aplikací či v galerii, jako tomu bylo v případě iOS 9. Další novinky v iOS 10 jsme podrobně rozebrali v tomto článku.

Fotoaparát a video: Konečně se stabilizací obrazu

Zatímco větší iPhone 7 Plus dostal do vínku duální systém fotoaparátu, klasická „sedmička“ má jeden 12Mpx snímač s optickou stabilizací obrazu a podporou záznamu videa ve 4k rozlišení (při 30 fps). Objektiv tvoří celkem šest členů a jeho světelnost je f/1.8. Kromě toho nechybí podpora pro slow-motion video v HD rozlišení při 240 fps a v horších světelných podmínkách přijdou vhod čtyři přisvětlovací diody. Pokročilé fotografy rozhodně potěší možnost ukládat snímky do bezztrátového formátu RAW.

iphone7_3

Vylepšení konečně doznala i přední selfie kamera, která má nyní rozlišení 7Mpx a můžete s ní nahrávat Full HD video při 30 fps. Nechybí ani funkce Retina Flash, která v horších světelných podmínkách rozsvítí displej tak, aby dostatečně prosvítil fotografovanou scénu (ideální to samozřejmě je v případě pořizování selfie).

Tip: Všechny fotografie v původním rozlišení si můžete prohlédnout zde

Výsledná kvalita snímků je nadprůměrná – ve dne a za dobrých světelných podmínek fotí iPhone 7 skvěle. Chválíme za věrné barvy, dobře prokreslené detaily i ostrost. Slušné výsledky optika podává také v šeru. Ve tmě nebo při umělém světle už je ale nutné počítat s horší kresbou a vyšší mírou šumu, díky optické stabilizaci však fotografie nebudou rozmazané.

To samé platí také pro záznam videa. Oceňujeme také skvělou kvalitu záznamu zvuku. Zatímco se Samsungem Galaxy S7 je u záznamu z koncertu či párty nutné počítat s přebasovanou linkou, kdy mikrofony jednoduše občas nestíhají, v případě iPhone 7 se můžete spolehnout na výrazně čistější zvuk bez nepříjemného chrčení. Na druhou stranu, Galaxy S7 je zase o něco lepší z hlediska kvality fotografií. Za dobrého světla rozdíly téměř nepoznáte, v šeru a ve tmě má však Samsung o něco ostřejší kresbu a fotografie tak jsou detailnější.

Závěrečné hodnocení

Když skončila keynote Applu, na které byly představeny letošní iPhony, byl jsem k nim celkem dost skeptický. Neměl jsem totiž pocit, že by inovace byly tak výrazné, aby předchozí majitele donutily přejít na nejnovější model. Po důkladném otestování se ale objevila celá řada dalších novinek, které v součtu reputaci nového iPhone 7 napravují.

Uživatelé by mohli slyšet především na voděodolné tělo, vylepšený fotoaparát s optickou stabilizací obrazu (konečně!) či duální stereo reproduktory. Na druhou stranu, u prémiového smartphonu, kterým se iPhone 7 snaží být, a u kterého Apple opět nasadil velmi sebevědomou cenu (21 199 Kč za základní 32GB model), bych přece jenom čekal více, minimálně v oblasti designu. Nemyslím si proto, že počet uživatelů, kteří přejdou z iPhone 6s na „sedmičku“ překonal ty, jež přešli z tři roky staré „šestky“ na model 6s. Naopak, majitelé staršího iPhonů by na letošní generaci slyšet mohli.

A abych design jen nekritizoval, matně černá verze se alespoň snaží působit jako smartphone s novým kabátkem – nejsou u ní totiž téměř vidět předěly antén a jinak nevzhledně tlustý rámeček okolo displeje v tomto případě také tak hrozně nepůsobí (což se nedá říci u zlaté, stříbrné a růžově zlaté varianty, kde je opticky mnohem výraznější).

Velkou pochvalu si Apple zaslouží za novou verzi systému iOS 10, která je plná zajímavých funkcí. Sám jsem v posledních měsících používal primárně smartphone s Androidem a při přesedlání na iOS 10 jsem neměl pocit, že bych funkčně nějak strádal. Doby, kdy o iOS platilo, že je uzavřený systém s menším množstvím funkcí, jsou tak už dávno pryč.

iPhone 7 a Samsung Galaxy S7 edge
iPhone 7 a Samsung Galaxy S7 edge

Úspěch iPhone 7 tentokrát bude hodně záviset na tom, jak jej uživatelé přijmou, a zatím to vypadá, že Apple žádnou pohromu čekat nemusí. Příští rok už ale jablečný gigant musí přijít s výraznějšími inovacemi, a to především v oblasti designu, jinak hrozí, že mu jednoduše ujede vlak. Konkurence v čele se Samsungem už má v portfoliu modely se zaobleným displejem, na který zákazníci slyší, a Apple by se rozhodně neměl bát pouštět do podobných experimentů.

iPhone 7

iphone 7
8.2

design a zpracování

8.2/10

výkon a optimalizace

9.2/10

hardwarová výbava

8.4/10

kvalita fotografií a videa

8.5/10

výdrž baterie

6.9/10

Klady

  • voděodolné tělo
  • stereo reproduktory
  • vyšší jas a lepší barvy u displeje, 3D Touch
  • rychlá čtečka otisků prstů
  • skvělá ergonomie
  • výkon a optimalizace
  • kvalitní fotoaparát
  • nové funkce v iOS 10

Zápory

  • vysoká cena
  • minimum inovací v designu
  • absence 3,5mm jacku
  • pomalé nabíjení
  • průměrná výdrž
  • velké rámečky kolem displeje
  • otisky prstů a škrábání krytu (pouze Jet Black verze)
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku