Domů » Bleskovky » ZTE představilo vlastní koncept modulárního smartphonu

ZTE představilo vlastní koncept modulárního smartphonu

Když jsme v září přinesli informaci o konceptu Phoneblocks, se kterým přišel holandský designer Dave Hakkens, mnozí si ťukali na čelo, že toto je píseň velmi vzdálené budoucnosti. Nápad poskládat si na základě svých osobních požadavků vlastní telefon z jednotlivých kvádříků, představujících rozličné komponenty, je ohromně působivý.

Dva měsíce na to představila společnost Motorola svůj projekt ARA, který stvořila ve spolupráci právě s tímto vizionářem, přičemž v letošním roce má být uvedeno SDK pro tvorbu prvních modulů. Čínský výrobce ZTE rovněž zřejmě v modulárních mobilních telefonech vidí budoucnost a na veletrhu CES 2014 představil své vlastní řešení Eco-Mobius.

  

ZTE Eco-Mobius přecijen více připomíná tradiční mobilní telefon, než projekt Ara, nicméně nabízí podobnou úroveň přizpůsobení. Skládá se ze čtyř hlavních modulů – vlastního jádra, displeje, baterie a fotoaparátu. V jádru se ukrývá procesor, operační paměť a další komponenty. I když je paměť RAM součástí jádra, neznamená to, že nemůže být vyměněna. Každá komponenta může být jednoduše nahrazena díky speciálním magnetickým konektorům.

    

Přístup ZTE je na rozdíl od Motoroly odlišný v tom, že Motorola vyvíjí platformu otevřeně a umožňuje ostatním výrobcům zapojit se do tvorby jednotlivých modulů. ZTE plánuje vytvářet výměnné komponenty vlastními silami. Obě společnosti ale doufají, že výroba modulárních zařízení nastartuje novou zelenou vlnu, kdy nebude nutné vyhazovat dosluhující zařízení na skládku, ale pouze upgradovat zaostávající komponenty.

 

Ať to myslí ZTE s konceptem Eco-Mobius vážně nebo se jedná pouze o experiment, je jisté, že tyto projekty čeká ještě dlouhá cesta a spousta vývoje, než se dostanou na pulty obchodů. Ale je pravděpodobné, že se jednou dočkáme. Líbí se vám koncept modulárního telefonu nebo dáte raději přednost neupgradovatelnému smartphonu, jak jej známe dnes?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

 1. Myšlienka je to síce pekná a dobrá, ale v praxi to nemá budúcnosť. Áno, pár ľudí by si to rado vytunilo a vyhralo sa s tým a mali by pocit, že majú vždy všetko také TOP aké potrebujú, ale v praxi by to proste nefungovalo najlepšie a na monolity to nemá.

  Dnes dokonca na mnoho zariadeniach ani baterku nevymeníte. Ľudia to ani nechcú.

  • Respektíve chcú ale bohužial výrobcovia to neberú v úvahu :)

  • Petr (neregistrovaný)

   Já si ani tak nemyslím, že by to lidé nechtěli. Naopak, poptávka by po tom byla. Neznám snad jediného majitele smartphonu co by si nestěžoval na zmíněnou baterii atd… Bohužel výrobci těchto zařízení o tom ani přemýšlet nechtějí, zásadně by jim totiž tento přístup snižoval zisky. Každý kousek plastu či kovu v miliónové výrobě může ušetřit náklady, při konceptu výměnných komponent by to asi nebylo možné.

  • Johny (neregistrovaný)

   Asi jak kdo. Já například raději investuji do zařízení, o kterém vím, že mi vydrží pět let, než do zařízení, které bude za rok a půl v háji, protože bude bez aktualizací a bez dostatečnýho HW. Přitom obojí bude mít stejnou cenu. Naopak podle mě je tohle naprosto esenciální součást vývoje. Kdo chce, ať si prostě za 30 000 kupuje smartbooky, já jsem z těch, co si raději koupí o něco tlustší notebook a když mi nebude stačit ram nebo disk, koupim si tam prostě tu novou část.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).