Domů » Bleskovky » Zpomalování iPhonů vyjde Apple draho. Jenom ve Francii zaplatí pokutu 25 milionů EUR

Zpomalování iPhonů vyjde Apple draho. Jenom ve Francii zaplatí pokutu 25 milionů EUR

V roce 2017 bylo zjištěno, že Apple záměrně softwarovými aktualizacemi zpomaluje starší iPhony, což firma z Cupertina vzápětí potvrdila. Apple tak nečinil proto, aby své zákazníky nutil k upgradu, ale aby zabraňoval tak nežádoucím restartům telefonu způsobených degradací baterie v čase.

Ve Francii dostal Apple velkou pokutu

Bohužel tuto praxi přiznal až pod tíhou důkazů a kvůli tomu si vysloužil poměrně značkou kritiku, kterou následně utěšoval zvýhodněnou cenou za výměnu akumulátorů a transparentnější správou baterie v iOS. I když se zdálo, že jsou všichni spokojení, nakonec má tento případ ještě dohru.

battery

Francouzské spotřebitelské sdružení Apple za tyto praktiky zažalovalo a pařížský soud uznal jeho námitky za oprávněné – kalifornské firmě byla vyměřena pokuta ve výši 25 milionů EUR (asi 626 milionů korun), Apple ji přijal, a dokonce tuto informaci zveřejnil na francouzské mutaci svých webových stránek.

Je dost možné, že se nejedná o poslední pokutu, kterou v souvislosti se zpomalováním iPhonů Apple dostane; po tomto případu se mohou ozvat další sdružení z jiných zemí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Korpy
Anonym
Korpy

a ještě víc bych jim dal, dělaj jak jsou to „prestige“ produkty a přitom odpad co naschvál spomalujou, flusanec každýmu jablíčkáři přímo do ksichtu :D

Dealler
Uživatel
Dealler

Těm bys mohl do xichtu i nas*rat a stejně si zas půjdou stoupnout do fronty.

lukass71
Uživatel
lukass71

Mas to slovo v nadpisu spravne a do komentaru stejne hodis takovou hruzu… Ale hlavne, ze mas jasno :D

htcjirka
Uživatel
htcjirka

To je ta prémiovost a dlouhá podpora.

Samm
Anonym
Samm

Delší podporu nemá nikdo a zařízení funguje i po pěti letech naprosto bez problému. To je ukázková kvalita, o které se ostatním může nechat zdát.

Ale to jsou žabomyší války pro ty, kteří nemají co dělat.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Mám Lumii, více než pět let a stále také funguje, donedávna i dostavala updaty, po celých pět let, takze asi tak. Zadny nadstandard. A nedostala zpomalující update. Co tam máš tedy dál?

Samm
Anonym
Samm

Těch pět lidí co si koupilo Lumiu s předem mrtvým systémem….

Zpomalující update byla prasárna, Apple byl potrestán a jede se dál. Co tam máš dále?

htcjirka
Uživatel
htcjirka

I ten Smasung se dnes take na pet let dostane, dva velke OS updaty a pak bezpecnostni updaty a svete div se, zpomalovaci update nedostane. Co nám z toho plyne? iPhone je jen nalestena bida a podvod.

Samm
Anonym
Samm

Dostaneš dvě verze Androidu beze změn a velké množství prázdných aktualizací. Samsungu několikrát prokázáno. Je fakt, že hodnota celého Apple je na základě naleštěné bídy a podvodu. Ach jo. Ztráta času, nicméně zapšklost a jakýsi ?odpor? proti Apple je v českých končinách normální. Pozůstatek bolševika. Jak jsem psal, žabomyší války o ničem především na českých webech.

maq1234
Anonym
maq1234

S7 skončil na androidu 8 a bezpečnostní updaty nedostává. iPhone 7 ze stejného roku dostává stále velké updaty a ještě dostane iOS 14 a 15. Naleštěná bída je spíš ten samšunt, ale na to si každý musí dojít sám..

Samm
Anonym
Samm

S7 teď nedávno nějaký update po delší době dostala. Pro mne osobně jeden z nejlepších telefonů co kdy kdo vyrobil. Škoda ale, že na podporu Samsung tak kašle a velké množství aktualizací nepřináší vůbec nic. Jen pocit toho, že mi něco přišlo a já si to nainstaloval. Pouze dvě verze Androidu jsou absolutní výsměch.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Zrovna nyni S7 dostava lednovy bezpecnostni update, takze dal? Omezeni vykonu nedostava, takze?

maq1234
Anonym
maq1234

Zrovna nedávno tu xzeit skučel, jak je jeho S7 zpomalená i po HR. Moc bych si tím omezením výkonu jistý nebyl.
A mezigenerační updaty u Samsungu taky nejsou kdoví jaké. Stačí se podívat na youtube, na čisté přístroje a srovnání A9 vs A7 na Galaxy S8. Tam je omezení výkonu patrné i slepému.

Samm
Anonym
Samm

S7/Edge nejela plynule ani jako fungl nová. Drobné záseky, například v animacích, pomalejší načítání aplikací byly patrné po celou dobu používání. Největší změna a maximální plynulost přišla až s řadou S10. Mírné zlepšení přišlo s Androidem 8.

Na plynulost a záseky jsem obzvlášť vysazený. Nevím jak iPhone 7 a starší, ale u 7 a nahoru vše příkladně plynulé a rychlé jako u Samsungu S10/+/e/Note. Řada 9 a níže se může zdát plynulá, ale není ani zdaleka.

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

Suhlasim, S9 oproti S10+ je snek neskutocny…

Mag.net
Uživatel
Mag.net

Až na to, že S7 bezpečnostní updaty dostává stále, nejnověji z ledna 2020, tak nemel blbosti, když o tom nic nevíš.

maq1234
Anonym
maq1234

Mag.net: Dobře a co S6, S5? U Applu dostává aktualizace ještě iPhone 5S, tedy konkurent S4.

Mag.net
Uživatel
Mag.net

Boha, applu vydělávají služby napojené na ios, android vydělává drtivou většinou googlu, ne výrobcům, ti vydělávají jen na hw. Proto je pro ně dlouhá podpora dá se říct nežádoucí, oni potřebují točit „železo“. Co na tom furt nechápete? Notabene 5 let starej mobil je hw už dost za zenitem.

maq1234
Anonym
maq1234

A co je mi po tom jako zákazníkovi, na čem kdo vydělává? Já chci podporu svého zařízení.

Menty
Uživatel
Menty

maq1234: Tak ale však máš přece jako zákazník možnost si zvolit takového výrobce, který takto dlouhou podporu nabízí. A je vidět, že ta dlouhá podpora většinu lidí vůbec nevytrhne, takže ono to zas takové terno nebude. Navíc mi přijde divná diskuze na téma „pětiletá podpora“ zrovna tady na technologickém serveru, kde jsou lidé, kteří se o technologie zajímají či jsou to fanoušci technologií. Ty snad měníš smartphone každých 5 let? Já mam požadavky vysoké, nicméně určitě jsou i lidé, co je mají ještě vyšší, a sorry, mam rád aktuální technologie, a 5 let starý zařízení by mi asi fakt nemělo… Číst vice »

Mag.net
Uživatel
Mag.net

No a výrobcům je zase jedno, co chceš, oni potřebují vydělávat. Tak to prostě bohužel je. Když chceš podporovat 5 let starej šrot, kup si ohryzek.

maq1234
Anonym
maq1234

Tématem mé reakce na htcjirku bylo to, že Samsung rozhodně nemá stejnou podporu, jako Apple. On tvrdí, že má. Smyslem mé reakce nebylo pošpinit Samsung nebo určovat, co je správné, ale to, že automechanik nemá pravdu. Co kdo požaduje je potom volba každého jednotlivce.

prcko
Uživatel
prcko

Prémiová rada možno dostane dva updaty plus pár rokov zaplat. To je trochu divne porovnávať s podporou apple. Ale kľudne keď sa ti to hodí. Tvoje porovnanie s lumiou je o tom istom.

JP23
Uživatel
JP23

Apple nemůže za tvůj podělaný život, už se s tím smiř.