Domů » Články » Známe výbavu letošních iPhonů. Na nejmenší i největší si počkáme až do listopadu

Známe výbavu letošních iPhonů. Na nejmenší i největší si počkáme až do listopadu

Apple příští týden pořádá tiskovou konferenci, na které představí letošní řadu iPhonů 12 a patrně i nějaké další produkty. Pravděpodobně jich ale bude méně, než jsme očekávali, a na některé si počkáme o něco déle. Níže uvedené informace pocházejí od renomovaných informátorů Jona Prossera, Ice Universe a @Kang.

iphone

iPhone 12: v první vlně půjdou do prodeje pouze 6,1“ modely

Začněme nejprve iPhony. Apple v příštím týdnu představí celkem 4 nové telefony – pokračovatele loňských tří modelů a k nim přihodí kompaktní iPhone 12 mini.

Původně se počítalo s tím, že iPhone 12 mini a základní iPhone 12 půjdou do prodeje v první vlně, zatímco na modely s přídomkem Pro si počkáme do listopadu, nyní se však karta částečně obrací – první vlna prodejů se bude údajně týkat iPhone 12 a 12 Pro, a v druhé listopadové vlně dorazí iPhone 12 mini a 12 Pro Max. Díky informátorovi @Kang máme také nové a poměrně podrobné informace o výbavě chystaných modelů.

iPhone 12 a 12 mini: barvy jako nový iPad Air

Základní modely budou vybaveny 5,4“, resp. 6,1“ displeji nového typu, který Apple nazve Super Retina XDR. Zobrazovače má chránit zbrusu nová technologie ochranného skla, pravděpodobně se bude jednat o nedávno představený Gorilla Glass Victus.

Na zadní straně obou modelů bude „bydlet“ čtvercový fotomodul se dvěma čočkami – klasickou se světelností f/1.6 a širokoúhlou. Chybět nebude podpora funkcí Deep Fusion, Smart HDR 3. generace a také záznam nočních snímků. Záznam videa bude dostupný v kvalitě Dolby Vision.

iPhony 12 i 12 mini budou dostupné v černé, bílé, červené, modré a zelené barvě (stejně jako nové iPady Air), Apple bude tyto telefony nabízet v paměťových variantách 64, 128 a 256 GB.

iPhone 12 mini má jít do předobjednávek až 6. listopadu, přičemž k prvním majitelům se dostane 13. listopadu. Cena za základní konfiguraci s 64GB pamětí má začínat na 699 USD (asi 16 tisíc korun bez DPH).

iPhone 12 půjde do předprodeje příští pátek 16. října, samotný prodej se rozběhne o týden později 23. října. Cena za 64 GB variantu má být stanovena na 799 USD (asi 18 400 korun bez DPH).

iPhone 12 Pro a 12 Pro Max: tři fotoaparáty s LiDAR senzorem

Nové Super Retina XDR displeje dostanou i vybavenější iPhone 12 Pro a 12 Pro Max, v jejich případě se bude jednat o úhlopříčky 6,1“ a 6,7“. Apple bude tyto telefony nabízet v paměťových variantách 128, 256 a 512 GB, oproti základním iPhonům se budou dále lišit barvami (zlatá, stříbrná, grafitová a modrá) a zejména sestavou fotoaparátů.

iphone 12

Oba telefony dostanou tři čočky (základní, širokoúhlou a teleobjektiv), které bude ještě doprovázet speciální LiDAR senzor známý z posledních iPadů Pro. Parametry jednotlivých snímačů se budou mezi oběma telefony lišit – hlavní fotoaparát u iPhone 12 Pro Max má mít o 47% větší snímač (s 1,7 µm pixely) než iPhone 12 Pro. Jiný bude i teleobjektiv; iPhone 12 Pro nabídne 4× optické přiblížení (ohnisková vzdálenost 52 mm), iPhone 12 Pro Max pětinásobné (ohnisková vzdálenost 67 mm).

Menší iPhone 12 Pro půjde údajně do předobjednávek 16. října, k dispozici má být 23. října. Cena za 128GB variantu má být stanovena na 999 USD (asi 23 tisíc korun bez DPH).

Větší iPhone 12 Pro má jít do předobjednávek až 6. listopadu, přičemž k prvním majitelům se dostane 13. listopadu. Cena za základní konfiguraci s 128GB pamětí má začínat na 1 099 USD (asi 25 300 korun bez DPH).

Speciální bezdrátové nabíjení a podpora sítí 5G

Všechny čtyři chystané iPhony mají nabídnout podporu sítí 5G, avšak prý pouze verze prodávané v USA budou mít podporu mmWawe, zbytek světa patrně dostane pouze 5G sub 6. Apple údajně chytá novou funkci Smart Data Mode, kdy bude podle potřeby přepínat mezi sítěmi 4G a 5G (vzhledem k datovým objemům a spotřebě energie).

U nových iPhonů také nebude chybět vylepšená technologie bezdrátového nabíjení, která by měla v názvu obsahovat legendární „MagSafe“. Spojení se speciální bezdrátovou nabíječkou bude zajištěno magneticky, díky čemuž má být zajištěna přesná centrace na nabíjecí podložce. Maximální nabíjecí výkon bude stanoven na 15 Wattů.

Apple pravděpodobně bude chtít technologii bezdrátového nabíjení více „polidštit“ a podpořit prodej vlastních bezdrátových nabíječek, neboť klasický adaptér již v balení nových iPhonů nenajdeme. Stejně tak nebudou přítomná klasická kabelová sluchátka.

Levný HomePod Mini

Na úterní tiskové konferenci bude kromě iPhonů představen i nový chytrý reproduktor HomePod Mini. Má se jednat o drobné zařízení s výškou 3,3“ (asi 8,38 cm) poháněné čipem Apple S5. Cena tohoto příslušenství má být stanovena na 99 USD (asi 2 300 korun bez DPH).

Sluchátka AirPods Studio dorazí později, přívěšek AirTag až příští rok

Informátor Jon Prosser také přidal nové informace o chystaných náhlavních sluchátkách AirPods Studio. Potvrzují se spekulace, že se s nimi nesetkáme v příštím týdnu, ale až později, patrně na listopadové tiskové konferenci.

Cena sluchátek má být stanovena na vysokých 599 USD (asi 13 800 korun bez DPH), a to za „luxusní“ variantu z kůže a kovu. K dispozici má být ještě sportovní model z jiných materiálů s prodejní cenou okolo 350 USD (asi 8 tisíc korun bez DPH).

Jon Prosser také v jednom ze svých tweetů uvedl, že očekávaný lokalizační přívěšek AirTag byl opět odložen, tentokráte na březen příštího roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

24 komentářů

 1. Ty ohniskové vzdálenosti se předpokládám vztahuje k ultrawide. Takže slabota.

  • Ty ohniskové vzdálenosti se zcela nepochybně musí vztahovat k teleobjektivům. A nevím proč slabota. Pokud bude zoom beztrátový a bude to 5x, je to naprosto v pořádku.

  • Tak jinak, jaké základní ohnisko bylo k přepočtu teleobjektivu použito. Předpokládám že ohnisko ultrawide 13mm,pak to na tech 4x, resp. 5x samozřejmě vychází. Většina výrobců bere ale jako základ hlavní snímač. Takže není 5x optické přiblížení u IPhone 12 pro, jako 5x optické přiblížení u Samsungu Note 20 pro.

  • Bude to slabota, protože iPhone 11 pro má teleobjektiv 52mm (2x přiblížení), které je oproti základnímu který ma 26mm. V článku píšou: „Jiný bude i teleobjektiv; iPhone 12 Pro nabídne 4× optické přiblížení (ohnisková vzdálenost 52 mm), iPhone 12 Pro Max pětinásobné (ohnisková vzdálenost 67 mm).“

   Takže 4, resp 5ti násobek odpovídá nepochybně ultrawide, který bude cca 13mm. Takže vlastně iPhone 12 Pro bude mit ten stejný teleobjektiv, jako iPhone 11 pro. IPhone 12 pro max si mírně polepší. Ano, vztahovat to k nejširšímu pak vypadá jako víc ☺️

  • Asi se nevyjadřuješ uplně přesně – já v článku vidím pouze ohniskové vzdálenosti 52 reps 67 mm a tyto hodnoty se musí vztahovat jen a pouze k teleobjektivům. Klasická kamera mívá 26/27 mm, širokoúhlá pak 13 mm, jak píšeš. Navíc znova – ohnisková vzdálenost nám nic neřiká o tom, jaké celkové přiblížení bude. Resp. nám říká jen to, jaké bude fixní přiblížení (čemuž se pořád říká optický zoom, i když to optický zoom není). Ale třeba bude fixní přiblížení něco mezi 2-3x a zbytek bude na 5x realizován třeba jako u SGS20 – tj teleobjektiv bude mít vysoké rozlišení a zbytek bude vyřezáván. Asi to bude typická Apple vojebávka, nicméně chci jen říct, že z toho, co zatím víme neumíme nic moc vyčíst.

  • Souhlas s Mentym. U těch foťáků je zajímavý ještě rozdíl mezi 12 Pro a 12 Pro Max: The key differentiator between the iPhone 12 Pro and the iPhone 12 Pro Max will be the sensor size, with the Max model packing a 47% larger sensor with 1.7μm pixels. Apple will market this as an “Expansive” camera capability.

  • Právě že ohnisková vzdálenost objektivu toho řekne dost. Samozřejmě že hodnoty 52 resp. 67 jsou hodnoty teleobjektivu…. ale s hodnotu přiblížení 4 až 5 souvisí právě objektiv ze kterého se vychází. Abychom došli k 4, resp. 5 nasobnemu přiblížení, musíme brát jako výchozí právě ten s 13mm ohniskovou vzdáleností. 52/13=4x
   67/13=5,15x resp. 5.

   Takže prakticky má i teleobjektiv u Iphonu 11 pro 4x přiblížení oproti ultrawide.

   Navíc v článku se píše právě o optickém.
   Samozřejmě pokud apple bere jako výchozí s 1x přiblížením ultrawide s 13mm ohniskovou vzdáleností, pak je 4,resp. 5 optické přiblížení na teleobjektivu správně 😀. Proč to ale nebere tak, jako u loňského modelu, tedy od hlavního s ohniskovou vzdáleností 26mm?.

   Ostatní možnosti přiblížení neřeším. Řeším fixní optické přiblížení.

  • Jinak teda v článku je: Jiný bude i teleobjektiv; iPhone 12 Pro nabídne 4× optické přiblížení (ohnisková vzdálenost 52 mm), iPhone 12 Pro Max pětinásobné (ohnisková vzdálenost 67 mm).

   4x optické přiblížení
   IPhone 12 pro max pak pětinásobné.

   A ve sceenshotu nějakých prospektů je to zmíněné take. Four times optical…. 5x optical.

   Takže tyto hodnoty musely vyjít jedině, pokud se bral v potaz jako nejširší ultrawide, což jsem ještě u jiného výrobce neviděl. Všichni brali vždy jako základ hlavní snímač.

  • Že se přiblížení počítá od jedničky, nikoliv od 0,5 (tj od širokoúhlého objektivu) je základní znalost, kterou snad nemusí nikdo zmiňovat. A fixní optické přiblížení nikdo nutně nepotřebuje, pokud bude zoom bezztrátový, je jedno, jak bude realizován. V dnešní době se optický zoom zaměňuje za bezztrátový. Fixní přiblížení u smartphonů je ztrátové vždycky, v některých případech dokonce velmi významně. Prakticky všechny teleobjektivy ve smartphonech mají tragické parametry, proto ani nemohou produkovat tak kvalitní snímky, jako hlavní kamera. Mají sice jinou ohniskovou vzdálenost, ale kvalitu obrazu dělají i barvy apod. Však se stačí podívat jak špatnou např. světelnost mají periskopické teleobjektivy. Právě tomuto se dá čelit teleobjektivem s menší ohniskovou vzdáleností, ale větším čipem, vyšším rozlišením a lepší světelností. (tj to, co se v článku i píše, co ještě zdůrazňuje JP23).

  • Optické přiblížení je jasně dáno. 1x je taky dána v případě mobilů většinou jako ohnisková vzdálenost hlavního objektivu a to je to, co me zaráží. A ne, pokud se bavime o optickém přiblížení, musí to být opticky. Jestli Apple uvádí že je to opticky 4x resp. 5x a bere to od základního objektivu, tak to bude buď myšleno právě jako ten bezztrátový s pomocí vyššího rozlišení snímače a pak tak trochu klame, anebo to opravdu počítá od ultraširokáčé, protože to by klidně mohl. Proč by si nemohl zvolit jako 1x nejširší ohnisko? U fotoaparátů se zoomem to tak většinou bývá.

  • Optický zoom je realizován na základě posuvu čoček, nijak jinak. Soustava čoček, kde každá má fixní jinou ohniskovou vzdálenost není optický zoom, byť to tak výrobci rádi inzerují. Pokud považuješ současná řešení za optický zoom, pak jsi jen oběť jejich marketingu. Současná řešení jsou jen větší počet čoček (1x, 2 nebo 3x příblížení) a to mezitím je obyčejný digitál. Pokud tedy Apple inzeruje „optické přiblížení“ pětkrát, je to jen marketing, využívá neznalosti veřejnosti, kdy „optické“ znamená „bezztrátové“. Což ale není jedna věc, a ve světe smartphone už vůbec ne. Někteří výrobci inzerují jako optické přiblížení soustavu více čoček s rozdílnými ohniskovými vzdálenostmi, někteří tak inzerují řešení pomocí čipu s vysokým rozlišením a výřezem. Optický zoom není ale ani jedno.

  • Optický zoom tak realizován je…ovšem výrobci většinou používají právě slovo zoom. Tady four times optical zoom….tedy po našem myšleno čtyřnásobné optické přiblížení – tako oba víme, že se v případě mobilů jedná zatím o fixní ohnisko a je tím myšleno, že přiblíží 4x,5x oproti jinému fixnímu ohnisku na jiném fotomodulu….nejsem oběť marketingu :D, vím že to co je mezitím je kombinace digitálního a dat z objektivů :-).
   Raději se budeme držet českého slovíčka přiblížení (i když slovní spojení optical zoom používají snad všechny zahraniční weby a myslí tím optické přiblížení)……..no to jsem právě zvědavý, jak je to teda doopravdy myšleno, jestli marketing a pomáhá si ,,bezztrátovým,, ,anebo nějak jinak.

  • Já jsem taky zvědav, jak to bude řešeno, již brzy se to dozvíme. Jen bych rád podotknul, že slovo „zoom“ znamená v zahraničí to samé, jako u nás, že máme občas potřebu si všechno překládat, to je druhá věc, znamená to ale to samé :) Proto říkám, že je to jen marketing, výrobci přesně na tohle spoléhají. Nicméně optického zoomu se reálně asi nikdy ve smartphonech nedočkáme, fyzikálně je to obtížné, finančně drahé a náročné. Navíc je to pohyblivá součást, tam je potřeba být velmi opatrný u takového zařízení.

  • Optický zoom už tady byl. Nokia N93, Samsung Galaxy K zoom…no 16mm tlusté tělo je už dost :D

  • Na GSM aréně to mají třeba správně, resp. jako 1x berou hlavní snímač. Pak: 12 MP, f/1.8, 65mm (telephoto), 1/3.4″, 1.0µm, PDAF, OIS, 2.5x optical zoom

  • 🤣🤣🤣🤣

   Ani se nedivim jaci dva retardi se tady dohaduji o o svych zarucenych pravdach. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

  • My se ale nedohadujeme, jenom normálně diskutujeme a bez invektiv, ne jako ty….

  • 🤣🤣🤣🤣

   Diskutujete o svych pravdach 🤣🤣🤣🤣🤣 treba se za deset let na necem shodnete 🤣🤣🤣🤣🤣

  • Třeba za 10 let dostaneš rozum :D

  • ja se zase nedivim jaky potrat bez mozku se tady trapne vyjadruje

 2. iPhone 12 Pro a 12 Pro Max: tři fotoaparáty s LiDAR senzorem: Apple bude tyto telefony nabízet v paměťových variantách 128, 256 a 512 GB.

  Menší iPhone 12 Pro půjde údajně do předobjednávek 16. října, k dispozici má být 23. října. Cena za 64 GB

  Tak jak to teda je? Jaká je nejmenší paměťová varianta?

  • U Pro je min 128 za cenu loňských 64, bez Pro verze začínají na 64

  • Jakub Karásek

   Děkuji za upozornění, správně je samozřejmě 128 GB. Opraveno

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).