Domů » Články » Životnost Apple zařízení je dvakrát delší než u Androidu, tvrdí analytik

Životnost Apple zařízení je dvakrát delší než u Androidu, tvrdí analytik

Průměrná životnost zařízení se systémem iOS je čtyři roky, což je zhruba dvakrát tak dlouho, jako u konkurenčních zařízení se systémem Android. Alespoň to lze vyčíst z výzkumu analytické společnosti Asymco. Analytik této společnosti, Horace Deidu, zkoumal životnost mobilních zařízení na základě poměrně složitých kritérií, nicméně s docela jasným výsledkem.

Pokud známe počet aktivních Apple zařízení a souhrnný objem prodaných zařízení, můžeme na základě těchto údajů vypočítat průměrnou životnost smartphonů od Applu. Tyto počty nepatří zrovna mezi nejjednodušší, proto dal Deidu k dispozici přehlednější graf.

Zařízení od Applu „žijí“ déle

„Horní vertikální sloupec ukazuje rozdíl mezi plochou (souhrnný počet zařízení) a křivkou (aktivní zařízení), a spodní vertikální sloupec ukazuje rozdíl mezi plochou a osou x, tedy souhrnným počtem zařízení. Velikost těchto sloupců a vzdálenost mezi nimi určuje životnost zařízení,“ napsal Deidu ke svému grafu.

Analytik nebral v potaz jednotlivé přístroje v rámci ekosystému Applu. Z tohoto grafu nicméně lze vyčíst, že průměrná životnost produktu Applu v rámci celého portfolia jsou čtyři roky a tři měsíce. Pojďme si nicméně tuto metodologii rozebrat více dopodrobna.

Deidu pronesl, že ke čtyřem letům došel na základě porovnávání prodejů z druhého kvartálu roku 2013 a vyřazených zařízení ze čtvrtého kvartálu roku 2017, ve kterém zařízení přestala být aktivní, nebo byla svými vlastníky nahrazena za novější verzi. Deidu připouští, že průměrnou životnost je obtížné spočítat, neboť Apple běžně nezveřejňuje počet aktivních zařízení.

Tyto závěry je nicméně nutné brát s velkou rezervou, neboť rozhodně neplatí univerzálně pro všechna zařízení od firmy z Cupertina. Jedná se přeci jen o průměr, který nezohledňuje kratší či delší životnost u některých produktů. Souhrnný počet zařízení totiž označuje opravdu všechna zařízení – iPhony, iPady, iPody, Macy, Apple Watch a tak dále. Minimálně pro majitele Maců tak jistě neplatí, že se po čtyřech letech zbavují svého zařízení.

Android má menší pole působnosti

Vzhledem k tomu, že Deidu nijak nerozvádí, která zařízení se počítají mezi vyřazená, není tedy jisté, zda neaktivní přístroje tvoří zařízení vyřazená z důvodu poruchy, či jen proto, že uživatelé chtějí novější zařízení. Deidu na stránkách podotýká, že se nejedná o životnost zařízení v právem slova smyslu, ale spíše o míru skutečného využití.

iPhone 8 a Leagoo S8
Analýza nám bohužel neprozradí, který smartphone má delší životnost

Podle stejných kritérií dospěl čtenář Melci k závěru, že životnost přístrojů s Androidem se pohybuje někde mezi jedním a dvěma roky. Nutno ovšem dodat, že Android běží především na mobilních telefonech a tabletech, a tedy nemá k dispozici ten luxus jako Apple, který má v portfoliu také drahé stolní počítače, které si uživatelé nepořizují na krátkodobé použití.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Subscribe
Upozornit na
guest
66 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments