Domů » Články » Životnost Apple zařízení je dvakrát delší než u Androidu, tvrdí analytik

Životnost Apple zařízení je dvakrát delší než u Androidu, tvrdí analytik

Průměrná životnost zařízení se systémem iOS je čtyři roky, což je zhruba dvakrát tak dlouho, jako u konkurenčních zařízení se systémem Android. Alespoň to lze vyčíst z výzkumu analytické společnosti Asymco. Analytik této společnosti, Horace Deidu, zkoumal životnost mobilních zařízení na základě poměrně složitých kritérií, nicméně s docela jasným výsledkem.

Pokud známe počet aktivních Apple zařízení a souhrnný objem prodaných zařízení, můžeme na základě těchto údajů vypočítat průměrnou životnost smartphonů od Applu. Tyto počty nepatří zrovna mezi nejjednodušší, proto dal Deidu k dispozici přehlednější graf.

Zařízení od Applu „žijí“ déle

„Horní vertikální sloupec ukazuje rozdíl mezi plochou (souhrnný počet zařízení) a křivkou (aktivní zařízení), a spodní vertikální sloupec ukazuje rozdíl mezi plochou a osou x, tedy souhrnným počtem zařízení. Velikost těchto sloupců a vzdálenost mezi nimi určuje životnost zařízení,“ napsal Deidu ke svému grafu.


Analytik nebral v potaz jednotlivé přístroje v rámci ekosystému Applu. Z tohoto grafu nicméně lze vyčíst, že průměrná životnost produktu Applu v rámci celého portfolia jsou čtyři roky a tři měsíce. Pojďme si nicméně tuto metodologii rozebrat více dopodrobna.

Deidu pronesl, že ke čtyřem letům došel na základě porovnávání prodejů z druhého kvartálu roku 2013 a vyřazených zařízení ze čtvrtého kvartálu roku 2017, ve kterém zařízení přestala být aktivní, nebo byla svými vlastníky nahrazena za novější verzi. Deidu připouští, že průměrnou životnost je obtížné spočítat, neboť Apple běžně nezveřejňuje počet aktivních zařízení.

Tyto závěry je nicméně nutné brát s velkou rezervou, neboť rozhodně neplatí univerzálně pro všechna zařízení od firmy z Cupertina. Jedná se přeci jen o průměr, který nezohledňuje kratší či delší životnost u některých produktů. Souhrnný počet zařízení totiž označuje opravdu všechna zařízení – iPhony, iPady, iPody, Macy, Apple Watch a tak dále. Minimálně pro majitele Maců tak jistě neplatí, že se po čtyřech letech zbavují svého zařízení.

Android má menší pole působnosti

Vzhledem k tomu, že Deidu nijak nerozvádí, která zařízení se počítají mezi vyřazená, není tedy jisté, zda neaktivní přístroje tvoří zařízení vyřazená z důvodu poruchy, či jen proto, že uživatelé chtějí novější zařízení. Deidu na stránkách podotýká, že se nejedná o životnost zařízení v právem slova smyslu, ale spíše o míru skutečného využití.

iPhone 8 a Leagoo S8
Analýza nám bohužel neprozradí, který smartphone má delší životnost

Podle stejných kritérií dospěl čtenář Melci k závěru, že životnost přístrojů s Androidem se pohybuje někde mezi jedním a dvěma roky. Nutno ovšem dodat, že Android běží především na mobilních telefonech a tabletech, a tedy nemá k dispozici ten luxus jako Apple, který má v portfoliu také drahé stolní počítače, které si uživatelé nepořizují na krátkodobé použití.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
bkf1
Anonym
bkf1

Zas klasické nesmyslené porovnávání :-D Předpokládám, že tak 70% androidích zařízení v té statistice mělo cenovku pod 5 tis. Takové nesmysly sem prosím nedávejte, od toho je tu iDnes…

lubinek79
Anonym
lubinek79

Je to logické. Apple totiž podporuje i výrazně starší zařízení, co se týče updatu firmwaru. V tomhle mu nemůže myslím nikdo konkurovat, co se týče zařízení s androidem. Tam je podpora max 2 roky a pak si už musí uživatel poradit sám. Například formou custom rom.

Ivan
Anonym
Ivan

Kdybys cetl clanek, tak zjistis, jakou neuveritelnou kravinu jsi napsal. S timto to toiz vubec nesouvisi, lulinku.

lubinek79
Anonym
lubinek79

Ivánku, ty palice medvědí :-D

JP23
Uživatel
JP23

Ale souvisí.

Ivan
Anonym
Ivan

Ale nesouvisi..

q
Anonym
q

Souvisi to zejmena s tim ze Apple pocita i macy i ipody, ktere nevymenis po 2 letech :D

uni
Uživatel
uni

q (neregistrovaný): Jaký Apple prosimtě, Asymco. Aspoň si ten článek přečti:-\

q
Anonym
q

uni, ty si hled svyho TCL, prosimte

uni
Uživatel
uni

q (neregistrovaný): To je podivný způsob sebereflexe, ok.

THC Jirka
Anonym
THC Jirka

Má Lumie je pravidelně aktualizována jiz dva roky od koupi, a od MS mám prislíbené minimálně další dva…

mposvar
Anonym
mposvar

Ty to tady zase plácáš příteli…

Sqacis
Anonym
Sqacis

neskončila nahodou už podpora win v telefonech? :D

uni
Uživatel
uni

Sqacis (neregistrovaný): No čemu říkáš „win v telefonech“. Prehistorické WM6 ano. Novější WP7 ano. Ještě novější WP8…ano (j, MS je fakt v jsitém smyslu produktivní). Aktuální W10M je nadále podporovaný (opravy, zabezpečení), není však ve vývoji (nové funkce).

taglajf
Anonym
taglajf

hodne mizerne skopirovany clanek od konkurence kde se objevil pred 2 dny,akorat nafounknuty na bulvarni uroven. v detailni statistice a porovnani ze absolutne neresi zivotnost ale to, jak dlouho uzivatel zarizeni pouziva. apple zarizeni maji pochopitelne delsi dobu pouzivani (ne zivotnost) protoze jejich cena je vyssi a inovace malem vubec neprichazeji, tudiz uzivatel ktery je spokojny s aktualnim zarizenim nema zadny duvod na upgrade,viz posledni krize s prodeji iP X a iP8 kde lidi maji jeste stale iP6/S a nemaji duvod prejit na novy drahy telefon ktery nic hmatatelneho neprinasi. android zarizeni prinaseji prave na bazi 1-2 let nejakou novou… Číst vice »

thuglive
Anonym
thuglive

ty budes asi hodně vejkej blbecek. Proc by byl článek zkopirovanej, kdyz redakce normálně uvádí zdroj? to zas nakej vocas dostal přístup ke klávesnici omylem :-D

PetrN
Anonym
PetrN

Když si koupím zařízení za 10-20tis tak jej samozřejmě budu mít pravděpodobně déle než zařízení za polovinu / třetinu. Na toto nemusím být ani analytik. To je článek skutečně jako „stehno“ :)

uni
Uživatel
uni

No počkej, počkej, furt čteme, jak ovce co rok poctivě chodí kupovat nový model, ale najednou je jasné jak facka, že se to co rok nemění. Tak jak? ☺️

Jirka
Anonym
Jirka

Tys ten clanek necetl, nebo tradicne jenom nepochopil?

mposvar
Anonym
mposvar

Peníze…

David
Anonym
David

Vzdyt i chodi, nekteri ale nechodi po novy iphone, ale po bazarovy. To ze je zarizeni aktivni, neznamena, ze ho za zivot nevystrida nekolik ovci, ne kazdy ma proste na novy :)